۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۷
روس‌ها پایگاه تجاری خود را در ایران راه انداختند

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: روس‌ها به شدت به دنبال ترانزیت از مسیر ایران هستند به طوری که برنامه ترانزیت ١٠٠ میلیون تن کالا از مسیر کریدور شمال-جنوب و مسیر ایران را دارند و اساسا هنوز ترانزیت روسیه از مسیر ایران شروع نشده‌ است.

ایلنا: عیسی فرهادی در نشست خبری امروز با بیان اینکه بندر کاسپین تا ١٠٠ روز دیگر به بندر رشت متصل می‌شود، اظهار داشت: بندر کاسپین در مسیر کریدور شمال -جنوب به بنادر جنوبی کشورمان از جمله چابهار، بندر امام و ... متصل می‌شود و روسیه هم قول داده که در مرحله اول تا ٣٠ میلیون تن کالا را از مسیر بندر کاسپین و در مسیر کریدور شمال جنوب تردد دهد و این ظرفیت در بندر کاسپین ایجاد شده‌است.

وی ادامه داد : ٨٣ درصد پروژه ٣۵ کیلومتری راه آهن رشت- بندر کاسپین انجام شده و ١٧ درصد باقیمانده تا ١٠٠ روز دیگر تمام می‌شود و پروژه به بهره برداری می‌رسد. ریل‌گذاری ١٠ کیلومتر به پایان رسیده و ٧ کیلومتر هم آماده ریل‌گذاری است و بندر کاسپین می‌تواند نقطه وصل به بنادر شمال و انجام ترانزیت در کریدور شمال -جنوب باشد.

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی با اشاره به ترانزیت انجام شده در یک سال گذشته گفت: در سال ١۴٠١ با ترانزیت خودرو از بندر کاسپین نیازهای خودروی قزاقستان و روسیه را پوشش دادیم.

فرهادی در پاسخ به سوال مبنی بر گلایه صاحبان کالا و تاجران از تاخیر در پهلوگیری کشتی‌های ایرانی در بنادر روسی به ویژه آستارا خان گفت: این تاخیر به دلیل یخ زدگی و انجماد مسیر ولگا بود که امکان عبور کشتی وجود ندارد اما هر صاحب کالا یا تاجری در این باره مشکلی داشته ما به سرعت مشکل آن را حل خواهیم کرد.

مدیر عامل منطقه آزاد انزلی افزود : ٧٠٠ متر از راه آهن کاسپین در محدوده منطقه آزاد انزلی است که برای تامین اعتبار آن هیچ مشکلی نداریم و روس‌ها در استفاده از مسیر راه آهن بندر کاسپین و اتصال به بنادر جنوبی کشورمان جدی هستند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در این مدت چه میزان بار روسی به بندر انزلی رسیده است، تاکید کرد: بیشتر کالا از ایران به روسیه رسیده اما روس‌ها به شدت به دنبال ترانزیت از مسیر ایران هستند به طوری که برنامه ترانزیت ١٠٠ میلیون تن کالا از مسیر کریدور شمال-جنوب و مسیر ایران را دارند و اساسا هنوز ترانزیت روسیه از مسیر ایران شروع نشده‌ است.

فرهادی از راه اندازی پایگاه کالاهای روسی در استان گیلان خبر داد و گفت: محدوده‌ای را در ایستگاه پیربازار به کالاهای روسی اختصاص دادیم که های کالای روسیه خواهد بود و روس ها از این منطقه کالاهای خود را به سراسر دنیا ارسال خواهند کرد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها