۲۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۲
تدوین الگوی حضور دانش بنیان ها در توسعه زنجیره معدن

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: در حال تدوین الگویی با همکاری نهادها و استفاده از بنگاه های بزرگ برای حضور شرکت های دانش بنیان در توسعه زنجیره بخش معدن و صنایع معدنی (اکتشاف، استخراج و فرآوری) هستیم.

به گزارش فردای اقتصاد و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، وجیه ا... جعفری در مراسم اختتامیه رویداد توسعه ایده های فناورانه گل گهر گفت: امروز ذخایر مختلف معدنی در پهنه های کشور وجود دارد که نیازمند شناسایی دقیق با استفاده از دانش فنی و فناوری های جدید است.

وی افزود: برای بهره وری مطلوب از ذخایر اکتشاف شده، باید به صورت بهینه و با کمترین قیمت تمام شده و درنتیجه بهره وری بالا، استخراج و فرآوری کنیم، در این حوزه نیز نیازمند فناوری های جدید هستیم تا به جای مطرح شدن موضوع باطله، با استحصال مناسب، آن را به یک عنصر جدید و قابل استفاده در صنایع تبدیل کنیم.

امکان صرفه جویی ارزی با تولید عناصر استراتژیک

جعفری  با اشاره به اینکه فرآوری مواد معدنی، نیازمند فناوری های جدید است، تصریح کرد: ایمیدرو از سال گذشته با همکاری شرکت های بزرگ، وزارت صمت و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، طرح عناصر راهبردی و استراتژیک با تمرکز بر 14 عنصر معدنی استراتژیک که روی آنها کار نشده یا کمتر کار شده و به واردات وابسته هستیم، در دستور کار قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون سالانه حدود یک میلیون دلار واردات مواد اولیه داریم اما با تولید 14 عنصر معدنی مورد نظر، سالانه می توانیم بین یک تا 500 میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشته باشیم. علاوه بر آن، این امر اشتغال قابل توجهی نیز ایجاد می کند. اجرای این طرح نیازمند ورود نیروی انسانی خبره و شرکت های دانش بنیان است.

نسل چهارم صنعتی در ایمیدرو

رییس هیات عامل ایمیدرو  با اشاره به اینکه توجه به اصول مهمی مانند توسعه بومی سازی، ضایعات صفر، کربن صفر و ... هستیم نیازمند ورود به نسل چهار و برنامه ریزی برای نسل پنج هستیم، گفت: در ایمیدرو، نهادینه سازی نسل چهارم انقلاب صنعتی در حال انجام است و امید است این فرآیند با حضور متخصصان و نیروهای توانمند دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان فراهم شود.

وی با بیان اینکه  در حوزه فوق  سیاست های مورد نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت مورد توجه است، افزود:  یکی از اقدامات ما این است که حلقه اتصال این رویه را برقرار کنیم. تاسیس مرکز ایمینو که سال های گذشته شکل گرفت و طی 2 سال اخیر قوام یافت، پس از شناسایی ایده های برتر در جشنواره اینوماین، این مرکز اقدام به حمایت از ایده ها می کند.

سامانه کارلینک برای توسعه بومی سازی

جعفری  با بیان اینکه ایمیدرو با راه اندازی سامانه کارلینک و با حمایت و هدایت وزارت صنعت و بخش خصوصی، اقدام به حمایت از راهبرد بومی سازی قطعات و تجهیزات زنجیره فولاد کرده است، گفت: در این سامانه، شرکت های سازنده، شرکت های دانش بنیان و مصرف کنندگان ثبت نام می کنند. در این زمینه، شرکت های بزرگ همچون فولاد مبارکه، گل گهر، چادرملو و .... پیشران هستند.

وی افزود: معتقدیم با نگاه دولتی، نمی توان نیازهای این بخش را به طور کامل تامین کرد و حضور بخش خصوصی در این زمینه های توسعه ای ضروری است. شرکت گل گهر در زمینه بومی سازی، اقدامات ارزنده ای همچون شبیه سازی دامپتراک 60 تنی انجام داده است. مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، ایمینو و یونیدرو در این زمینه کمک می کنند.

ارایه توانمندی های 25 شرکت دانش بنیان در دایان

رییس هیات عامل ایمیدرو   با اشاره به برگزاری 5 رویداد همرسانی (دایان) شرکت های متقاضی و شرکت های دانش بنیان طی امسال توسط مرکز ایمینو، خاطرنشان کرد: در این رویدادها، 25 شرکت توانمندی های خود را برای شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی مطرح کرده اند.

وی ادامه داد: موضوعات دیگر در حال پیگیری از سوی ایمیدرو، هوشمندسازی معادن، ایجاد پایگاه داده اطلاعات، موضوع فن بازار، برگزاری جشنواره اینوماین، تورهای فناورانه برای شرت های بزرگ با حضور شرکت های دانش بنیان، تشکیل کنسرسیوم هایی با حضور شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی و غیره است.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار