۱۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۸

جلال رشیدی کوچی: تعداد زیادی از اتباع بیگانه در کشور قابلیت رصد ندارند و روند کند ساماندهی اتباع بیگانه در کشور نگران‌کننده است.

فردای اقتصاد: جلال رشیدی کوچی رئیس کمیته امنیت کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس، با بیان اینکه با احتساب مهاجران غیر قانونی بیشتر از ۱۵ میلیون نفر اتباع بیگانه در کشور داریم گفت: نباید دو قطبی ایجاد کنیم اما باید این افراد ساماندهی شوند.

به گفته این عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای کشور، تعداد زیادی از اتباع بیگانه در کشور قابلیت رصد ندارند و روند کند ساماندهی اتباع بیگانه در کشور نگران‌کننده است.

رشید کوچی گفت: رها و یله بودن موضوع اتباع بیگانه دیر یا زود کار دست ما می‌دهد. ما کشور میهمان‌نوازی هستیم اما باید اتباع بیگانه ساماندهی شوند. بسیاری از اتباع بیگانه در ایران سرمایه‌دار شده‌اند؛ بدون اینکه مالیات دهند.

به گفته وی، منابع کشور رایگان نباید در اختیار اتباع بیگانه غیر قانونی قرار گیرد. باید هزینه‌های ماندن در ایران را آنقدر برای مهاجران غیر قانونی بالا برد که ماندن در ایران برایشان به صرفه نباشد.

رشیدی کوچی اظهار کرد: چگونه است که اگر اتباع غیر قانونی را سوار کنند جریمه می‌کنند ولی کسانی که خانه خود را به این اتباع اجاره می‌دهند و یا به آنها شغل می‌دهند رصد و جریمه نمی‌شوند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: نباید دو قطبی‌ ایجاد کنیم اما تمام حرف ما این است که باید اتباع بیگانه ساماندهی شوند. اولویت مجلس این است که دولت برای ساماندهی اتباع بیگانه لایحه دهد.

وی افزود: هشدار می‌دهم و تعجب می‌کنم که چگونه برخی افراد با ایجاد فضای احساسی می‌خواهند حساسیت موضوع را کم کنند. برخی از مهاجران غیر قانونی سابقه خدمت در ارتش افغانستان دارند.