معلم‌های اروپایی چقدر حقوق می‌گیرند؟
۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۳

حقوق معلمان در کشورهای اتحادیه اروپا، به طور کلی از ۱۸۰۰۰ یورو تا ۳۰۰۰۰ یورو متغیر بود در حالی که حقوق اولیه در آلمان و دانمارک بیش از ۳۵۰۰۰ یورو بود.

یورو نیوز:معلمان اغلب به عنوان قهرمانان جامعه مورد تجلیل قرار می‌گیرند، اما در بسیاری از کشورهای اروپایی، برخی از همین معلمان احساس می‌کنند که به ارزش‌های واقعی آنها توجهی نمی‌شود و در عمل زندگی سختی دارند و در سال‌های اخیر در اعتراض به حقوق پایین و افزایش ساعات کاری بارها به خیابان آمده‌اند.

در همین راستا، معلم و دبیران هزاران مدرسه در انگلستان و ولز قرار است در ماه فوریه پس از رای اتحادیه‌ها به اعتصاب سراسری کشور بپیوندند. به این ترتیب مدارس تعطیل خواهند شد.

در مجارستان، هزاران معلم در اواخر سال گذشته در بوداپست، پایتخت کشور، راهپیمایی کردند و خواستار افزایش حقوق و اصلاحات فوری از سوی دولت شدند. حدود ۵۰ معلم حتی به دلیل «نافرمانی مدنی» در این کشور پس از اعتصابات از کار اخراج شده‌اند.

این بخشی از تصویر گسترده از ضعف در سیستم آموزشی اروپاست. همه اینها در حالیست که اروپا با کمبود معلم روبه‌روست.

در فرانسه درحال‌حاضر ۴ هزار پست خالی وجود دارد، آخرین برآوردها در آلمان نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۵ این کشور ۲۵ هزار پست معلم خالی خواهد داشت.

اعتراض معلمان عمدتاً به دلیل شرایط کاری و دستمزدهای پایین است.

معلمان در اروپا چقدر حقوق می‌گیرند؟

تفاوت قابل توجهی در حقوق معلمان در کشورهای اروپایی وجود دارد.

بر اساس داده‌های کشوری که توسط کمیسیون اروپا گردآوری شده است، حقوق اولیه ناخالص رسمی سالانه در مدارس دولتی در آموزش متوسطه از ۴ هزار و ۲۳۳ یورو در آلبانی تا ۶۹ هزار و ۷۶ یورو در لوکزامبورگ در سال ۲۰۲۰ - ۲۰۲۱ متغیر بوده است.

درآمد معلمان در فرانسه و ایتالیا نصف درآمد آنها در آلمان است.

از لوکزامبورگ که بگذریم، حقوق اولیه سالانه تنها در دو کشور بالای ۵۰ هزار یورو است: سوئیس ۶۶ هزار و ۹۷۲ و آلمان ۵۴ هزار و ۱۲۹ یورو.

اما بلغارستان با ۷ هزار و ۷۳۱ یورو کمترین دستمزد سالانه معلمان را در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشت. این رقم در چندین کشور دیگر اتحادیه اروپا مانند لتونی، اسلواکی، مجارستان، رومانی و لهستان نیز کمتر از ۱۰ هزار یورو است.

قدرت خرید معلمان

استاندارد قدرت خرید نرخی است که توسط اداره آمار اتحادیه اروپا، یورواستات تعریف شده است. آمارها نشان می‌دهند که تفاوت‌های زیادی بین قدرت خرید معلمان در کشورهای عضو وجود دارد.

حقوق سالانه معلمان نسبت به استاندارد قدرت خرید

بر خلاف کلیشه‌های مرسوم می‌بینیم که در کشورهای منطقه بالکان همچون مونته نگرو و مقدونیه شمالی که خارج از اتحادیه اروپا هستند، حقوق معلمان نسبت به چندین کشور دیگر اتحادیه اروپا بالاتر است. با کمال تعجب، ترکیه از بسیاری از کشورهای اروپایی در جایگاه بهتری قرار دارد.

حقوق معلمان اروپایی در مقایسه با حداقل دستمزد چگونه است؟

نسبت حقوق معلمان به حداقل دستمزد نشان می‌دهد که معلمان در مقایسه با حداقل دستمزد در هر کشور چقدر حقوق می‌گیرند. این نسبت با تقسیم دستمزد ناخالص معلم بر حداقل دستمزد ناخالص محاسبه می‌شود. این نسبت در آلمان با ۲.۸ بالاترین است، در حالی که لهستان با ۱.۱ کمترین نسبت را دارد.

به عبارت دیگر، حقوق اولیه معلمان در لهستان بسیار نزدیک به حداقل دستمزد است، در حالی که معلمانی که در مدارس دولتی آلمان شروع به کار می‌کنند، نزدیک به سه برابر حداقل دستمزد دریافت می‌کنند.

میانگین نسبت در بین ۲۱ کشور اتحادیه اروپا ۱.۸۶ است در حالی که این نسبت در فرانسه و یونان فقط ۱.۴ است.

در بیشتر کشورهای اروپایی، معلمانی که در مدارس دولتی شروع به کار می‌کنند نیز به طور متوسط به طور قابل توجهی کمتر از سرانه تولید ناخالص ملی درآمد دارند.

حقوق اولیه ناخالص قانونی سالانه آنها تنها در هفت کشور از ۳۶ کشور بالاتر از تولید ناخالص داخلی سرانه است.

بالاترین نسبت حقوق به تولید ناخالص داخلی سرانه در مقدونیه شمالی با ۱.۲۸ و کمترین آن در ایرلند با ۰.۴۵ است. در حالی که آلمان یکی از کشورهایی است که بالاترین تولید ناخالص داخلی سرانه را در اروپا دارد، ۱.۲۶ درصد، به این معنی که معلمان متوسطه هنوز بیشتر از متوسط تولید ناخالص داخلی سرانه درآمد دارند. در مقابل، این نسبت در فرانسه فقط ۰.۷۱ است.

حقوق معلمان در سال ۲۰۱۰-۲۰۰۹ تغییراتی نسبت به یک دهه پس از آن داشته است. در آن سال‌ها، حقوق اولیه ناخالص سالانه معلمان از ۲۷۴۳ یورو در رومانی تا ۶۳ هزار و ۸۹۵ یورو در لوکزامبورگ متغیر بود.

میانگین در ۲۶ کشور اتحادیه اروپا ۱۹۵۶۳ یورو در سال ۲۰۰۹-​۲۰۱۰ بوده است. با این حال، در شش کشور اتحادیه اروپا، یعنی اسلواکی (۴۸۲۴ یورو)، لهستان (۴۴۶۲ یورو)، لیتوانی (۴۲۷۵ یورو)، لتونی (۴۱۶۶ یورو)، بلغارستان (۲۷۶۱ یورو) و رومانی (۲۷۴۳ یورو) کمتر از ۵۰۰۰ یورو بود.

در سایر کشورهای اتحادیه اروپا، به طور کلی از ۱۸۰۰۰ یورو تا ۳۰۰۰۰ یورو متغیر بود در حالی که حقوق اولیه در آلمان و دانمارک بیش از ۳۵۰۰۰ یورو بود.

تغییر در حقوق اولیه ناخالص سالانه معلمان بین سال‌های ۲۰۰۹-​۲۰۱۰ و ۲۰۲۰​-۲۰۲۱ بالاترین میزان را در لیتوانی تجربه کرد، جایی که دستمزدها در این ۱۱ سال ۲۶۹ درصد افزایش یافت. کشورهایی که اخیرا عضو اتحادیه اروپا شده‌اند چون رومانی و بلغارستان نیز شاهد افزایش چشمگیر حقوق معلمان در دهه گذشته بوده‌اند که به ترتیب ۱۹۳ و ۱۸۰ درصد بوده است.

حقوق اولیه معلمان نیز در آلمان ۴۲ درصد افزایش یافت، آلمانی که قبلاً در دوره ۲۰۰۹-​۲۰۱۰ دومین حقوق را داشت. این تغییر در شش کشور اتحادیه اروپا، قبرس، پرتغال، اسپانیا، ایتالیا، اسلوونی و لوکزامبورگ کمتر از ۱۰ درصد بود.

ترکیه تنها کشوری است که در آن حقوق معلمان با رشد منفی مواجه شده است. دلیل آن هم بی‌تردید کاهش ارزش لیر در این کشور است. لیر ترکیه ۱۰ درصد کاهش ارزش در ده سال اخیر نسبت به یورو داشته است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار