۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۰
خط و نشان عراق برای بی‌نیازی از گاز ایران

«محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق امروز (سه شنبه) در سخنانی گفت که این کشور در تلاش است تا در عرض سه سال به خودکفایی در تولید گاز برسد و در گام بعدی وارد بازار جهانی شود.

شفقنا: به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع) السودانی در جریان مراسم امضای مجوزهای پنج‌گانه گفت: «امضای نهایی مجوزهای پنج‌گانه را به همه تبریک می‌گویم که از پنج سال پیش در انتظارش بودیم و تأخیر در این موضوع تاکنون میلیون دلار هزینه روی دوش دولت گذاشته و خسارات زیست محیطی زیادی به شهروندان وارد کرده است».

به گفته نخست‌وزیر عراق، کابینه این کشور طبق توصیه شورای انرژی، در راستای استحصال گاز همراه با نفت استخراجی سرمایه‌گذاری کرده و به جذب سرمایه‌های خارجی خواهد پرداخت.

او افزود: «اصلاحات در بخش نفت، سرمایه‌گذاری بهینه در ثروت نفتی است و ورود عراق به بازار جهانی گاز گزینه‌ای است که برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم و برنامه‌ها در این راستا به زودی وارد فاز اجرایی می‌شود. نمی‌توان به این وضعیت استثنایی که که گاز همراه با نفت را می‌سوزانیم و ضمن هدر رفت ثروت طبیعی کشور، محیط‌زیست را تخریب می‌کنیم، ادامه دهیم».

وی با تاکید بر اینکه یکی از دلایل اصلی بحران برق کمبود سوخت است، افزود: «ما سالانه ۱۰ تریلیون دینار گاز وارد می‌کنیم و عراق امروز علی‌رغم اینکه تولیدکننده و صادرکننده نفت است، حتی مشتقات نفتی را وارد می‌کند».

السودانی سپس گفت: «برای انعقاد قرارداد ساخت و سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌ها تلاش می‌کنیم و ظرف ۳ سال به خودکفایی گاز خواهیم رسید تا همه نیازهای خود را تامین کنیم. ما در تمامی سفرها و جلسات خارجی بر سرمایه‌گذاری خارجی برای استحصال گاز همراه با نفت تاکید کرده‌ایم».

نخست‌وزیر عراق همچنین از وزارت نفت این کشور خواست تا در این مسیر ثابت قدم بوده و تحت تأثیر فرد و گروهی قرار نگیرد و دولت به طور کامل حامی اقدامات این وزارتخانه است.

عراق به دلیل نبود تأسیسات برای فرآوری گاز برای مصرف داخلی یا صادرات، گازی که به عنوان محصول جانبی در استخراج نفت به‌دست می‌آورد را می‌سوزاند. با این حال السودانی چندی پیش گفت که عراق فرصت‌هایی به شرکت‌های آلمانی برای سرمایه‌گذاری در استفاده از گاز طبیعی عراق و گاز تولیدشده به‌عنوان محصول جانبی در استخراج نفت، پیشنهاد کرده‌است.

عراق درحال‌حاضر گاز مورد نیاز خود برای استفاده در نیروگاههایش را از ایران وارد می‌کند. اما این میزان گاز پاسخ نیازهای این کشور را برای تولید برق نمی‌دهد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 2
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۳
  عراق سیاستش بهترازایران است روابط همینه
 • حسین IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۳
  طی یکی دوسال اینده تمام گاز ما بی مشتری وبی ارزش خواهد شد
 • هاشم IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۳
  کار خوب و درست را باید تحسین کرد تلاش در جهت رفاه مردمش که متاسفانه حکام ما با ان بیگانه اند و متوهمانه میخواهند دوستان ماه هم در جاهلیت بمانند