۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۹
یک بند مهم توافق ایران و عربستان از زبان امیرعبداللهیان

وزیر خارجه کشورمان گفت که تاکید بر صلح در منطقه از جمله توافقات ایران و ریاض بوده است و در مسئله مناسبات تهران و ریاض توافق داریم که روابط به حالت طبیعی خودش برگردد.

 تسنیم: بعدازظهر امروز کنفرانس مطبوعاتی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و او به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

راهبرد ما در دولت سیزدهم لغو تحریم‌ها و بی‌اثر کردن آن‌هاست

امیرعبداللهیان درباره دستاوردهای دیپلماسی وزارت خارجه گفت: در دولت آقای رئیسی ما در دو مسیر تلاش برای لغو تحریم‌ها و بی‌اثر کردن تحریم‌ها هستیم. در یک سال گذشته دولت دستاوردهای زیادی را با نگاه به آسیا نصیب کشور کرده است. در این چارچوب در حوزه دیپلماسی اقتصادی شاهد افزایش تبادلات تجاری هستیم. در یکی از کشورهای همسایه حجم تبادلات ما بالای ۱۴ میلیارد دلار است. در حوزه سیاسی نیز روابط کشور امارات و کویت با ایران به سطح سفیر ارتقا پیدا کرد و در روزهای گذشته شاهد اعلام روابط طبیعی با عربستان بودیم.

با وزیر خارجه عربستان دیدار خواهیم کرد

وی ادامه داد: در جریان سفر آقای رئیسی به پکن ابتکاری توسط رئیس‌جمهوری چین مطرح شد و مورد توافق دو کشور ایران و عربستان قرار گفت. پیشنهاد ما این بود که مدیران کل وزارت خارجه دو کشور گفت‌وگویی را در پکن یک هفته بعد از سفر آقای رئیسی داشته باشند. در رفت و آمد پیام‌ها پیشنهاد طرف عربستانی این بود که ما خواهان گفت‌وگوی سطح بالای امنیتی بین دو کشور هستیم و بنابراین آقای شمخانی وارد عمل شدند. در آینده نزدیک ما با وزیرخارجه عربستان دیدار خواهیم کرد و توافق داریم که مقدمات بازگشایی سفارت خانه فراهم شود.

عضویت ایران در شانگهای و نهایی شدن آن در نشست دهلی نو

وی در خصوص عضویت در شانگهای گفت: عضویت ایران در شانگهای و نهایی شدن آن در نشست آینده که در دهلی نو برگزار می‌شود جزو یکی از دستاوردهای ایران به شمار می‌رود. در مجلس ۴۹ سند برای عضویت ایران در شانگهای به تصویب رسید و نهایی شد. البته ما همزمان بحث عضویت ایران در بریکس را رقم زدیم و مسائل کارشناسی آن در حال انجام است.

تاکید بر صلح در منطقه از جمله توافقات ایران و ریاض بوده است

وزیر خارجه در خصوص توافق ایران و عربستان و حل بحران یمن گفت: آنچه که در گفت‌وگوهای آقای شمخانی و همتای خودشان در پکن مطرح شد، در بیانیه آمده است. ما موضوع یمن را مرتبط به مردم یمن می‌دانیم. البته تاکید بر صلح در منطقه از جمله توافقات ایران و ریاض بوده است. در مسئله مناسبات تهران و ریاض توافق داریم که روابط به حالت طبیعی خودش برگردد. در ۱۰ روز گذشته از طریق سوئیس پیام‌هایی را تبادل کردیم و یکی از آنان اعلام آمادگی ایران برای برگزاری نشست وزرای خارجه و پیشنهاد سه مکان برای این نشست است.

در حوزه سیاست خارجه آنچه به وقوع پیوسته در هماهنگی کامل است

وی در خصوص انتقادها به عملکرد وزارت خارجه گفت: بعضی طرف‌ها در کشور به دنبال ایجاد دو قطبی هستند. در حوزه سیاست خارجه آنچه به وقوع پیوسته در هماهنگی کامل است. اگر اشاره به سفرهای آقای شمخانی است، وجه سفرهای ایشان بُعد امنیتی دارد. ما پذیرفتیم که یک دور گفت‌وگوهای امنیتی بین ایران و عربستان صورت بگیرد. در امارات نیز ما همکاری‌های امنیتی داریم. در آخرین سفرم به امارات دغدغه‌های امنیتی خودمان را بیان کردیم. آقای شمخانی هم قرار بود این سفر را انجام دهند.

سفری که امروز آقای شمخانی به عراق دارد، از حدود چهارماه پیش برای چندمین بار در دو دهه گذشته تهدیداتی از خاک شمال اقلیم عراق به ایران انجام شد. ایران به هیچ وجه تهدید علیه امنیت ملی از مبدا کشور همسایه و دوست را تحمل نخواهد کرد و سپاه در یک اقدام حساب شده مراکز گروهک تروریستی را مورد هدف قرار دادند. توافق کردیم کمیته مشترک امنیتی شکل گیرد و یک دور گفت‌وگو صورت گرفت، تیم‌های امنیتی هم حضور داشتند. دور بعد در تهران من گفت‌وگوها را با تیمی از عراق برگزار کردم. در نهایت سند توافق امنیتی را آماده کردیم. این سند توافق شد بین دولت‌های ایران و عراق که به امضا برسد. سفر آقای شمخانی به بغداد با هدف امضای این سند مهم در بغداد صورت گرفته است و این سند به امضای مشاور امنیت ملی نخست وزیر عراق و آقای شمخانی خواهد رسید.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha