۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۰
پیش بینی قیمت دلار توسط رئیس سابق بانک مرکزی

رئیس کل اسبق بانک مرکزی هشدار داد: بازار ارز پرریسک است؛ مردم مراقب سرمایه‌هایشان باشند.مردم اگر بدنبال حفظ ارزش سرمایه شان هستند، وارد صندوق های سرمایه گذاری بورسی شوند.

خبرآنلاین: ولی الله سیف، با اشاره به شرایط بازار ارز و فضای پرریسک ایجاد شده ناشی از آن اظهارکرد: در گذشته نیز چنین شرایط و نوساناتی وجود داشته است؛ چنین فضای خاص و هیجانی بازار ارز می‌تواند ریسک بالایی را به همراه داشته باشد.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی افزود: در چنین فضایی معمولا سرمایه‌گذاری همراه با خطرات پیش‌بینی نشده همراه است و به شدت پرریسک است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به پرریسک بودن بازار ارز، تکلیف مردمی که می‌خواهند ارزش سرمایه و دارایی خود را حفظ کنند، چیست، پاسخ داد: بازارهای دیگری برای سرمایه گذاری‌های وجود دارد که بدون ریسک و با امنیت بیشتر بوده و می‌تواند برای سرمایه‌گذار نتایج مثبتی را به همراه داشته باشد.

سیف بازار سرمایه را بازار مطلوبی برای سرمایه‌گذاری دانست و یاداور شد: در بازار سرمایه ابزارهای مختلفی برای مدیریت ریسک خود بازار سرمایه وجود دارد؛ مثلا صندوق‌های سرمایه‌گذاری همان اندک ریسک بازار سرمایه را هم پوشش می‌دهند و هیچ ریسکی متوجه سرمایه‌گذار نمی‌شود. اما در بازار ارزبسیار پرنوسان است و ابزاری برای مدیریت ریسک آن وجود ندارد؛ همانطور که شاهد بودیم خبرهای سیاسی مثبت در هفته‌های اخیر باعث سرازیر شدن و سقوط قیمت ارز شد و متعاقب آن نوسانات دیگری هم رقم خورد.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه درحال‌حاضر فضای بازار ارز ملتهب است خاطرنشان کرد: طبیعی است که در چنین فضایی ورود به بازار ارز با منطق هایی که معمولا سرمایه‌گذاران دنبال می‌کند همخوانی ندارد.

سیف با تاکید بر اینکه دولت به هیچ وجه تمایل و منفعتی از نوسانات بازار ارز نمی‌برد متذکر شد: مطلوب‌ترین شرایط برای هر دولتی این است که یک بازار ارز توام با آرامش داشته باشد که اقتصاد بتواند مسیر عادی خود را طی کند.

وی خاطرنشان کرد: وجود فضای پرتلاطم در بازار ارز زمینه را برای سفته بازی و دلالی که برای اقتصاد بسیار مضر است فراهم می‌کند و طبیعتا دولت از آن نفعی نمی‌برد. اینکه عده‌ای تصور کنند دولت به‌طور ناگهانی قیمت ارز را بالا می‌برد که بتواند کسری بودجه خودش را جبران کند، یک تلقی اشتباه است.

وی یاداور شد: البته در عین حال نباید فراموش کنیم که اقتصاد کشورمان طی سال‌های متمادی، رشد نقدینگی بسیار بالایی را تجربه کرده است و این رشد نقدینگی به خودی خود باعث ایجاد تورم‌های شدید شده است؛ وقتی تورم ایجاد می‌شود طبیعتا روی قیمت همه کالاها و همچنین روی قیمت ارز نیز اثر می‌گذارد.

سیف گفت: اصولا بهترین شرایط برای دولت، تولیدکننده و بخش واقعی اقتصاد آن است که اقتصاد آرامش داشته و قابل پیش‌بینی باشد؛ و این پیش‌بینی پذیری زمانی حاصل می‌شود که آرامش بر بازار ارز حکمفرما بوده و قیمت این اندازه دچار نوسان نباشد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha