۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۵
 ۷۰ درصد ظرفیت مالی کشور در دست چند شرکت؟

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در آئین تکریم و معارفه رئیس کل دیوان محاسبات کشور که عصر دوشنبه، ۲۶ دی ماه در محل دیوان محاسبات کشور برگزار شد، ضمن تبریک ایام ولادت حضرت زهرا(س) گفت:

عصرایران: وی افزود: بدون شک برادر عزیزم جناب آقای دستغیب هم که مشغول خدمت در این مجموعه شدند با توجه به آن سابقه آشنایی که بیش از ۱۶ و ۱۷ سال از نزدیک با ایشان دارم و در موضوعات مختلف آشنا هستم و شناخت و تسلطی که بر مجلس دارند که بسیار مهم و جدی است و در همین جهت هم ایشان قبل از ورود من به مجلس در مجلس یازدهم همکاری جدی با من داشتند و تا روز انتخاب‌شان در اینجا، مشاور من بودند، مطمئنم که ان‌شاءالله با وقت‌‎گذاری و منحصر شدن در دیوان بتوانند این کار را ارتقاء دهند و پیش ببرند و یکی از مشکلات جدی کشور که می تواند بخش عمده‌ای از ناکارآمدهای‌ها را حل و فصل کند به کمک یکایک عزیزان، عزیزانی که در استان ها مستقر هستند و عزیزانی که در مرکز هستند بتوانند وظایفی که قانون اساسی بر عهده آن‌ها گذاشته انجام دهند و بُعد نظارتی را به بهترین شکل خودش پیش ببرند.

وی در ادامه با بیان اینکه ۹ شرکت قریب به ۷۰ درصد ظرفیت مالی را دارند، عنوان کرد: اگر به این بحث ها متمرکز شویم طبیعتا می توانیم این اثرگذاری را داشته باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه همین طور که تهیه گزارش های تفریغ بودجه پیش از زمان های مقرر یکی از کارهای خوب و جدی بود که در این دو سال و نیم اتفاق افتاد، عنوان کرد: البته تفریغ بودجه در حوزه کیفی سازی و عمق بخشی نیاز به توجه دارد و همچنین باید پیشنهادات کارساز در تصمیم گیری ها و نظارت و اصلاح امور و قانونگذاری داشته باشیم که به ما کمک کند.

رئیس مجلس در ادامه با تأکید بر توجه نظارت بر اموری که ممکن است مغفول مانده باشد و یا اموری که در چگونگی حل آن راهکاری وجود ندارد، اظهار کرد: مثلاً در بخشی تخصیص بودجه صد و اندی درصد بود درحالی که در بخشی دیگر تخصیص بودجه حداقل تا آبان ماه، صفر بود آن هم در موضوع اشتغال.

دیوان محاسبات تنها جایی است که می‌تواند اثربخشی تخصیص بودجه را دنبال کند

وی افزود:  تنها جایی که می تواند اثربخشی تخصیص را صورت دهد و به موقع مجلس را مطلع کرده و جلوی ایرادات را بگیرد دیوان است. چرا سرگشته و بلاتکلیف باشیم و به بیرون نگاه کنیم وقتی دیوان محاسبات را داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه توجه به حسابرسی مبتنی بر عملکرد از موضوعات مهم دیگر است، بیان داشت: ما حتماً به دنبال اصلاح ساختار بودجه هستیم و همه امکانات خود را برای اجرای آن در برنامه ۵ ساله هفتم جمع کرده ایم اما همین چند نکته می تواند بخش قابل توجهی از کسری و ناترازی عملیاتی را اصلاح کند که برخی از آنها به دلیل عمل نکردن به قانون و یا سلیقه ای عمل کردن به قانون است لذا ناترازی به دلیل نبود منابع نیست.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها