۱۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۰
ایران بازنده بزرگ جنگ روسیه و اوکراین است؟

محمد قاسمی، رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی گفت: واقعیت این است که ایران بازنده بزرگ انرژی بعد از نبرد روسیه و اوکراین بوده است.

اقتصاد آنلاین:  ایران تصورات اشتباهی درباره واکنش اروپا نسبت به روسیه داشت و همین تصورات اشتباه موجب از دست رفتن این فرصت شد.

محمد قاسمی، رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران روز گذشته (چهارشنبه دهم اسفندماه) در هشتمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو، با اشاره به فرصت از دست رفته‌ی جنگ روسیه و اکراین برای انرژی ایران، بیان کرد کرونا و جنگ روسیه و اوکراین، بازار انرژی را دستخوش نوسان کرد. گزارش‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که این بحران تا چه اندازه وسیع و گسترده بوده است. ارزیابی سازمان ملل این است که آثار جنگ تداوم دارد، آیا ایران توانست در این بحران با یک تحلیل درست در جایگاه کناسب قرار بگیرد یا خیر.

او ادامه داد واقعیت این است که ایران بازنده بزرگ انرژی بعد از نبرد روسیه و اوکراین بوده است. ایران تصورات اشتباهی درباره واکنش اروپا نسبت به روسیه داشت و همین تصورات اشتباه موجب از دست رفتن این فرصت شد.

رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی، با اشاره به فرصت‌سوزی ایران در برهه‌های مختلف اظهار کرد عدم حل منازعه‌ی هسته‌ای باعث شد نااطمینانی‌ها تداوم پیدا کند. برخی از تحلیل‌گران سفر رئیس‌جمهور چین به عربستان را با سفر روزولت به عربستان در سال ۱۹۴۵ مقایسه می‌کنند که مبنای یک پیمان هفتاد ساله شد.

قاسمی اضافه کرد: تصور بر این است که این سفر هم مبنای یک پیمان بلندمدت خواهد بود که ایران این فرصت را هم از دست داد و نتوانست واکنشی نشان دهد. قاسمی در خصوص فعالیت کشورهای همسایه در حوزه انرژی بیان کرد یکی از مشکلات جدی اروپا تامین ذغالسنگ بود که کشورهای عراق، عربستان، عمان و کویت توانستند این مشکل را حل کنند و درحال‌حاضر نیز ظرفیت‌های جدیدی برای تامین نیاز اروپا احداث می‌کنند.

رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران در خاتمه اظهار کرد با یک نگاه به فعالیت‌های منطقه در حوزه انرژی می‌بینیم که ایران در مجموع این تحولات بازنده است. مبادله پول چین با انرژی عربستان یک بحث ژیوپولیتیک است که می‌تواند یک زنجیره ارزش جدید ایجاد کند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

  • نظرات منتشر شده: 2
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • یک پاسدار IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
    ایران بازنده تمام میدان‌های سیاسی اقتصادی فرهنگی ادبی
  • سامورایی IR ۲۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
    عجله نکن تازه داره شروع میشه مجبورن بیان التماسمون کنن میفهمی مجبورن. مهم اینه امتیاز بیشتر بگیریم نه اینکه هم امتیاز بدیم هم منابع

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار