۲۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۸
شرایط دریافت مطالبات ایران از عراق مشخص شد

دریابان شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی که روز دوشنبه ۲۸ اسفندماه در راس هیاتی سیاسی، اقتصادی و امنیتی به عراق سفر کرد در پایان سفر یک روزه خود به این کشور در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در بغداد دستاوردهای حاصل از ملاقات با مسئولان عالی عراق را تشریح نمود.

ایرنا: دبیر شورای‌عالی امنیت ملی: سفر به عراق در تداوم پیگیری دیپلماسی همسایگی دولت سیزدهم انجام شده است.

خوشبختانه سفرهایی که به چین و امارات عربی متحده با دستور رئیس‌جمهوری و با اهداف سیاسی، اقتصادی و امنیتی انجام شد دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای بدنبال داشته و بر این اساس تصمیم گرفته شد که این روند با سفر به عراق ادامه پیدا کند.

در جریان این سفر یک روزه و فشرده که در معیت مسئولان بخشهای اقتصادی، بانکی، سیاسی و امنیتی کشور انجام شد ضمن گفت‌وگو با مقامات عالی عراق موفق شدیم به راه‌حلهای مشترک و موثری در خصوص رفع برخی موانع موجود در مسیر همکاری‌های همه جانبه برسیم.

شمخانی با اشاره به توافقاتی که در جریان سفر به امارات پیرامون تسهیل مبادلات تجاری میان دو کشور با استفاده از ارز درهم بعمل آمد افزود: تعیین سازو کارهای اجرایی جدید برای استفاده از منابع حاصل از مطالبات ایران از عراق برای خرید کالاهای اساسی و رفع مشکلات ارزی تجار ایرانی، گام دیگری بود که در کنار توافقات انجام شده با مقامات اماراتی وضعیت بازار ارز کشور را بهبود خواهد داد

در کنار گفت‌وگوهای اقتصادی و سیاسی بسیار مهمی که در این سفر با روسای قوای مجریه، مقننه، قضاییه و بانک‌های مرکزی و تجارت عراق انجام شد، موافقتنامه همکاری‌های امنیتی میان مقامات امنیت ملی دو کشور بامضاء رسید که به طور قطع رخداد بسیار مهمی تلقی می‌شود.

با امضاء این موافقتنامه که ابعاد مختلفی دارد دو کشور با برنامه‌ای مشخص تلاش خواهند کرد که زمینه شرارت گروههای ضد انقلاب که تاکنون از اقلیم کردستان دست به اقدامات ضد امنیتی بر علیه ایران می‌زدند را از میان بردارند.

دریابان شمخانی در پایان این گفت‌وگو ضمن تبریک سال نو و حلول ماه مبارک رمضان، سال آینده را سال توسعه مناسبات همه جانبه با همسایگان عنوان کرد و اظهار امیدواری نمود که در سایه افزایش همدلی، مودت و انسجام ملی و تداوم تلاش موثر دولت و سایر قوای کشور، مسیر توسعه و پیشرفت با سرعتی بیش از گذشته طی شود.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha