۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۸
بهترین شهرها برای تعادل کار و زندگی کدامند؟

فردای اقتصاد: گرچه بسیاری از شهرهای سراسر جهان فرصت‌های شغلی خوبی ارائه می‌کنند، اما همه آنها نمی‌توانند تعادل کاملی بین کار و زندگی شخصی ایجاد کنند. بهترین شهرهای جهان برای زندگی، دو عنصر بسیار مهم را با هم ترکیب می‌کنند: تعادل بین کار و زندگی و راه‌های کسب درآمد.

به گزارش نشریه فوربس، سایت انگلیسی "مانی نرد" در تلاشی برای معرفی شهرهایی که این دو عنصر را در بهترین سطح ارائه می‌کنند، وضعیت ۲۵ شهر در سراسر جهان را با استفاده از داده‌های چندین سازمان همچون سازمان همکاری اقتصادی و توسعه  (OECD)، گزارش شادی جهانی،Numbeo  و موارد دیگر، مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

سپس این سایت که در حوزه امور مالی شخصی فعالیت می‌کند، شهرها را بر اساس امتیازهایی برای موضوعاتی مانند هزینه زندگی (که در مقیاس ۱۰۰ درجه‌بندی شده بود، و در آن ۱۰۰ گران‌ترین شهر است)، تعادل کار و زندگی (مقیاسی ۱۰ امتیازی که در آن ۱۰ نشان دهنده متعادل‌ترین شهر است) حقوق متوسط، تعداد فرصت‌های شغلی و موارد دیگر رتبه‌بندی کرد.

اسکات نلسون، کارشناس امور مالی شخصی در سایت مانی نرد، می‌گوید: «مأموریت ما در "مانی نرد" این است افرادی که موجودی حسابشان خالی شده و بهره‌مندی آن‌ها از خدمات محدود شده است را با اطلاعاتی مسلح کنیم که برای بازپس‌گیری کنترل امور مالی خود نیاز دارند. ما کاملاً از اهمیت شغلی که نه تنها درآمد خوبی داشته باشد، بلکه به افراد اجازه دهد تعادل بین کار و زندگی سالم را حفظ کنند، آگاه هستیم. این مطالعه به منظور کمک به افراد در تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد مکان‌ها و صنایع شغلی انجام شد که بهترین تعادل را بین میزان دستمزد و همچنین احساس شادی نسبت به کار و زندگی ایجاد می‌کنند.

بر این اساس، کپنهاگ در صدر این فهرست، به عنوان بهترین شهر در سال ۲۰۲۳ از نظر تعادل بین کار و زندگی و میزان حقوق قرار گرفت. پایتخت دانمارک دارای رتبه بالای تعادل بین کار و زندگی ۸.۶ از ۱۰ امتیاز و میانگین کلی حقوق ۴۴ هزار و ۴۷۴ دلار بود.

آمستردام در هلند در جایگاه دوم قرار گرفت و کارمندان این شهر انتظار دارند به طور متوسط ​​۴۴ هزار و ۳۶۷ دلار درآمد داشته باشند، همراه با امتیاز هزینه پایین زندگی ۵۹.۵ در مقیاس ۱۰۰.

شهر نیویورک، با میانگین حقوق ۷۱ هزار و ۴۰۱ دلار در رتبه سوم قرار گرفته است. نلسون می‌گوید: «به‌رغم اینکه شهر نیویورک یکی از گران‌ترین شهرها برای زندگی است، در آخرین گزارش ما به عنوان بهترین شهر برای دستمزد و تعادل بین زندگی و کار رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. با توجه به شهرت شهر نیویورک به عنوان شهری بسیار دشوار برای حفظ تعادل بین کار و زندگی، این شهر دارای امتیاز ۵.۲ از ۱۰ برای تعادل بین کار و زندگی است، بهتر از شهرهایی مانند سیدنی ( امتیاز ۴.۴) که تعادل کار و زندگی پایین‌تری داشتند.”

نلسون اشاره می‌کند که تعادل بین کار و زندگی در سال‌های اخیر در سراسر ایالات متحده بهبود یافته است. او می‌گوید: «براساس رتبه‌بندی تعادل بین کار و زندگی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، ایالات متحده در بین ۴۱ کشور در رتبه ۲۹ قرار دارد. وقتی به تعداد کارمندانی که ساعات طولانی کار می‌کنند، توجه کنیم متوجه می‌شویم این میزان در آمریکا از سال ۲۰۰۵ شاهد روند کاهشی با نرخ ۰.۱- درصد بوده است.»

در انتهای این فهرست، پکن، از کشور چین؛ لیسبون از کشور پرتغال؛ و بوداپست از کشور مجارستان قرار گرفته‌اند، سه شهری که کمترین رتبه را از نظر تعادل بین کار و زندگی در مقابل دستمزد داشتند. متوسط حقوق سالانه این شهرها بین ۱۲هزار و ۶۶۴ دلار تا ۱۸هزار و ۳۶۶ دلار است و همچنین تعداد فرصت‌های شغلی بسیار پایین است. این سه شهر همچنین دارای کمترین امتیاز هزینه زندگی هستند که بین ۳۲.۹ تا ۴۳.۷ متغیر است.

علاوه بر رتبه‌بندی کلی، سایت مانی نرد همچنین بررسی کرد که کدام شهرها در زمینه‌های مختلف بهترین رتبه را دارند. آمستردام به عنوان بهترین شهر برای کسب و کار و متخصصان فناوری انتخاب شد. بر این اساس، کپنهاگ برای متخصصان فروش و امور مالی بهترین بود. آمستردام بهترین شهر برای متخصصان بازاریابی بود. لندن بهترین شهر برای وکلا بود.

رتبه‌بندی پنج شهر برتر برای زندگی بر اساس میزان حقوق و دستمزد و تعادل بین کار و زندگی و همچنین پنج شهر با پایین‌ترین رتبه برای زندگی به این شرح است:

۵ شهر برتر برای کسب درآمد و ایجاد تعادل بین کار و زندگی

  1. کپنهاگ، دانمارک
  2. آمستردام، هلند
  3. شهر نیویورک، آمریکا
  4. اسلو، نروژ
  5. زوریخ، سوییس

۵ شهر با پایین‌ترین رتبه برای کسب درآمد و ایجاد تعادل بین کار و زندگی

  1. پکن، چین
  2. لیسبون، پرتغال
  3. بوداپست، مجارستان
  4. دبی، امارات متحده عربی.
  5. هنگ کنگ

منبع: فوربس

نویسنده: لورا بگلی بلوم

مترجم: شادی آذری حمیدیان  

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار