۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۸
نشریه «سپاه» توافق ایران و عربستان را ارزیابی کرد

ارزیابی نشریه «سپاه» از اهمیت و پیامدهای  توافق ایران و عربستان

اعتمادآنلاین به نقل از نشریه اخبار و تحلیل‌ها، متعلق به معاونت سیاسی نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه نوشت: توافق ایران و عربستان، می‌تواند روابط دو سوی خلیج‌فارس را از مرحله «جنگ سرد» به مرحله «صلح سرد» منتقل کند.

آنچه از ظاهر این خبر بر می‌آید آن است که عربستان سعودی و ایران قصد دارند از طریق احیای روابط دیپلماتیک از بار تنش‌ها و اختلافات میان خود کاسته و وارد فاز جدیدی از مناسبات صلح‌آمیز و دوستانه سیاسی و اقتصادی شوند».

شاید این نگاه زیادی خوشبینانه باشد». این نشریه در توضیح چرایی گزاره‌ای که مطرح کرده متذکر شده «با توجه به عمق اختلافات سیاسی و ایدئولوژیک و رقابت طولانی‌مدت میان دو کشور رسیدن به یک فضای مفاهمه مشترک در کوتاه‌مدت چندان ساده نخواهد بود».

توافق ایران و عربستان، می‌تواند روابط دو سوی خلیج‌فارس را از مرحله «جنگ سرد» به مرحله «صلح سرد» منتقل کند.

از منظر چینی‌ها سیاست خارجی ابزاری در جهت ایجاد ثبات در منطقه به منظور دستیابی به توسعه اقتصادی است از این‌رو تلاش می‌کند تا با رفع انسدادهای سیاسی و ایجاد هماهنگی تا حد ممکن موانع اقتصادی را از میان بردارد. برای چین، ایران و عربستان علاوه بر اینکه به عنوان دو بازیگر منطقه‌ای و مؤثر در معادلات سیاسی و امنیتی منطقه شناخته می‌شوند، سهم بسزایی در تأمین انرژی صنایع چینی را بر عهده دارند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها