۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۵
چرا وزارت اطلاعات از وکیل مهسا امینی شکایت کرد؟

توضیح وکیل مهسا امینی درباره جزییات «شکایت وزارت اطلاعات» از او

وکلاپرس نوشت: صالح نیکبخت در پاسخ به پرسشی مبنی بر ارتباط احضار و وکالت پرونده مهسا امینی گفت: اعلام شد اتهامات هیچ ارتباطی به این پرونده ندارد و مشمول بازه زمانی قبل از مهر ۱۴۰۱ است. چراکه اقدامات بعد مهرماه مشمول عفو رهبری شده است.

صالح نیکبخت، وکیل خانواده مهسا امینی، ۲۰ اسفندماه بە شعبە دوم بازپرسی «دادسرای عمومی و انقلاب مقدس» مستقر در زندان اوین تهران احضار شد و به عنوان «تبلیغ علیە نظام» تفهیم اتهام شد.

ممانعت از ورود وکیل به جلسه تحقیقات

او درخصوص جزییات این پرونده گفت: اخطار احضاریه در ۱۵ اسفندماه به من ابلاغ شد و لذا ۲۰ اسفند ماه در شعبه دو بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب حضور یافتم.

نیکبخت ادامه داد: لازم به ذکر است پیشتر به سبب وکالت از یک روزنامه‌نگار به همین شعبه مراجعه کرده بودم و به دلیل عدم اجازه حضورم در مرحله تحقیقات، به بازپرس محترم تذکر داده بودم که جرم موکلم مشمول ماده ۳۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری نیست و لذا ممانعت از حضور وکیل برخلاف تبصره ماده ۴۸ است.

او افزود: علی رغم ایراداتی که قبلا در این مورد مطرح کرده بودم، دوباره در زمان حضورم در این شعبه از ورود همکارم (دکتر علی رضایی) به عنوان وکیل، در جلسه تحقیقات جلوگیری شد. البته که رفتار بازپرس بسیار محترمانه بود.

اتهام تبلیغ علیه نظام مربوط به مصاحبه با شبکه‌های خارجی بود

وکیل صالح نیکبخت در پاسخ به جزییات اتهاماتش گفت: بازپرس اعلام کرد که اتهام تبلیغ علیه نظام مربوط به مجموعه مصاحبه‌های من با شبکه بی‌بی سی، صدای آمریکا VOA و ایران اینترنشنال در بازه زمانی ۱۳۹۹ تا مهرماه ۱۴۰۱ بوده است. توضیح دادم ۴ ماه پیش از اعلام موضع حاکمیت درمورد شبکه ایران اینترنشنال، مصاحبه هایم را متوقف کرده بودم.

این وکیل دادگستری افزود: علاوه بر این اعلام کردم مصاحبه‌های من مصداق فعالیت تبلیغ علیه نظام نیست؛ چرا که اولا مولفه نخست ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی (مستمر بودن) را ندارد. ثانیا در ماده مذکور آمده است که فعالیت علیه جمهوری اسلامی ایران صورت بگیرد که در همین عبارت، ۳ عنوان قرار می‌گیرد. من در مورد هیچ یک از این ارکان فعالیت تبلیغی نداشته ام و صرفا از مقامات انتقاد کرده ام که مشمول جرم نیست.

نیکبخت افزود: علاوه بر همه توضیحاتی که ارائه کردم، قصد و نیتی هم در کار نبوده است و ضمنا من به سراغ رسانه‌ها نمی‌رفتم بلکه به فراخور موضوعات پاسخگو بوده ام و اتهام را نپذیرفتم.

شاکی پرونده وزارت اطلاعات است

او با اشاره به اینکه دادسرا به عنوان مدعی العموم شکایت نکرده است، ادامه داد: اعلام شد شاکی پرونده وزارت اطلاعات است. این وکیل دادگستری ضمن اعلام معرفی وکیل گفت: دکتر علی رضایی را به عنوان کفیل معرفی کردم.

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر ارتباط احضار و وکالت پرونده مهسا امینی گفت: اعلام شد اتهامات هیچ ارتباطی به این پرونده ندارد و مشمول بازه زمانی قبل از مهر ۱۴۰۱ است. چراکه اقدامات بعد مهرماه مشمول عفو رهبری شده است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها