۵ درس از استیون اسپیلبرگ

رازهای موفقیت آقای کارگردان
۵ درس از استیون اسپیلبرگ
۱۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۷

وقتی نام برخی از شناخته‌شده‌ترین فیلم‌های جهان به میان می‌آید - «ایی‌تی فرازمینی»، سریال ایندیانا جونز، «آرواره‌ها» و «فهرست شیندلر» - شما تنها به یک نفر فکر خواهید کرد: استیون اسپیلبرگ. این فیلمساز نیروی خلاق پشت این داستان هاست، اما او اینطور شروع نکرد.

فردای اقتصاد: استیون اسپیلبرگ مشهور، ابتدا پسری ۱۰ ساله بود که در کف اتاق نشیمن با قطار بازی می‌کرد. او عاشق تصادف با آن قطارها بود، به‌رغم هشدارهای پدرش، اگر به شکستن قطارها ادامه دهد، قطارها دیگر تعمیر نمی‌شوند. اما اسپیلبرگ جوان راه حلی داشت.

او با ساخت فیلم‌های کوتاه با استفاده از دوربین فیلمبرداری خانوادگی، صحنه‌ها را ثبت می‌کرد و حتی اگر قطارها خراب می‌شد، می‌توانست حماسه تصادف‌ها را دوباره زنده کند. همانطور که می‌دانیم، پسر جوان با کارگردانی بیش از ۵۰ فیلم که بسیاری از آنها در گیشه موفقیت چشمگیری داشتند، به یکی از قدرتمندترین فیلمسازان هالیوود تبدیل شد. این کارگردان موفق درس‌هایی اثرگذار برای جویندگان موفقیت ارایه کرده است:

۱- شراکت‌های درست برای موفقیت حیاتی هستند.

اسپیلبرگ یک استعداد شگفت‌انگیز است، اما برای موفقیت هر فیلم نیاز به ارتشی از افراد بااستعداد است که ماه‌ها قبل، حین و بعد از فیلمبرداری در پشت صحنه کار می‌کنند. این کارگردان به خاطر کار طولانی مدت با افراد مشابه در چندین پروژه، مشهور است. اسپیلبرگ گفت: «من عاشق ایجاد شراکت هستم. من دوست دارم که مجبور نباشم تمام بار داستان‌سرایی خلاقانه را به دوش بکشم.»

۲- حس اعجاب داشته باشید... بعد چه خواهد شد؟

اسپیلبرگ در ابتدا داستان را فاش نمی‌کند. او با انتشار آهسته قطعات کوچکی از داستان، مخاطب را درگیر خود نگه می‌دارد، کاری که مخاطب را به تعجب وا می‌دارد: «بعدش چه خواهد شد؟» این برای بازاریابی شرکت شما یک نقطه عطف خواهد بود.

۳.  به روندها توجه داشته باشید ... سپس کاری متفاوت انجام دهید.

گرایش‌های زیادی در بازاریابی وجود دارد، مانند ویدئو، پادکست، و جریان ثابتی از ابزارهای در حال ظهور رسانه‌های اجتماعی. این روندها را آزمایش کنید، اما به دنبال خلاء‌های نادیده گرفته شده نیز باشید. چه فرصت‌هایی وجود دارد که هنوز کسی از آنها استفاده نکرده است؟

۴. ریسک کنید، شکست را در آغوش بگیرید.

حضور در مدرسه فیلم دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، رویای اسپیلبرگ بود. در واقع این فیلمساز مشتاق سه بار به آن دانشگاه درخواست داد و رد شد. برخی افراد (احتمالاً بیشتر افراد) دلسرد می‌شدند، اما در عوض، اسپیلبرگ مسیر دیگری را در پیش گرفت - یک دوره کارآموزی بدون حقوق در استودیو یونیورسال در بخش تدوین. این موقعیت منجر به فرصتی برای خلق یک فیلم کوتاه شد که به سرعت جوایز را به دست آورد و توجهات را به خود جلب کرد.

۵- بهترین ایده‌ها بد شروع می‌شوند.

اسپیلبرگ توضیح داد: «همه ایده‌های خوب با ایده‌های بد شروع می‌شوند. به همین دلیل طول می‌کشد.» این تهیه‌کننده مشهور فیلم درباره ایده‌ها و خلاقیت‌هایی که برای بازاریابان محتوا کاربرد دارد، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، اما در میان درس‌های بسیار، این نکته مهم‌تر است که به دنبال کردن، گوش دادن و جستجوی فرصت‌های جدید برای دستیابی به مخاطبان هدف خود ادامه دهید.

گردآوری و ترجمه: شادی آذری حمیدیان

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار