۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۵
فروش فوق‌العاده نوروزی؛ از ۱۵اسفند

رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد که برای نوروز ۱۴۰۲ فروش فوق‌العاده‌ای در سطح کشور مانند دو سال گذشته برگزار می‌شود که نام آن «نمایشگاهی به وسعت ایران» است و این طرح جایگزین نمایشگاه‌های بهاره است.

فردای اقتصاد: رئیس اتاق اصناف ایران از اجرای طرح فروش فوق‌العاده نوروزی (نمایشگاهی به وسعت ایران) از ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ خبر داد.

قاسم نوده‌فراهانی درباره مدیریت و برنامه‌ریزی بازار شب عید، گفت: برای نوروز سال ۱۴۰۲ فروش فوق‌العاده‌ای در سطح کشور مانند دو سال گذشته داریم که نام آن «نمایشگاهی به وسعت ایران» است و این طرح جایگزین نمایشگاه‌های بهاره است.

وی افزود: هدف از برگزاری «نمایشگاهی به وسعت ایران»، ایجاد حس خوب خرید با نرخ و کیفیت مناسب برای مردم، حمایت از کسب‌وکارها به‌ویژه صنوف تولیدی و توسعه فرصت‌های شغلی در بنگاه‌های تولیدی و توزیعی و ممانعت از تمرکز فروش است.

رئیس اتاق اصناف ایران اظهار کرد: مردم در خرید مستقیم کالا از واحدهای صنفی اطمینان خاطر بیشتری نسبت به خرید کالا از نمایشگاه‌های بهاره دارند، اما یکی از مشکلاتی که معمولا با آن مواجه‌ایم این است که اصناف همواره طرح‌های خوبی را اجرا کرده، اما در ارائه آمار ضعیف هستند. این مسئله نیز باید مدنظر اتاق‌های اصناف قرار بگیرد.

نوده فراهانی گفت: زمان اجرای طرح فروش فوق‌العاده نوروزی (نمایشگاهی به وسعت ایران) از ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۵ فروردین سال ۱۴۰۲ است تا مردم فرصت کافی برای تهیه کالاهای موردنیاز خود داشته باشند. همچنین درخواست ما این است که شهرداری با ما همکاری کند و شاهد برگزاری نمایشگاه‌های بهاره شهرداری نباشیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه مشکل مردم گرانی است، نه گرانفروشی، افزود: بازار را عرضه و تقاضا و سپس رقابت تنظیم می‌کند. زمانیکه بین دو تاجر رقابت ایجاد کنیم شاهد کاهش نرخ و افزایش کیفیت خواهیم بود. در بازار ممکن است دو حالت جریان داشته باشد؛ یکی گرانی و دیگری گرانفروشی که آنچه در حال‌ حاضر مردم را ناراضی می‌کند، گرانی کالا است، زیرا گران‌فروشی با مدیریت بازار کنترل می‌شود، اما عبور از مشکل گرانی به‌دست مسئولان است.

نوده‌فراهانی همچنین درباره کاهش قدرت خرید شهروندان در سال جاری، گفت: مردم با افزایش قیمت‌ها، قدرت خرید خود را از دست می‌دهند و در نتیجه شاهد اوضاع بد اصناف هستیم. در این زمینه نمی‌توان تقصیر را به گردن اصناف انداخت. وقتی هزینه بار، کارگر و اجاره افزایش می‌یابد، کاسب نیز مجبور به افزایش نرخ محصولات خود است. طبیعی است که وقتی هزینه تامین مواد اولیه بالا می‌رود، نرخ محصول نهایی نیز بیشتر می‌شود و نمی‌توان از تولیدکننده انتظار ثابت نگه داشتن قیمت‌ها را داشت.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار