۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۳
افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارگران عادلانه است؟

حسن صادقی گفت: اگر قرار است درآمد با همه‌ی مزایایِ مزدی کارمندان و بازنشستگان دولت را عینا برای ما نیز اجرا کنید، حرفی نداریم؛ اتفاقا ما هم می‌خواهیم هرآنچه دولتی‌ها می‌گیرند، عینا مشمول حال ما نیز بشود. رفتار دولت با کارمندان خود بیشتر به عدالت نزدیک است.

ایلنا: حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در واکنش به صحبت‌های وزیر کار درخصوص افزایش دستمزد کارگران مطابق با دستمزد کارمندان گفت: اگر قرار است درآمد با همه مزایایِ مزدی کارمندان و بازنشستگان دولت را عینا برای ما نیز اجرا کنید، حرفی نداریم؛ اتفاقا ما هم می‌خواهیم هرآنچه نمایندگان دولت می‌گیرند، عینا مشمول حال ما نیز بشود. رفتارِ دولت با کارمندان خود بیشتر به عدالت نزدیک است.

صادقی با اشاره به افزایش ۵۷ درصدی حقوق کارگران گفت: نتیجه مذاکراتِ جلساتِ مزدیِ شورای‌عالی کار باید به گونه‌‎ای پیش برود که قدرتِ خریدِ ابتدایِ سال به کارگران برگردانده شود. افزایش ۵۷درصدیِ حقوق بلافاصله با افزایش قیمت و بالا رفتنِ نرخ تورم اثر خود را از دست داد و بازگشتِ قدرت خریدِ ابتدایِ امسال، حداقلی‌ترین خواسته‌ی کارگران است تا بیش از این به ورطه فقر نیفتند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تصریح کرد: دولت با ترمیم حقوق کارمندان در میانه‌ی سال، قدرتِ خرید کارمندانش را تا حدودی زنده کرد. افزایش بیست درصدیِ حقوق هم قرار است روی این ترمیم حقوق بیاید. این درحالیست که حقوق کارگران در ابتدای سال، تنها یکبار افزایش پیدا کرد که همانطور که گفتم بعد از چند ماه ارزش خود را از دست داد.

صادقی بیان کرد: همین الان، اختلافِ حداقل حقوق کارمندان و کارگران بدون اینکه بیست درصد افزایش حقوق امسال را اعمال کنند، ۹۰۰هزار تومان است. بیست درصد قرار است روی این اختلاف بیاید، ضمن اینکه مزایای مزدی را هم باید به آن اضافه کرد. پس عدالت را به هیچ عنوان نمی‌توان در افزایشِ حقوق کارگران به اندازه‌ی حقوق کارمندان دید.

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد دولت عدالت را فقط در حد حرف قبول دارد. عدالت آن چیزی است که پایین فیش حقوقی کارمندان و کارکنان دولت نوشته است. سبدِ کالاهای اساسی، بن، فوق‌العاده و سایرِ مزایایی است که به آنها پرداخت می‌کنند. اگر دولت به دنبال عدالت است همه‌ی این‌ها را برای کارگران در نظر بگیرد در حالی که کارگران همین حداقل حقوق قانونی را هم به سختی دریافت می‌کنند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری بیان کرد: عدالت در اجرا باید خود را نشان دهد. اتفاقا رفتار دولت، تداعی کننده‌ی بی‌عدالتی است نه عدالت! عدالت یعنی برگرداندنِ قدرت خرید فروردین به کارگران همانطور که برای کارمندان دولت این اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: عدالت یعنی دیدن سهم سازمان تأمین اجتماعی در بودجه مانند سایر صندوق‌ها تا تأمین اجتماعی بتواند تعهداتِ خود را اجرا کند. عدالت یعنی اجرای متناسب‌سازی حقوق همانطور که برای دولتی‌ها اجرا شد. ما ۲۵ درصد باقیمانده متناسب‌سازی دو سال قبل را هم نمی‌توانیم بگیریم، کجای این عدالت است؟!

صادقی گفت: کارگران نه امنیت شغلی دارند نه امنیت اقتصادی، در حالیکه وضعیت کارمندان دولت در این زمینه‌ها بهتر است پس اگر به دنبال عدالت هستید اینها را هم برای کارگران اعمال کنید.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: اگر می‌خواهید رفتارتان به عدالت نزدیک شود همان کاری را انجام دهید که در ترکیه انجام شد؛ یعنی همپای تورم دستمزد را هم اضافه کنید. اینجا اما تورم رها و در مقابل، دستمزد کارگران سال‌هاست فریز شده است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha