۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۱
برندگان و بازندگان ۱۱ماهه تولید فولاد

تولید فولاد جهان در ۱۱ ماهه ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی ۳.۷درصد افت کرده و به ۱۶۹۱.۴میلیون تن رسیده است.

فردای اقتصاد: انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه نوامبر امسال ۳.۹ درصد و طی ۱۱ ماه گذشته میلادی ۸.۵ درصد افزایش یافته و به ۲۷.۹ میلیون تن رسیده است. در ماه نوامبر ایران، هند و چین افزایش تولید داشتند که چین بیشترین افزایش تولید را به خود اختصاص داده است.

بر اساس این گزارش، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن ماه تاکنون این جایگاه را حفظ کرده است.

تولید فولاد در غرب آسیا همانند ماه گذشته در این ماه افزایشی شده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱.۶درصد افزایش یافته و به ۴میلیون تن رسیده است.

کشورهای غرب آسیا که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته اند شامل ایران، قطر، عربستان و امارات هستند. با توجه به تولید ۲.۹ میلیون تنی ایران در ماه نوامبر، ۷۲.۵ درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران بوده است. بر اساس این گزارش، چین با تولید ۷۴.۵ میلیون تن، هند با تولید ۱۰.۴ میلیون تن و ژاپن با تولید ۷.۲ میلیون تن، سه کشور نخست تولید فولاد در جهان هستند. تولید فولاد ترکیه با کاهش ۳۰.۷ درصدی بیشترین میزان افت را به خود اختصاص داده است.

تولید فولاد ژاپن ۱۰.۷ درصد، آمریکا ۱۰.۵ درصد، روسیه ۹.۶ درصد، کره جنوبی ۱۸.۱ درصد، آلمان ۱۷.۹ درصد و برزیل ۱۶.۳ درصد کاهش یافته است. بر اساس آمارهای انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد چین ۷.۳ درصد و تولید فولاد هند ۵.۷ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، تولید فولاد جهان در ماه نوامبر ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۶درصد کاهش یافته و به ۱۳۹.۱ میلیون تن رسیده است. همچنین تولید فولاد جهان در ۱۱ ماهه ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳.۷ درصد افت کرده و به ۱۶۹۱.۴ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در ماه نوامبر با کاهش ۱۷.۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۰.۵ میلیون تن رسیده است.

سایر کشورهای اروپایی یعنی بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، نروژ، صربستان، ترکیه و انگلیس نیز کاهش ۲۵.۱ درصدی تولید داشتند و میزان تولید فولاد آنها به ۳.۲ میلیون تن رسیده است.

کشورهای آسیا و اقیانوسیه که شامل استرالیا، چین، هند، ژاپن، نیوزیلند، پاکستان، کره جنوبی، تایوان، تایلند و ویتنام هستند، در ماه نوامبر ۲۰۲۲ یعنی آبان ماه امسال ۱۰۱.۴ میلیون تن فولاد تولید کردند که ۲.۷ درصد بیشتر شده است.

تولید فولاد کشورهای آمریکای شمالی (شامل کانادا، کوبا، السالوادر، گواتمالا، مکزیک و آمریکا) نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶.۳ درصد کاهش یافته و به ۸.۹ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد آفریقا که شامل کشورهای مصر، لیبی و آفریقای جنوبی است با کاهش ۱۱.۴ درصدی به ۱.۳ میلیون تن رسیده است.

همچنین تولید فولاد کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (بلاروس، قزاقستان، مولداوی، ازبکستان)، روسیه و اوکراین در این بازه زمانی با ۲۴.۶ درصد کاهش به ۶.۵ میلیون تن رسیده که بیشتر به علت کاهش تولید روسیه و اوکراین بوده است.

تولید فولاد کشورهای آمریکای جنوبی که شامل آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، اکوادر، پاراگوئه، پرو، اوروگوئه، ونزوئلا هستند، نیز با کاهش ۱۴.۳ درصدی به ۳.۴ میلیون تن تولید داشته‌اند.

انجمن جهانی فولاد، یکی از بزرگ ترین انجمن های صنعتی در جهان است. این انجمن بین المللی، نماینده تولید کنندگان فولاد، انجمن های ملی و منطقه ای صنعت فولاد و موسسات تحقیقاتی فولاد است. در این گزارش، ۶۴ کشور که ۹۸ درصد فولاد کل جهان را تولید می کنند، مورد بررسی قرار گرفته اند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار