۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۷
ضرورت  جذب سرمایه برای تسریع در پروژه‌های لامرد

  با گذشت چند سال از احداث منطقه ویژه اقتصدی لامرد و با وجود دستاوردهای مهم ، روند کند جذب سرمایه گذاری سرعت بهره برداری از پروژه ها را تحت تاثیر قرار داده است.

فردای اقتصاد : کوروش فتاحی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی در جریان بازدید خبرنگاران از این منطقه گفت :  در سال ۱۳۸۴ تفکر ایجاد منطقه ویژه در جنوب کشور در ایمیدرو به مطالعه گذاشته می شود، کسانی که از گذشته این منطقه را ایجاد کردند روزی به بلندای فکر خودشان می‌نگریستند که این منطقه منطقه خاصی خواهد بود.

وی  به موقعیت ژئوپولتیک منطقه ویژه اقتصادی لامرد اشاره کرد و افزود: منطقه ویژه لامرد کمتر از ۵۰ کیلومتر با بندر پارسیان فاصله دارد و این پس کرانگی خصوصیاتی به آن داده است، چرا که از رطوبت کمتری نسبت به مناطق ساحلی برخوردار است و طبیعتاً با خوردگی کمتری در صنایع مستقر در آن مواجه خواهد شد.

فتاحی دسترسی به ساحل را یکی از مزیت های این منطقه برشمرد و افزود: نزدیکی به کشورهای حوزه خلیج فارس نظیر قطر،بحرین، کویت، ،عربستان و ...، مجاورت با سایت پارس جنوبی عسلویه از دیگر مزیت های این منطقه برشمرد.

به گفته وی، واقع شدن در مجاورت فرودگاه بین المللی عسلویه و لامرد، قرار گرفتن در بین دو رشته کوه به جهت پدافند غیرعامل موقعیتی خاص و استراتژیک را برای این منطقه رقم زده است. قرارگرفتن در نقطه تلاقی استان های فارس، بوشهر و هرمزگان از جاذبه‌های سرمایه گذاری در این کانون صنعتی و معدنی نام برد می باشد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد به فعالیت های صورت گرفته در منطقه ویژه اشاره و تصریح کرد: در بعد تامین انرژی در زمینه آب با شرکت فرا آبرسان قرارداد منعقد شده که از منطقه پارسیان با نصب آب شیرین کن و با ایجاد پمپاژ هایی در مسیر این آب به منطقه ویژه لامرد و سپس به استان فارس و شیراز و  اصفهان و  آباده و یا بالاتر رسانده می شود.

وی خاطرنشان کرد: منطقه ویژه بالغ بر ۱۰ میلیون متر مکعب از این شرکت خواستار تامین آب شده است که انشاءالله با گرهی که باز شد تا یک و نیم سال آینده این آب به منطقه ما وارد خواهد شد. وی در ادامه خاطر نشان کرد: در بحث تامین برق با شرکت سرمایه گذاری غدیر انرژی قرار است که ۹۱۳ مگاوات در چهار فاز به منطقه ویژه برق رسانی کند.

فتاحی تاکید کرد: مسئله بعدی گاز است که از عسلویه در جوار منطقه ما عبور می کند از خط ۴ و ۸ خطوط سراسری گاز تامین می‌کنیم آب و گاز قابل حل است و فقط بحث برق است که با سرمایه گذاران صحبت می کنیم این قضیه حل شود.

وی با اشاره به سرمایه گذاری های صورت گرفته در منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: در بحث سرمایه گذاری های انجام شده نظیر مجتمع آلومینیوم جنوب، بالغ بر هزار و دویست میلیارد دلار در آن زمان سرمایه گذاری کرده و امروز بالغ بر ۳۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم تولید می کند و بیش از ۲۳۰۰ کارگر و مهندس به صورت مستقیم به کار گرفته است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد تصریح کرد: نیروگاه برق خورشیدی به مساحت ۲۰ هکتار در حدود ۱۰ مگاوات برق تولید می کند، کارخانه آسفالت و کارخانه قطعات بتنی از دیگر کارخانجات مستقر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد محسوب می شود. فتاحی با اشاره به استقبال سرمایه‌گذاران صنعت پتروشیمی گفت:  پتروشیمی هرمز در دو فاز تولید رزین و تولید هیدروکربن در آستانه افتتاح قرار دارد که انشاءالله سوم خرداد شاهد افتتاح این کارخانه خواهیم بود.

وی خاطر نشان کرد:در هفته آینده از سه قرار داد منعقد شده در حوزه های پتروشیمی‌ و فولادی رونمایی خواهد شد. سرمایه‌گذاری کارخانه فولاد، پتروشیمی نگین الماس و پتروشیمی سیگلو که قرارداد آن منعقد شده و در نمایشگاه پتروشیمی ساخت داخل از آن رونمایی خواهد شد.

فتاحی عمل به مسئولیت اجتماعی منطقه ویژه اقتصادی لامرد را  بسیار حائز اهمیت ذکر کرد و اظهار داشت: صنایعی که در منطقه ویژه ایجاد می شوند نباید آلودگی و آلایندگی برای محیط زیست ایجاد کنند. وی تصریح کرد: هزینه صنعتی شدن و اقتصادی شدن یا ایجاد یک چرخه کسب و کار و اشتغال زایی نباید هزینه‌های آن گریبانگیر مردم منطقه شود.

منطقه ویژه اقتصادی لامرد در جنوب استان فارس و هم مرز استان های بوشهر و هرمزگان است.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار