۲۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۸
جزییات مهم توافق امنیتی ایران و عراق افشا شد

نخست وزیر عراق در اظهاراتی به جزییات توافق امنیتی کشورش با ایران پرداخت.

ایسنا: محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگو با شبکه «الجزیره» تاکید کرد: توافق امنیتی‌ که امروز با ایران امضا کردیم شامل کنترل مرزها و تحویل دادن افراد تحت تعقیب می‌شود و ابراز امیدواریم که این توافق موجب ثبات در مرزها شود.

وی تاکید کرد که روابط ایران با آمریکا و برخی کشورهای منطقه نباید در عراق بازتاب پیدا کند و هر گونه حمله به کشورهای همجوار از خاک عراق را نمی‌پذیریم.

نخست وزیر عراق خاطرنشان کرد که کشورش به نیروهای نطامی خارجی نیازی ندارد و امریکایی‌ها این مسئله را درک می‌کنند.

وی گفت که به زودی به مرحله خلع سلاح همه گروه‌ها در عراق خواهیم رسید و هیچ سلاحی خارج از سلطه دولت در کار نخواهد بود.

بر اساس این گزارش، بعداز ظهر روز یکشنبه طی مراسمی با حضور محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، توافقنامه همکاری‌های مشترک امنیتی ایران و عراق از سوی دریابان علی شمخانی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی نخست وزیر عراق به امضاء رسید.

به نقل از شورای‌عالی امنیت ملی، توافق دو کشور در زمینه آماده‌سازی و امضای این موافقتنامه که روند تهیه آن چندین ماه ادامه داشته، تاثیر تعیین کننده‌ای در کاهش و مدیریت چالش‌های امنیتی ناخواسته میان دو کشور که ریشه در شرارت گروههای ضدانقلاب حاضر در اقلیم کردستان دارد، به دنبال خواهد داشت.

بررسی دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که برخی اقدامات ضد امنیتی که در گذشته توسط عوامل رژیم صهیونیستی در داخل خاک ایران انجام شده نیز با هماهنگی و همکاری گروه‌های ضدانقلاب حاضر در اقلیم کردستان انجام شده است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha