۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۵
دلایل ریزش بورس در دو ماه گذشته از زبان عشقی

در حالی که در دو ماه ابتدای سال بازدهی شاخص کل تا ۱۷ درصد و بازدهی شاخص هم وزن هم تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد اما در دو ماه دوم سال با ریزش‌های پی درپی  شاخص کل به بازدهی ۷.۵ درصد و شاخص هم وزن به کمتر از ۱۵ درصد رسید و کاهش پیدا کرد از این رو تحلیل برخی از کارشناسان بازار سرمایه این است که تصمیم‌گیران در بازار سرمایه برای جلوگیری از تکرار رشد شتابان بازار سرمایه در ابتدای سال ۹۹، با تصمیماتی مانع از ورود نقدینگی به بازار سرمایه شدند.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس درباره دلایل ریزش شاخص در ماه گذشته اظهار داشت: در روند بازار متغیرهای مختلفی تاثیرگذار بودند که یکی از آنها تغییر قیمت‌های جهانی بود. محاسبه کنید فقط از ابتدای خردادماه تا به امروز قیمت جهانی کالاهای اساسی به چه اندازه‌ای تغییر کرده‌ است. باید توجه داشته باشیم که بازار سرمایه، بازار انتظارات است.

وی افزود: درست است که در ۳ ماه ابتدای سال گزارش‌های بسیار خوبی را از بازار و شرکت‌ها داشتیم اما با توجه به کاهش قیمت‌های جهانی بازار دقیقا هوشمندانه عمل کرد و اثری که کاهش قیمت‌های جهانی بر روی بازار سرمایه ‌گذاشت اثر کمی نبود. در برخی از کالاها با کاهش محسوس قیمت‌ها مواجه شدیم که بر بازار سرمایه اثر قابل توجهی داشت.     

رئیس سازمان بورس ادامه داد: در همین مدت قیمت محصولات فولادی، مس و پتروشیمی در بورس کالا کاهش محسوسی را تجربه کرد البته هر چند که قیمت برخی این محصولات هنوز از قیمت‌های سال ۱۴۰۰ بالاتر است اما روند کاهشی داشتند و نمی‌توان اثر کاهش قیمت‌های جهانی برخی از کالا را بر بازار سرمایه انکار کرد.

دولت مانع صعود دوباره بورس می‌شود؟

عشقی با بیان اینکه دولت هرگز چنین انگیزه‌ای را ندارد که جلوی رشد بازار سرمایه را بگیرد و مانع از رشد شاخص شود، اظهار داشت: بازار براساس متغیرهای موثر رفتار می‌کند. البته قبول دارم یک سری تصمیمات مانند افزایش نرخ بهره بانکی در بازار سرمایه اثرگذار بود از این رو به رئیس بانک مرکزی گفتم که وقتی در ستاد اقتصادی دولت تصمیمی مبنی بر تعیین نرخ بهره بین بانکی گرفته شده، عبور از این عدد باعث بی‌اعتمادی می‌شود از این رو درخواست کردیم نرخ بهره بین بانکی را کاهش دهند و پایبند به تصمیمات اقتصادی باشند.   

وی با اشاره به سایر مولفه‌های تاثیر گذار در بازار سرمایه گفت: موارد اثرگذار دیگری مانند تصمیمات درباره خودرو و خودروسازان، قیمت گذاری دستوری در سایر صنایع را هم پیگیری می‌کنیم، هر چند پیگیری فقط نباید از طریق سازمان بورس انجام شود. مسئولیت اصلی در قیمت‌گذاری‌های دستوری شرکت‌ها هستند و مدیران شرکت‌ها باید توجه داشتند که نسبت به مراقبت از اموال مردم مسئولیت دارند و باید منافع سهامداران را حفظ کنند.

چرا افزایش نرخ دلار بورس را صعودی نکرد؟

رئیس سازمان بورس در پاسخ به این سوال که چرا مانند سال‌های گذشته قیمت‌ها در بازار سرمایه و شاخص همراه با افزایش نرخ دلار بالا نرفت، گفت: این دو نسبت به یکدیگر  تناظر یک به یک ندارند و نباید یک متغیر را در نظر گرفت. به طور قطع در میان مدت و بلندمدت بین این دو هماهنگی ایجاد می‌شود اما تناظر یک به یک و همزمانی مطلق بین آنها وجود ندارد.

وی افزود : افزایش نرخ ارز قطعا اثر خود را در صورت‌های مالی می‌گذارد و در روندی که تا پایان سال طی می‌شود اثر خود را نشان می‌دهد.

منبع: ایلنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها