۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۸
این ارز حذف می‌شود+ جزئیات

مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه پس از نشست امروز کمیسیون تلفیق درباره کاهش میزان تورم در سال ۱۴۰۲ و پیشبینی‌های صورت گرفته در لایحه بودجه سال آتی،گفت: تلاش ما بر این اساس است،آن چیزی که به عنوان ریشه‌های تورم قلمداد می شود در بودجه ۱۴۰۲ مدیریت و کنترل شود.

تسینم: رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ما ارز ترجیحی نداریم یعنی آن بحث خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی که یکی از عوامل بود، سال آینده نخواهیم داشت بنابراین قطعا موارد از این بابت مدیریت خواهد شد.

مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه پس از نشست امروز کمیسیون تلفیق درباره کاهش میزان تورم در سال ۱۴۰۲ و پیشبینی‌های صورت گرفته در لایحه بودجه سال آتی،گفت: تلاش ما بر این اساس است،آن چیزی که به عنوان ریشه‌های تورم قلمداد می شود در بودجه ۱۴۰۲ مدیریت و کنترل شود. وی افزود: البته یک بخشی از تورم وارداتی است، به مانند به هم ریختگی مواد غذایی و یا افزایش قیمت انرژی که در سطح جهان رخ داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: اگر شرایط بیرونی را در نظر نگیریم، ما ریشه‌های نقدینگی را بررسی کرده‌ایم و موضوعات را در بودجه به گونه ای تنظیم کرده ایم که باعث افزایش پایه پولی نشود و در منابع و مصارف کشور کسری نداشته باشد و به تبع آن نیاز به استقراض شکل نگیرد که امسال هم همین‌گونه رفتار کردیم.

میرکاظمی با اشاره به موضوع انضباط بخشی بانک ها، تاکید کرد: درخواست ما در این بخش از دولت این بوده که بانک‌ها به گونه‌ای تکالیف تسهیلاتی خود را انجام دهند که منجر به اضافه برداشت و ناترازی بانکها نشود و افزایش نقدینگی و تورم شکل نگیرد.

وی گفت: همچنین ما امسال ارز ترجیحی نداریم یعنی آن بحث خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی که یکی از عوامل بود، سال آینده نخواهیم داشت بنابراین قطعا موارد از این بابت مدیریت خواهد شد. بنابراین در منابع و مصارف و بودجه ۱۴۰۲ تبصره‌ها به گونه‌ای تنظیم شده که از بی‌انضباطی و بهم ریختگی پایه پولی و به تبع آن تورم جلوگیری کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با این شرایط سیاست‌های دولت در لایحه بودجه انقباضی خواهد بود؟ بیان کرد: انقباضی به این مفهوم که منابع و مصارف را محدود کنیم خیر. آنقدری که منابع داریم مصارف برای آن دیده ایم لذا ما اضافه بر منابع و مصارف را ندیده‌ایم و تلاش نمی‌کنیم از طریق بانک‌ها و نظام‌هایی که دولت را بدهکار و به سمت خلق پول می‌کشد ، استفاده کنیم لذا سعی داریم این موضوع را مدیریت کنیم.

میرکاظمی تصریح کرد: بنابراین بودجه انقباضی نیست، هم حقوق ها افزایش پیدا کرده و هم جاری اجتناب ناپذیر را دیده‌ایم و داریم جبران آن را در نظر می‌گیریم و همچنین ۳۲۷ هزار میلیارد تومان برای بخش عمرانی منابع دیده شده است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha