۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰
اسم‌های ترکی و کردی ممنوع شد؟

مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی درباره اسامی پرطرفدار در این استان و ممنوعیت اسم‌های خاص ترکی، کردی، یونانی و رومی توضیحاتی ارائه داد.

ایرنا: شاید در میان خانوارها و برخی مجالس و محافل چنین تصور می شود که سخت گیری ها و حتی ممنوعیت ها در انتخاب اسامی قومی و محلی برای نوازدان وجود دارد، طبق اسناد و قوانین موجود کشور هیچ محلی از اعراب ندارد و تمام این تصورات شاید ساخته و پرداخته تعدادی از شبکه های اجتماعی معاند و ترفندی برای ایجاد اختلافات قومی و ملی در کشور باشد و بر این اساس پاسخگوئی به چنین مطالباتی باید یکی از دستورکارهای نهادها و دستگاه های مسئول در این خصوص باشد.

در همین زمینه مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه هیچ محدودیت و ممنوعیتی در انتخاب اسامی به زبان های محلی و قومی از جمله ترکی آذربایجانی وجود ندارد، هرگونه انتشار اخبار و گزارش های غیر در این زمینه را کذب خواند و اظهار کرد: والدین برای انتخاب اسامی مختلف برای نوزادان چه به فارسی و چه به زبان های دیگر مثل ترکی، کردی، ارمنی و غیره از سوی سازمان ثبت احوال با محدودیت مواجه نیستند.

محمد حیرت انگیز چرندابی گفت: اکنون سامانه انتخاب اسامی سازمان ثبت احوال فعال بوده و تمام اسامی قانونی به زبان‌های مختلف در آن درج و ثبت شده است که فراوانی بسیار مناسبی داشته و والدین می‌توانند برای انتخاب اسامی فرزندان خود از آن استفاده کنند.

برای ثبت اسم به مراجع قضایی مراجعه کنید

وی ادامه داد: اما شاید بیشتر گلایه‌ها مربوط به آن دسته از اسامی هستند که در این سامانه وجود ندارد که در این زمینه اگر والدین با سند و مدرک معتبر، ساختار مناسب و معانی قابل قبول آن اسم را اثبات کنند، بدون هیچ منعی می‌توانند نام مورد نظر خود را در شناسنامه نوزاد درج و ثبت کنند.

حیرت انگیز چرندابی اظهار کرد: در این صورت والدین می توانند با ارایه مدارک و مستندات مربوطه به صورت سیستمی درخواست داده و پس از تایید کمیته مشورتی سازمان ثبت احوال نسبت به انتخاب و ثبت اسم مورد نظر اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه قانونگذار تلاش کرده است محدودیت ها در انتخاب اسامی نوزادان را از بین ببرد، ادامه داد: حتی در صورت عدم تایید کمیته مشورتی سازمان ثبت احوال، باز هم والدین می توانند درخواست خود را از مراجع قضائی پیگیری کرده و اسم مورد دلخواه خود را برای ثبت در شناسنامه فرزند برگزینند.

حیرت انگیز چرندابی با تاکید بر اینکه سازمان ثبت احوال هیچ گونه سخت گیری در انتخاب اسامی به زبان های مختلف و به ویژه ترکی آذربایجانی اعمال نمی کند، یادآور شد: حتی ما در برخورد با والدینی که اصرار بر انتخاب اسامی خاص در این زمینه دارند نیز نشست هایی برگزار کرده و بر معنی دار بودن و ساختارمند بودن اسم تاکید می کنیم که اغلب این نشست ها منتج به نتیجه می شود.

نحوه مواجهه ثبت احوال با اسامی یونانی و رومی

وی آزادی عمل سازمان ثبت احوال در زمینه انتخاب اسامی برای نوزادان را حتی فراتر از زبان های فارسی و ترکی و کردی و اقلیت های دینی و مذهبی دانست و یادآور شد: حتی ما با انتخاب اسامی خارجی مثل یونانی و رومی که ریشه های قابل قبول و اثبات شده پارسی داشته باشند نیز مشکلی نداریم و این نوع اسم ها را در شناسنامه ها درج می کنیم.

حیرت انگیز چرندابی اصل مهم و محوری در انتخاب اسامی برای نوزادان را معنی دار و ساختارمند بودن از لحاظ نگارشی دانست و ادامه داد: در طول سال شاید به تعداد انگشتان یک دست اعتراضی درباره انتخاب اسامی نوزادان در آذربایجان شرقی وجود داشته باشد.

انتخاب اسم علی سان در میان آذری ها

مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی با ارایه آماری از تعداد تولد در این استان، گفت: از ابتدای امسال تاکنون در مجموع ۳۸ هزار و ۹۸۵ مورد ثبت ولادت در استان واقع شده است که از این تعداد ۲۰ هزار و ۴۴۴ مورد برای پسران و ۱۸ هزار و ۵۴۱ مورد نیز برای دختران بوده اند.

وی محمد، آیهان، علی، امیرعلی، علی سان و ابوالفضل را دارای بیشترین فراوانی اسامی پسران و زهرا، فاطمه، نفس، سوین و آیلین را دارای بیشترین فراوانی اسامی دختران نوزاد در آذربایجان شرقی اعلام کرد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 4
  • نظرات غیرقابل انتشار: 8
  • Hadi IR ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۲
    انصافا‌درانتخاب‌اسامی‌کودکان‌درایران‌هیچ‌محدودیتی‌نیست‌ولی‌متاسفانه‌بدلیل‌بی‌هویت‌شدن‌والدین‌،اسامی‌انتخابی‌هیچ‌سنخیتی‌با‌فرهنک‌وقومهاندارند

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها