۲۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۲
ایران در محاصره کشورهای تروریسم‌خیز

افغانستان آسیب پذیرترین کشور در شاخص جهانی تروریسم شد. در این رده‌بندی، پاکستان در جایگاه ششم قرار دارد.

ایرنا: موسسه اقتصاد و صلح (IEP) مستقر در استرالیا در بررسی شاخص جهانی تروریسم (GTI)، افغانستان را برای چهارمین سال متوالی در جایگاه آسیب‌پذیرترین کشور از تأثیر تروریسم رتبه‌بندی کرد.

موسسه اقتصاد و صلح (IEP) مستقر در استرالیا در دهمین ویرایش شاخص جهانی تروریسم اعلام کرد: تعداد مرگ‌ومیر ناشی از تروریسم در سال۲۰۲۲، با کاهش ۹ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۲۱، شش هزار و ۷۰۱ مورد مرگ بوده است.

بر اساس این شاخص، پس از افغانستان، کشورهای بورکینافاسو و سومالی رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

مؤسسه اقتصاد و صلح (IEP) اعلام داشت که کاهش مرگ‌ومیر، ناشی از کاهش تعداد حوادث بوده است.

طبق آمار منتشر شده، حملات تروریستی از پنج هزار و ۴۶۳ مورد در سال ۲۰۲۱ به سه هزار و ۹۵۵ مورد در سال ۲۰۲۲رسیده که کاهش تقریبا ۲۸ درصدی را نشان می‌دهد.

با این حال، در گزارش آمده است که اگر افغانستان از این شاخص حذف می‌شد، مرگ‌ومیر ناشی از تروریسم چهار درصد افزایش می‌یافت و این کشور ۷۵ درصد در زمینه حملات و ۵۸ درصد در بخش مرگ‌ومیر شاهد کاهش بوده است.

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۲۲ میلادی ۲۲۵ عملیات تروریستی در افغانستان روی داده که در نتیجه آن ۶۳۳ تن کشته و ۸۹۷ تن زخمی شده‌اند.

در گزارش مؤسسه اقتصاد و صلح آمده است که با وجود کاهش در حملات و مرگ‌ومیر در افغانستان، این کشور برای چهارمین سال متوالی بیشترین تأثیر را از تروریسم متحمل شده است. در این رده‌بندی، پاکستان در جایگاه ششم قرار دارد.

به‌گفته این مؤسسه، شاخص تروریسم جهانی شامل اعمال سرکوب دولتی و خشونت توسط بازیگران دولتی نمی‌شود و به این ترتیب، اعمالی که توسط طالبان انجام شده، در این گزارش گنجانده نشده است.

مرگ‌بارترین گروه‌های تروریستی در جهان در سال ۲۰۲۲، داعش و گروه‌های وابسته به آن بودند و پس از آن الشباب، ارتش آزادی‌بخش بلوچستان (BLA) و جماعت نصرت‌الاسلام و المسلمین (JNIM) قرار گرفته‌اند.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha