هر یک کیلو زباله چقدر قیمت دارد؟
۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۳

دبیر کارگروه مصالح و تجهیزات صنعتی ساختمان استان مرکزی با بیان اینکه هر متر مربع ساختمان ۱.۵ تن آوار دارد، اظهار کرد: ارزش هر تن زباله ساختمانی ۱۵۰ دلار است که نشان می دهد از این طلای کثیف می‌توان درآمدزایی کرد.

ایسنا: محمد مهدوی در سمینار آموزشی بتن‌های پرمقاومت، توانمند و بازیافتی که در سالن سلمان ساوجی ساوه با بیان اینکه نخاله‌های ساختمانی شامل دو بخش پرخطر و بی خطر هستند، گفت: سالانه ۱۸ میلیون تن ضایعات ساختمانی در کشور تولید می‌شود.

وی افزود: استفاده از نخاله‌های ساختمانی بازیافتی موجب کاهش مصرف انرژی، کاهش مصرف مصالح، آب و مواد معدنی خواهد شد. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته بین ۷۰ الی ۹۵ درصد ضایعات ساختمانی بازیافت می‌شوند در حالی که این میزان در ایران حدود یک درصد است.

مهدوی در ادامه به عمده مشکلات و موانع مشاهده شده در تولید بتن اشاره کرد و افزود: عدم تامین فضای مناسب برای آزمایشگاه، نبود تخصص کافی و آشنایی مسئول فنی با ضوابط مربوطه، عدم انجام آزمایشات کنترل کیفی و ثبت و ضبط نتایج مربوطه در فرم‌های استاندارد، استفاده نکردن از بارنامه‌های استاندارد، عدم کفایت مقاومت، مواد اولیه نامرغوب (شن و ماسه)، فروش بتن براساس عیار بر خلاف ضوابط استاندارد و نمونه‌گیری قبل از پمپاژ بتن، از عمده مشکلات و موانع مشاهده شده در تولید بتن است.

یک استاد دانشگاه و عضو هیات علمی مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی ایران نیز به افزایش رده‌های مقاومتی بتن در کیفیت اجرای کار اشاره کرد و افزود: اگر رده مقاومتی بتن تغییر پیدا کند در شرایط اجرای کار و ابعاد آن تغییر ایجاد خواهد شد.

مسعود فرخی با بیان اینکه تغییر در رده مقاومتی بتن منجر به بروز تغییراتی در ابعاد المان‌ها و شرایط کاری خواهد شد، افزود: افزایش دهانه و کاهش تعداد ستون در ساختمان سازی ارتباط مستقیم با سیستم‌های سازه ای دارد.

وی در ادامه به بیان عملی نحوه تولید بتن‌های پرمقاومت و تغییر رده مقاومتی بتن با انتخاب پروژه‌های عمرانی با کارکردهای متفاوت برای طراحان، مجریان و ناظران پرداخت.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار