۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۰:۲۲
مهاجرت گسترده باعث کمبود ارز شد؟ / امروز بیشتر مردم می‌خواهند مهاجرت کنند؟

مصطفی هاشمی طبا، وزیر اسبق صنایع و نامزد دو دوره انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید: ترمز بریدگی قیمت‌ها به شکل امروزی قبلا پیش‌بینی شده بود. پول و شبه پول در کشورمان زیاد است و خروج سرمایه وجود دارد، امروز بیش از همیشه مردم می‌خواهند مهاجرت کنند و باید پول با خود ببرند و خرید ارز هم قیمت را بالا می‌برد. در آینده نیز پیش‌بینی می‌شود نرخ ارز صعود کند.

سید مصطفی هاشمی طبا در گفت‌وگو با «انتخاب» در رابطه با علل عادی‌سازی قیمت دلار توسط برخی مسئولان، اظهار کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان برنامه از یک الی چند سال پیش، پیش‌بینی این افزایش را می‌کردند. جدولی درست شده بود که با برجام و بی‌برجام شاهد چه قیمت‌هایی خواهیم بود و این روندی طبیعی است. امروز خروج سرمایه و قاچاق از کشور وجود دارد بنابراین تمایل به خرید ارز بسیار زیاد شده است و تورم، ارز را به کالا تبدیل کرده است. مردم دوست دارند پولهایشان را به دلار تبدیل کنند تا ارزش پولشان پایین نیاید.

او افزود: این وضعیت نتیجه نقدینگی موجود در جامعه و تورم کشور است و به این آسانی قابل رفع و رجوع نیست. مگر اینکه تحولی اساسی در اقتصادمان به وجود بیاید. البته ترمز بریدگی قیمت‌ها به شکل امروزی قبلا پیش‌بینی شده بود. پول و شبه پول در کشورمان زیاد است و خروج سرمایه وجود دارد، امروز بیش از همیشه مردم می‌خواهند مهاجرت کنند و باید پول با خود ببرند و خرید ارز هم قیمت را بالا می‌برد. در آینده نیز پیش‌بینی می‌شود نرخ ارز صعود کند.

هاشمی طبا تاکید کرد: دولت با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارد، ولی در برابر این حجم تورم اگر بخواهد عملکرد درستی داشته باشد باید جلوی خروج سرمایه را بگیرد و به طور کامل از قاچاق جلوگیری کند، اما اگر با این روش ادامه بدهیم این روند افزایشی ادامه پیدا می‌کند.

او در مورد عملکرد تیم اقتصادی دولت در شرایط بحرانی امروز گفت: تیم اقتصادی دولت نمی‌تواند کار خاصی انجام بدهد و اختیارات دولت‌ها محدود است، جراحی اقتصادی هم تبعات زیادی دارد باید به همین صورت و با رفع و رجوع روزانه بگذرانند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها