سرم دارویی از کجا می‌آید؟
۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۲

سخنگوی گمرک ایران با معرفی مبادی وارداتی سرم دارویی کشور، صادرات سرم به کشور عراق در ایام مراسم اربعین را تکذیب کرد.

فردای اقتصاد: سخنگوی گمرک آخرین وضعیت ترخیص سرم را تشریح کرد و گفت: سرم‌های دارویی معمولا از کشورهای ترکیه و آلمان وارد می شوند.

روح‌الله لطیفی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه هفته قبل ۱۴۱.۵تن سرم به تعداد ۲۴۰هزار و ۸۴۰ عدد ترخیص شده است، اظهار کرد: علاوه بر آن کارهای مربوط به ترخیص حدود ۴۷تن سرم به تعداد ۸۰ هزار و ۳۸۰ عدد نیز در حال حاضر در گمرک تهران درحال انجام  است. وی به این سوال که آیا دلیل کمبود سرم در کشور صادرات به کشور عراق بوده است، پاسخ داد: هیچ قلم دارویی به سمت عراق برای اربعین صادر نشده است. بر اساس اعلام مسئولان مرتبط، کشورعراق ملزومات مراسم اربعین را از کشورهای دیگر تامین کرده است.

سخنگوی گمرک با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اقلام بهداشتی مورد نیاز کشور را رصد می‌کنند، گفت: بر اساس نتیجه این رصد خرید خارجی یا تولید داخلی انجام می‌شود. ثبت سفارش و تایید اقلام پزشکی نیز بر عهده سازمان غذاو دارو است. اینکه موج بیماری وارد کشور شده است یا واردکننده‌ای دیرتر به تعهد واردات خود عمل کرده و آیا کمبود یا انبار مناسبی از دارو وجود دارد، یا هر اتفاق دیگر، خارج از حیطه گمرک محسوب می‌شود و حتما مسئولین مرتبط در خصوص آن پاسخگو هستند.

بر اساس این گزارش، چندی پیش نایب رئیس انجمن داروسازان اعلام کرده بود که در حال حاضر کمبود سرم در کشور وجود دارد و بر همین اساس هم سرم فقط به داروخانه‌های منتخب و تعدادی از داروخانه‌های دولتی داده می‌شود.

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha