۲۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۵
اکنون طلا و سکه بخریم یا منتظر بمانیم؟

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر تهران گفت: هرچند روند قیمت‌های طلا و سکه تحت‌تأثیر نرخ ارز افزایشی است، اما طی ۱۰روز گذشته میزان تقاضا در بازار فقط یک تا ۳درصد افزایش یافته است.

نوسانات در بازار طلا و سکه، امسال ادامه‌دار بوده اما دامنه این نوسان‌ها در یک ماه اخیر، به‌طور چشمگیری بیشتر شده است. از ابتدای امسال تاکنون، قیمت سکه تمام ۶میلیون تومان رشد داشته که ۳میلیون تومان آن در کمتر از یک ماه اخیر رخ‌داده است. رشد قیمت طلا نیز در یک ماه اخیر ۲برابر تغییرات قیمتی از ابتدای سال تاکنون بوده است.

دیروز هر گرم طلای ۱۸عیار یک‌میلیون و ۷۷۹هزار تومان و سکه تمام هم درحالی‌که برخی سایت‌ها از رسیدن قیمت آن به ۲۰میلیون تومان خبر دادند، در طلا فروشی‌های معتبر تهران ۱۹میلیون و ۳۰۰هزار تومان قیمت خورد. نیم سکه و ربع سکه هم در روزهای گذشته قیمت‌های عجیب و بی‌سابقه‌ای را تجربه کردند. قیمت نیم‌ سکه دیروز ۱۲میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و قیمت ربع ‌سکه ۹ میلیون و ۲۰۰هزار تومان اعلام شد.

با تداوم نوسان در قیمت فاکتورهای تأثیرگذار بر بازار طلا، یعنی نرخ ارز و بهای انس جهانی، پیش‌بینی آینده بازار طلا و سکه برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در این بازار را دارند، دشوار شده و صاحبان سرمایه‌های خُرد با سؤالات زیادی در این زمینه مواجهند.

رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر تهران، فضای کنونی بازار را همراه با ثبات نسبی توصیف کرد و گفت: در روز دوشنبه بین ۵۰تا ۱۰۰هزار تومان کاهش قیمت سکه را داشتیم، نرخ طلا هم تقریبا بدون تغییر بوده و نوسانات جزئی بازار ارز و بهای انس نوسان چشمگیری در قیمت طلا ایجاد نکرد.

نادر بذرافشان افزود: قیمت‌های طلا و سکه تحت‌تأثیر نرخ ارز در اوج است اما تقاضا در بازار روال عادی خود را طی می‌کند. با این حال، او از افزایش یک تا ۳درصدی تقاضا در بازار طی ۱۰روز گذشته خبر داد اما این رشد تقاضا را عادی و مقطعی دانست و افزود: درگذشته با افزایش نوسان در بازار طلا، شاهد رشد ۳۰تا ۴۰درصدی تقاضا در بازار بودیم اما در روزهای گذشته با وجود تغییرات چشمگیر قیمت، رشد تقاضا جزئی بوده و حتی در حدی نیست که آن را اعلام کنیم.

بذرافشان دلیل این امر را، کاهش قدرت خرید با توجه به اوج‌گیری قیمت‌ها دانست و اضافه کرد: تورم و افزایش قیمت کالاهای ضروری، باعث شده اقلامی مانند مصنوعات طلا و سکه حتی از سبد سرمایه‌گذاری بسیاری از صاحبان نقدینگی خارج شود. این مقام صنفی از سرمایه‌گذاران خواست در شرایط کنونی از ورود هیجانی به بازار خودداری کنند و در صورت تمایل به سرمایه‌گذاری، روی خرید سکه و مصنوعات طلا حساب کنند و از خرید طلای دست دوم و آب شده خودداری کنند تا علاوه بر کمک به این صنعت از زیان احتمالی خود پیشگیری کنند.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران حباب قیمت سکه را ۱.۵میلیون تومان، حباب قیمت نیم‌سکه را ۳.۳میلیون تومان و حباب قیمت ربع سکه را ۴.۲میلیون تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به نوسان قیمت‌ها و حباب بزرگ قیمت‌ سکه، مردم ۱۰روز تا یک ماه برای خرید دست نگه ‌دارند تا بازار به ثبات خود برسد.

منبع: همشهری

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha