برنامه دولت برای افزایش حقوق از زبان رئیس سازمان برنامه
۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۶

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه باید منابع افزایش حقوق کارمندان مشخص شود و نباید به افزایش پایه پولی و تورم منجر شود، گفت: این موضوع در حال بررسی است و احتمالاً در شهریور در مورد آن تصمیم‌گیری صورت بگیرد

سید مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری گفت: سال گذشته که کار را تحویل گرفتیم در همان مرداد ماه پارسال برای پرداخت حقوق‌ها هم مشکل داشتیم. سقف تنخواه که ۵۶ هزار میلیارد تومان بود پر شده بود و امکان استفاده از آن هم وجود نداشت و از طرف دیگر از ۸۰ میلیارد ذخایر ارزی شش و نیم میلیارد مصرف شده بود.

میرکاظمی تصریح کرد: همانطور که دیدید مشکلات اجتماعی و سلامت که به اف‌ای تی اف گره می‌زدند با دیپلماسی قوی از طریق پول‌های بلوکه شده رفع شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: درحال‌حاضر ماهیانه ۱۵ هزار میلیارد تومان اوراق تسویه می‌شود که فشار زیادی به دولت می‌آورد و اگر نبود می‌توانستیم خرج مصارف دیگری در استان‌ها کنیم.

وی تاکید کرد: سازمان برنامه درحال‌حاضر نقش ضربه گیر را ایفا می‌کند و اجازه نمی‌دهد پایه پولی افزایش یابد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به سیاست ارز ترجیحی و افزایش قیمت‌های جهانی کالاهای اساسی عنوان کرد: سال گذشته در بودجه، ۸ میلیارد دلار برای ارز ۴۲۰۰ اختصاص یافته بود اما در عمل حدود ۱۷ میلیارد دلار اختصاص یافت. امسال حدود ۲۳ میلیارد دلار به یارانه‌های مختلف اختصاص می‌دهیم. بنابراین ما حمایت‌ها را بیشتر کرده‌ایم و از محل حذف ارز ۴۲۰۰، پولی نصیب دولت نشده است، بلکه حمایت‌ها بیشتر شده چون قیمت‌های جهانی بیشتر شده است.

زمان پرداخت مابه‌التفاوت رتبه بندی معلمان

وی به رتبه‌بندی معلمان نیز پرداخت و اظهار کرد: هدف از رتبه‌بندی، افزایش کیفیت آموزش و پرورش است. خود رتبه‌بندی هدف نیست. ما به صورت علی‌الحساب به ازای هر ماه یک میلیون و در مجموع ۱۱ میلیون تومان به حساب معلمان واریز کردیم. وقتی احکام معلمان آماده شد مابه‌التفاوت آن نیز پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: از سال گذشته تاکنون سه بازه افزایش قیمت از جمله نیمه اول ۱۴۰۰ نیمه دوم ۱۴۰۰ و جنگ اوکراین را داشتیم که موجب افزایش شدید قیمت مواد غذایی و انرژی شد موضوع کالابرگ که گفته می‌شد قیمت‌ها به شهریور ۱۴۰۰ برگردد قبل از جنگ اوکراین در مجلس تصویب شد.

میرکاظمی در مورد تداوم پرداخت نقدی یارانه‌ها و موضوع کالابرگ نیز گفت: کالابرگ به این معنا نیست که کالابرگی صادر شود تا از طریق آن کالای اساسی خریداری شود بلکه به این صورت است که با فراهم شدن سازوکارها و طراحی سامانه‌ای خاص، پول یارانه مستقیم بعد از خرید کالای اساسی توسط مردم به حساب فروشنده واریز شود.

طبق قانون یارانه باید به صورت کالابرگ باشد

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: قانون می‌گوید که یارانه به صورت کالابرگ باشد اما نظرسنجی‌های رسمی نشان می‌دهد که مردم می‌خواهند در استفاده از آن آزاد باشند. با این حال رسانه‌ها تلاش کنند این را روشن کنند که مردم کدام روش را می‌پسندند و کدام به نفع آنها است.

میرکاظمی در مورد افزایش حقوق بازنشستگان گفت: در ۴۰ سال قبل چرخه معیوبی وجود داشت که افزایش حقوق انجام می‌شد اما از طرفی با کسری منابع مواجه می‌شدند که مجبور به خلق پول و ایجاد تورم و کاهش ارزش پول می‌شدند.

وی با بیان اینکه میزان حقوق هزینه‌های جاری رو به افزایش است و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای رو به کاهش افزود سال ۹۲ میزان مصارف دولت از ۸۹ هزار میلیارد تومان به هزار و هفت هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ رسید و نسبت تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از ۳۰ ۴۰ درصد به ۱۲ درصد رسید.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگری مطرح شد و بعد از آن بحث افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارمندی مطرح شد که توسط مجلس رد شد و افزایش ۳۸ درصدی مطرح شد، گفت: درحال‌حاضر این موضوع در دست بررسی است که تأمین حقوق می‌شود و تفاوت آن در ماه‌های پایانی سال و بر اساس عائله‌مندی پرداخت شود البته در حال بررسی منابع موثقی هستیم پایه پولی افزایش نیابد و چون تصویب نشده نمی‌توانیم اطلاعات بیشتری بدهیم.

وی در مورد اجرای سیاست‌های انقباضی برای جلوگیری از خلق پول و همزمان تاکید بر رشد اقتصادی ۸ درصد گفت: این سیاست‌ها به رکود اقتصادی منجر نخواهد شد زیرا ما داریم بودجه پروژه‌های عمرانی را می‌پردازیم. درواقع با ایجاد انضباط مالی و حذف اضافه پرداخت‌ها جلوی افزایش پایه پولی گرفته شود. رکود زمانی اتفاق می‌افتد که پولی اختصاص داده نشود که ما داریم اختصاص می‌دهیم و هزاران پروژه فعال شده است.

امکان جهش وام مسکن از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون وجود ندارد

میرکاظمی در مورد اینکه بنیاد مسکن خواهان افزایش ۱۰۰ درصدی وام مسکن روستایی از ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۰۰ میلیون تومان است، گفت: این موضوع را ما بارها شفاف کردیم ولی آقای نیکزاد حرف خودش را می‌زند. لازمه این افزایش تأمین مابه‌التفاوت نرخ سود از ۵ درصد تا ۱۸ درصد است که اگر بخواهیم آن را تأمین کنیم پایه پولی را افزایش می‌دهد و منجر به اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی، افزایش پایه پولی و با ضریب فزاینده ۸ برابری باعث افزایش نقدینگی و تورم می‌شود.

وی گفت: طبق قانون جهش تولید مسکن که در شهریور سال قبل ابلاغ شد هرگونه حمایت دولت باید از طریق صندوق مسکن صورت گیرد حتی یارانه تسهیلات بانکی هم باید از این طریق باشد بنابراین امکان جهش وام مسکن از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان وجود ندارد. در حالی که صندوق در زمان تحویل گرفتن خالی بود و پولی به آن واریز نشده بود.

میرکاظمی این را هم گفت که قرار بود بخشی از درآمد ناشی از فروش دارایی‌های وزارت راه به صندوق واریز شود که هنوز این کار انجام نشده است یا بخشی نیز از دریافت اقساط مسکن مهر وارد صندوق شود که ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از این طریق به صندوق واریز می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در رابطه با افزایش فروش نفت گفت: آن چیزی که در قانون بودجه آمده بود فروش یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت با قیمت ۷۰ دلار بود که الان از این میزان کمتر است البته زمانی که ما دولت را تحویل گرفتیم فروش نفت خیلی پایین بود و دولت تلاش کرد این میزان را افزایش دهد که تا حدودی هم موفق بود و بالای یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه رساند.

برنامه سازمان برنامه برای رسیدن به رشد ۸ درصدی

وی در رابطه با پیش‌بینی است کسری بودجه امسال گفت: با وجود اینکه ما سهم صندوق توسعه از منابع نفتی را ۲۰ درصد پیش‌بینی کرده بودیم اما مقام معظم رهبری بنا بر تدبیری این میزان را ۴۰ درصد در نظر گرفتند و ما ۲۰ درصد از درآمدمان را از این محل از دست دادیم. با این حال در صورتی که با نامه نگاری با آقا بتوانیم سهم صندوق توسعه را کاهش دهیم و در مسیر اشتغال خرج کنیم می‌توانیم به میزان رشد هشت درصد برسیم.

میرکاظمی با اشاره به میزان تصفیه اوراق در امسال گفت: برنامه ما این است که امسال ۱۸۰ هزار میلیارد تومان اوراق باز خرید و تصفیه کنیم و ماهانه برای تصفیه ۱۵ هزار میلیارد تومان فشار زیادی به دولت وارد می‌شود در هر حال امسال سیاست ما این است که ۱۸۰ هزار میلیارد تومان اوراق تصفیه و ۱۰۳ هزار میلیارد تومان اوراق بفروشیم که نسبت به این مابه‌التفاوت بانک‌ها تنفسی خواهند داشت 

منبع: مهر

برچسب‌ها

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  دولت برای افزایش حقوق ها اگه برنامه داشت مشکل حل می شد .
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  آقای کاظمی چرا اعتباری برای اجرای کامل ماده27 قانون حمایت از معلولان اختصاص نمی دهید؟ بودجه فقط برای فرهنگیان و بازنشستگان کارمندان است خانواده های معلولین در بدترین شرایط زندگی می کنند متاسفانه یارانه نقدی کفاف زندگی آنها را نمی دهد خودتان که قیمت ها خبر دارید لطفا یه کمی هم به فکر معلولین باشید
 • بابک IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  با سلام ،،جتاب کاظمی چرا حقوق معلولان را بررسی نمیکنید،،ایا اصلا به فکر شما خطور کرده؟؟؟ صد رحمت به دولت قبلی
 • حمید IR ۲۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
  دنبال سنگ قلاب کردن کارمندان هستند بازنشسته ها ۳۸ درصد افزایش با ۵۵۰ هزار تومان کارمندان فقط ۱۰ درصد حالا با این تورم تاز نمیخواهند خلق پول کنند بسیار حکیمانه سرکار هستیم جناب میرکاظمی
 • IR ۰۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۱
  چوب ندونم کاری دولت را ما باید بدیم؟؟؟؟ من سال ۹۶ ۲۰۶صفر رو با۸ ماه حقوقم میخریدم الان با ۲۶ماه حقوق خودتون قاضی کنید کلاهتونو کارمند سرمایش نصف که هیچ به ده درصد ارزش حقوق قبل نزدیک شده اونوقت از خلق پول حرف میزنید؟؟؟ قیمت ها رو درست کنید ما با حقوق سال ۹۶ خودمان هم راضی ایم بسم الله