۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۵
ادعای جدید روزنامه گاردین: روس‌ها از ایران این تجهیزات را خریدند

گاردین مدعی شد روسیه هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) پیشرفته تری از ایران تهیه می کند.

 عصرایران: روزنامه انگلیسی گاردین به نقل از منابع آگاه خود ادعا کرد هیاتی از روسیه به تازگی به ایران سفر کرد و مدل های جدید و پیشرفته تری از پهپادهای ایران سفارش داد. هدف از این اقدام، استفاده از آنها در جنگ علیه اوکراین است.

این روزنامه افزود: ارسال این پهپادها به روسیه شروع شده است. همچنین هیاتی از ایران به مسکو سفر کرد تا به روس ها در راه اندازی این پهپادها کمک کند.

روزنامه انگلیسی گاردین در شماره روز یکشنبه به نقل از منابع اگاه ادعا کرد: "ایران برای انتقال پهپادها به روسیه از کشتی ها و شرکت هواپیمایی دولتی خود استفاده کرد".

روزنامه گاردین


گاردین این خبر را به نقل از منابعی در ایران منتشر کرده اما به جزئیات این منابع اشاره ای نکرده است.

این روزنامه انگلیسی اضافه کرد: هیاتی از افسران و نیروهای فنی روسیه در ماه نوامبر گذشته (آبان / آذر ۱۴۰۱) به تهران سفر کرد. در این سفر مجموعه کاملی از فناوری های ایران به تیم اعزامی از روسیه عرضه شد. بعد از آن حداقل ۱۸ فروند هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) از ایران به روسیه ارسال شد.

در این سفر تیم روسیه متشکل از ۱۰ نفر ، ۶ فروند هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) از نوع "مهاجر۶ " انتخاب کرد. سرعت این پهپاد به ۲۰۰ کیلومتر در ساعت می رسد و در ارتفاع ۱۸ هزار پا (۵.۵ کیلومتر) پرواز می کند. این هواپیما در زیر هر بال خود دو موشک دارد.

هیات روسیه همچنین ۱۲ فروند پهپاد از نوع "شاهد ۱۹۱" و شاهد ۱۲۹ فروند از دیگر انواع پهپادها سفارش داد که می توانند اهدافی را در زمین مورد اصابت قرار دهند. 

پهپاد شاهدگاردین اضافه کرد: این پهپادهای جدید ایران به شکلی طراحی شده اند که می توانند در ارتفاع بالاتری پرواز کنند تا بتوانند بعد از شلیک بمب، سالم به پایگاه خود برگردند. این برخلاف پهپادهای فعلی ایران در جنگ اوکراین یعنی شاهد ۱۳۱ و ۱۳۶ است که در ارتفاع پایین تری پرواز می کنند.

به ادعای دولت کی یف، روسیه در ماه های اخیر به طور گسترده از پهپادهای ایرانی شاهد ۱۳۱ و ۱۳۶ در جنگ علیه اوکراین استفاده کرد و می کند.

این روزنامه انگلیسی افزود: به گفته ناظران، نزدیک شدن مسکو به تهران در زمینه تهیه تسلیحات، به دلیل کمبود موشک در روسیه و حفاظت از شدت حملات ارتش این کشور علیه شهرهای اوکراین است.


 گاردین ادامه داد: بسیاری از کارشناسان معتقدند روسیه در حال برنامه ریزی برای حمله بزرگ در زمانی نزدیک به نخستین سالگرد حمله به اوکراین است. روسیه حمله به اوکراین را ۵ اسفند ۱۴۰۰ آغاز کرد.

این روزنامه چاپ لندن ادعا کرد: روسیه تلاش می کند پهپادهای پیشرفته تر ایران را تهیه کند. این اتفاق بعد از آن روی داد که اوکراین توانست با پهپادهای انتحاری و کوچکتر ساخت ایران مقابله کند. این پهپادها در ارتفاع پایین پرواز می کنند.

مقامات اوکراین به هنگام آغاز سال نو میلادی گذشته گفته بودند توانستند ۴۵ پهپاد انتحاری ساخت ایران را که از سوی ارتش روسیه شلیک شده بود سرنگون کنند.

گاردین ادعا کرد: منابع گفته اند ایران از راه دریا، به روسیه پهپاد منتقل کرده است. کشتی ایرانی اکثر پهپادهای سفارشی روسیه را از پایگاهی در ساحل دریای خزر حمل کرد و سپس در دریا، به کشتی نیروی دریایی روسیه منتقل شدند. 

این منابع اضافه کرد: بقیه پهپادها هم به وسیله پروازهای شرکت هواپیمایی دولتی ایران به روسیه منتقل شدند. ایران و روسیه هر دو کشورهای ساحلی دریای خزر هستند در نتیجه انتقال پهپادها از طریق دریا و هوا آسان است.

پهپاد مهاجر ۶ - ساخت ایران / گاردین نوشت روسیه از این نوع پهپاد به ایران سفارش داده است

گاردین همچنین به نقل از منابع خود مدعی شد: "ایران نیروهای فنی را به مسکو اعزام کرد تا به راه اندازی پهپادهای ارسالی در روسیه کمک کنند. این پهپادهای ارسالی به روسیه، در کارخانه نظامی در مرکز اصفهان تولید شده اند همان جایی که ۸ بهمن ماه جاری مورد هدف حمله پهپادی قرار گرفت". 

گاردین افزود: اعتقاد بر این است جدیدترین پهپادهای ساخت ایران که در اوکراین به پرواز درآمدند در روز ۲۰ نوامبر گذشته (۲۹ آبان ۱۴۰۱) به روسیه تحویل داده شدند. 

به ادعای منابع مورد استناد گاردین قرار بود تعداد بیشتری از پهپادهای ایرانی به روسیه صادر شود اما حمله پهپادی اخیر به اصفهان، مانع شد.

پیش از این هم شبکه امریکایی سی ان ان به نقل از موسسه (CAR)  Conflict Armament Research  (تحقیقات تسلیحات درگیری) مستقر در بریتانیا مدعی شد ایران در پهپادهای ارسالی به روسیه برای جنگ در اوکراین، تغییراتی داده است تا قدرت انفجاری و تخریب این پهپادها افزایش یابد.

تصویری از بخش انفجاری پهپاد ساخت ایران (شاهد ۱۳۱) که در موسسه  (CAR)  Conflict Armament Research  بررسی شده است. منبع عکس نیز همین موسسه است.

تصویری از بخش انفجاری پهپاد ساخت ایران (شاهد ۱۳۱) که در موسسه  (CAR)  Conflict Armament Research  بررسی شده است. منبع عکس نیز همین موسسه است.

دولت اوکراین و کشورهای غربی ادعا می کنند روسیه در جنگ اوکراین به طور گسترده از پهپادهای ساخت ایران استفاده می کند.

روسیه به طور کامل این موضوع را تکذیب می کند اما تهران ابتدا به طور کامل این موضوع را تکذیب کرد اما سپس گفت قبل از جنگ اوکراین، تعدادی پهپاد را در راستای همکاری نظامی به روسیه ارسال کرده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران هم گفته بود اگر استفاده از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین ثابت شود ایران بی تفاوت نخواهد بود.

دولت اوکراین بر سر ماجرای پهپاد ضمن اخراج سفیر ایران، تهدید کرد روابط دیپلماتیک با تهران را قطع می کند.

اتحادیه اروپا، بریتانیا و امریکا هم بر سر ماجرای پهپادها، تحریم هایی علیه افراد و نهادهای ایرانی اعمال کردند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها