۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۹
معادن کشور چقدر ارزش افزوده ایجاد کردند؟

مرکز آمار ایران، نتایج طرح آمارگیری از معادن در حال بهره‌برداری کشور را منتشر کرد که نشان می‌دهد تعداد معادن کشور در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل از آن ۴.۲درصد افزایش داشته است.

فردای اقتصاد: نتایج طرح آمارگیری از معادن در حال بهره‌برداری کشور منتشر شد. در سال ۱۴۰۰ معادن در حال بهره‌برداری کشور ۲۱۹۷۵۴۶میلیارد ریال ارزش افزوده ایجاد کرده‌اند که نسبت به سال قبل از آن ۷۵.۶درصد افزایش نشان می‌دهد.

مرکز آمار ایران چهلمین طرح آمارگیری از معادن در حال بهره‌برداری کشور را به منظور تهیه آمار و اطلاعات مربوط به عملکرد این بخش و محاسبه سهم آن در تولید ناخالص داخلی کشور، همچنین اتخاذ سیاست‌های اقتصادی و ارزیابی نتایج برنامه‌ها، اجرا کرده است. این آمارگیری در سال ۱۴۰۱ با مراجعه به ۷۲۵۰ معدن برای دستیابی به اطلاعات نهایی شده سال ۱۴۰۰معادن کشور، اجرا شده است (روش جمع‌آوری اطلاعات معادن به صورت سرشماری است). مروری بر نتایج به دست آمده نشان‌دهنده موارد زیر است:

در سال ۱۴۰۰ تعداد معادن درحال بهره‌برداری کشور ۶۰۲۵ معدن بوده که نسبت به سال قبل ۴.۲ درصد (۲۴۳معدن) افزایش داشته است.

در سال ۱۴۰۰ تعداد شاغلان معادن درحال بهره‌برداری کشور ۱۳۰۳۵۸ نفر بوده که نسبت به سال قبل از آن ۸.۳ درصد (۱۰۰۳۱نفر) افزایش داشته است.

در سال ۱۴۰۰ معادن در حال بهره‌برداری کشور ۲۱۹۷۵۴۶میلیارد ریال ارزش افزوده ایجاد کرده‌اند که نسبت به سال قبل از آن ۷۵.۶درصد افزایش نشان می‌دهد.

استان‌های کرمان، یزد و خراسان رضوی به ترتیب با ۱۰۹۶۰۵۲، ۴۰۲۴۹۴ و ۱۷۸۱۵۱میلیارد ریال بیش‌ترین ارزش افزوده را داشته‌اند.

در سال ۱۴۰۰، حدود ۴۸۵۰۵۷هزار تن مواد معدنی به ارزش ۲۷۵۰۲۴۱میلیارد ریال تولید شده که نسبت به سال قبل از نظر مقدار ۳۸۷۰۵هزار تن و از نظر ارزش ۱۲۵۶۵۴۶میلیارد ریال، به ترتیب معادل ۸.۷درصد و ۸۴.۱درصد افزایش داشته است.

در سال ۱۴۰۰، ارزش سرمایه‌گذاری معادن در حال بهره‌برداری کشور معادل ۷۸۷۶۵میلیارد ریال بوده که نسبت به سال قبل ۴۳.۶درصد افزایش داشته است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار