۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۵
مشکل خودروسازی فقط قیمت‌گذاری نیست

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه مسیر شفاف عرضه خودرو، برگشت ناپذیر است، گفت: مشکل صنعت خودروسازی فقط بحث قیمت‌گذاری نیست و یکی از مشکلات اساسی قیمت‌گذاری است اما حکمرانی و موضوع‌های ناشی از تحریم‌ها و تامین قطعات باید اصلاح شود.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین عرضه خودرو در بورس کالا با تاکید این نکته که بورس کالا یکی از ارکان بسیار مهم بازار سرمایه و اقتصاد کشور است، گفت: بالغ بر ۱۰ درصد از سهم تولید ناخالص داخلی GDP کشور محصول هایی است که در بورس کالا معامله شده این عدد بر فعالیت‌های اقتصادی از جنبه‌های مختلف تاثیرگذار است.

وی افزود: یکی از کارهای بزرگی که در چند سال اخیر پیگیری شده، تکمیل زنجیره این محصول‌هاست. زمانی که همه زنجیره‌های ارزش در بورس کالذ عرضه نمی‌شود و در سازوکارهای دیگری، قیمت‌گذاری صورت می‌گیرد که باعث می‌شود حجم سرمایه‌گذاری در زنجیره متناسب نباشد و در نتیجه کمبودهایی در برخی محصول‌ها اتفاق بیافتد و با مشکل جدی مواجه شویم.

عشقی خاطرنشان کرد: در بورس کالا توجه ویژه‌ای به این امر داریم و تمایل داریم سیاست‌گذاران کمک کنند زنجیره‌ها تکمیل شود و قیمت‌گذاری منصفانه در تمام زنجیره انجام شود.

بورس کالا کمک زیادی به بازار سهام کرده است

وی با تاکید این نکته که رابطه تنگاتنگی میان بورس کالا و بازار سرمایه و اوراق بهادار وجود دارد، اظهار کرد: یکی از موفقیت‌های بورس کالا این بوده که معاملات کالای شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سهام را رقم زده و سبب شده فروش شرکت‌های بورسی منصفانه شده و با قیمت واقعی نزدیک شود. چراکه بخشی از مشکلات ناشی از قیمت گذاری‌ها و عدم رعایت انصاف در فروش شرکت‌ها بوده و بورس کالا کمک زیادی به بازار سهام کرده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: صنعت پتروشیمی و فولاد از قیمت‌گذاری دستوری نجات پیدا کرد، هر چند در مقاطعی فشارهایی از سوی رانت خواران برای فروش پیش آمد اما با منطق و استدلال درست در مدت کمتر از چند ماه این موضوع حل و فصل شد و توانستیم به قیمت‌های بازار نزدیک شویم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر این نکته که سرکوب عرضه و تقاضا به بهانه اختلال و افزایش قیمت درست نیست، ادامه داد: یکی از مزیت‌های معاملات بورس کالا این است که در فرآیند کشف قیمت و عرضه و تقاضا می‌توان نواقص در طرف‌های مختلف را فهمید و با ابزارهای مختلف و با سیاست‌گذاران و فروشندگان مشکلات را برطرف کرد. بنابراین بورس کالا در شفاف شدن صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی کمک کرده و این مسیر بی‌بازگشتی است و این مسیر شفاف را با تمام قوا دنبال خواهیم کرد که شرکت‌ها به منافع واقعی برسند و تاکید ما بر قیمت‌های منصفانه است.

ضرر خودروسازان به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید

عشقی عنوان کرد: صنعت خودروسازی از سال‌هایی دور مورد توجه دولت‌ها بوده و قیمت‌گذاری به دلیل شرایط خاص این صنعت پر رنگ بوده و به نحوی سرکوب شده بود و همواره دو خودروساز بزرگ زیان زیادی داشتند و اگر این فرآیند ادامه یابد، این عدد بیشتر و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان هم خواهد شد. دوره وصول قطعه سازان در حال افزایش است و شبکه بانکی هم قادر به پوشش آن نیست، لذا این فرآیند قابل تداوم نیست.

وی تاکید کرد: مشکل صنعت خودروسازی فقط بحث قیمت‌گذاری نیست و یکی از مشکلات اساسی قیمت‌گذاری است، اما حکمرانی و موضوع‌های ناشی از تحریم‌ها و تامین قطعات باید اصلاح شود. در جلسه شورای‌عالی بورس و ستاد اقتصادی دولت تاکید شده که وزارت صمت به تعهدات خود پایبند باشد و امیدواریم در این مسیر حرکت کنیم.

به گفته عشقی در بحث منطق عرضه خودرو در بورس کالا احکام دایمی و ۱۸ تاکید دارد که محصول هایی که در بورس کالا عرضه می‌شود باید از شمول قیمت‌گذاری خارج شوند و امیدواریم عرضه‌ها را در سایر کلاس‌ها هم داشته باشیم و به شفافیتی که دنبال آن هستیم کمک کنیم.

وی گفت: از خودروهایی شروع کردیم که حساسیتی در آنها وجود ندارد. خودروهایی که قبلا هم مشمول قیمت‌گذاری نبودند. نتایج حاصل از عرضه ما را مصمم کرد با همین فرمان جلو برویم و برای عرضه‌های دیگر برنامه‌ریزی هایی داشته باشیم. متناسب با تقاضا عرضه‌ها تداوم یابد و قیمت‌های منصفانه کشف شود.

عشقی در بخش دیگری تاکید کرد: بورس کالا فقط بازار فیزیکی نیست و با بخشنامه سازمان امور مالیاتی بحث ارزش افزوده و معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی حل شد و از این پس شاهد رونق معاملات در تمام کالاهای صنعتی خواهیم بود و یکی از این کالاها خودرو خواهد بود.

توجه به تامین مالی خودروسازان

رئیس سازمان بورس افزود: تامین مالی خودروسازان هم در دستور کار است. عرصه خودرو در بورس کالا قدم اول و محکمی بود که برداشتیم و با قدرت ادامه خواهیم داد و از تمام افرادی که همکاری کردند تشکر می‌کنم.

وی در خاتمه اظهار کرد: بحث‌های حاکمیت شرکتی در این صنعت با جدیت دنبال خواهد شد و یکی از مطالبات ما از وزارت صمت و سیاستگذار این است که در واگذاری این خودروسازها حاکمیت شرکتی را در نظر داشته باشد.

منبع: کالاخبر

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها