۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۸
مانع اصلی توسعه اقتصاد ایران چیست؟

نقش کدام پررنگ‌تر است؛ نفت یا اندیشه سیاستمداران؟

فردای اقتصاد: دسته‌ای از محققان توسعه معتقدند نفت عامل اصلی توقف ایران در مسیر توسعه، دست کم در پنج دهه گذشته بوده است. اما نوید رئیسی، پژوهشگر اقتصاد سیاسی این دیدگاه را دارای ایراد می‌داند، چرا که قادر به توضیح بسیاری از تحولات سده اخیر نیست. او عدم پذیرش اندیشه مدرن، درک نادرست از کارکرد اقتصاد و نادیده‌انگاشتن علوم اجتماعی را عواملی اساسی‌تر برای توقف ایران می‌داند.

این پژوهشگر که مهمان قسمت دوم از سلسه‌برنامه‌های «حکمرانی خوب» در استودیوی «فردای اقتصاد» بود، نقش نفت را در این می‌بیند که باعث شده سیاستمدار ایرانی در میان‌مدت گمان کند اندیشه‌های نادرستش در دنیای واقعی کارکرد دارد. منابع نفتی باعث شده رفاه به وضعیت بدتر سقوط نکند، هر چند که بینش اشتباه سیاستمداران مانع روند صعودی شده و در نهایت ایران در یک برزخ توسعه گرفتار شده است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ابوالفضل IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
    با سلام .بنطر من هم .بینش اشتباه سیاستمداران در زمینه نفت و ورود دولت و برخی سازمان ها و ... وابسته به دولت و نهادهای حکومتی در بحث اقتصاد وسوء استفاده از جایگاههای مدیریتی توسط برخی افراد و همچنین ضعف در قوانین و قانونگذاری و نظارت بر فعالیت هایو... باعث بوجود آمدن فساد اقتصادی و رکود اقتصادی شده .

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین ویدیوها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار