۲۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۵
ماجرای فروش ماهی لوکس با گارانتی تعویض

بازار ماهی‌فروشان بزرگراه بعثت در منطقه ۱۵، پایانه نهایی تخلیه بار آبزیان از شمال، جنوب و سایر استان‌های کشور و مبدأ توزیع آبزیان در پایتخت به حساب می‌آید.

همشهری آنلاین نوشت: در این بازار تنوع ماهی‌ها به ۸۰ نوع می‌رسد و شما می‌توانید بر اساس ذائقه، سلیقه و پول جیب‌تان، ماهی‌های دریای جنوب یا دریای شمال را برای خرید انتخاب کنید. درهای سالن شماره یک و ۲ هم از ساعت ۸ صبح به روی خریداران ماهی باز است، اما بازار فعالیت خود را از ۴ صبح برای توزیع عمده ماهی آغاز می‌کند. این روزها که قیمت ماهی خیلی گران شده این‌جا می‌توانید ماهی را با قیمت مناسب‌تری انتخاب کنید.

بفرمایید ماهی لوکس

اگر می‌خواهید عید امسال خودتان را حسابی تحویل بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم سر کیسه را شل کنید و سراغ «ماهی‌های لوکس» بروید. عبارت ماهی لوکس در بازار ماهی‌فروشان رایج است. ما هم بعد از شنیدن این اصطلاح در سالن عرضه ماهی بازار بعثت قدم می‌زنیم تا از قیمت ماهی‌های لوکس اطلاعات بیشتری به‌دست بیاوریم. حلوا سفید به قیمت هر کیلو ۱۸۵ هزار تومان، حلوا سیاه ۱۹۵ هزار تومان، ماهی راشکو هر کیلو ۲۸۰ هزار تومان، شوریده بالای ۷۰۰ گرم هر کیلو ۱۹۰ هزار تومان، ماهی سفید هر کیلو ۱۹۰ هزار تومان، ماهی شیر ۲۲۰ هزار تومان و ماهی ازون‌برون دریایی هر کیلو ۳۴۵ هزار تومان از ماهی‌های لوکس و گرانقیمتی هستند که در بازار ماهی بعثت فروخته می‌شود.

البته آن‌طور که «حسن احدی»، یکی از غرفه‌داران، می‌گوید، تفاوت قیمت ماهی‌های لوکس در فروشگاه‌های تهران نسبت به بازار بعثت زیاد است. از این‌رو به شهروندان پیشنهاد می‌کنیم برای خرید ماهی لوکس تازه، بازار ماهی بعثت را انتخاب کنند. البته اگر بودجه‌تان کفاف خرید ماهی لوکس را نمی‌دهد در بازار ماهی بعثت می‌توانید ماهی با قیمت مناسب‌تر هم تهیه کنید.

«گارانتی ماهی» تا به حال به گوش‌تان خورده است؟ در مرکز عرضه آبزیان بعثت، ماهی به شرط تعویض به شما فروخته می‌شود، یعنی اگر مشتری به هر دلیل، زمان خرید ماهی از غرفه‌ها متوجه کیفیت پایین ماهی نشد و بعد از بردن ماهی به خانه و در زمان طبخ آن متوجه بوی بد آن شد، می‌تواند با ارائه فیش خرید ماهی به بازار بعثت و غرفه مورد نظر بیاید و در ازای تحویل ماهی بی‌کیفیت، ماهی تازه بگیرد. شاید این مرکز بنا را بر اعتماد گذاشته و یا شاید آنقدر از کیفیت محصول ارائه‌شده اطمینان دارند که ماهی‌هایش را گارانتی هم می‌کنند.»

بازار داغ تقلب؛ زیبا را به جای راشکو نخرید

در آخرین روزهای سال که تب‌وتاب خرید ماهی بالا می‌رود، بعضی از فروشندگان سودجو هم روش‌های جدیدی را برای سود بیشتر طراحی می‌کنند. این سوء‌استفاده‌ها زمانی به اوج می‌رسد که پای خریداران بی‌اطلاع از انواع ماهی به بازار باز می‌شود. ظاهر بعضی از ماهی‌ها شبیه به هم است، در حالی که قیمت آنها تفاوت زیادی با یکدیگر دارد. برای مثال ماهی زیبا با ماهی راشکو از نظر ظاهری تفاوت چندانی ندارند در حالی که قیمت هر کیلو ماهی زیبا بین ۶۵ تا ۷۵ هزار تومان است، اما یک کیلو ماهی راشکو بین ۲۷۰ تا ۲۸۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

بعضی از فروشندگان با بی‌انصافی، ماهی زیبا را به جای ماهی راشکو به مشتری می‌فروشند. مثال دیگری بزنیم. تفاوت ماهی سفید مازندران با ماهی سفید انزلی در هرکیلو حداقل ۵۰-۶۰ هزار تومان است، در حالی که ظاهر این دو ماهی شبیه به هم است. ممکن است برخی فروشندگان، ماهی سفید مازندران را به جای ماهی سفید انزلی به مشتری عرضه کنند. یک شگرد دیگر هم آن است که ماهی منجمد را یخ‌زدایی می‌کنند و به جای ماهی تازه به مشتری می‌فروشند. برای پیشگیری از این سوء‌استفاده‌ها پیشنهاد می‌کنیم مرکز عرضه آبزیان پایتخت را برای خرید ماهی انتخاب کنید. چون در این مرکز با نظارت دامپزشکان از هر نوع تقلب در فروش ماهی پیشگیری می‌شود یا اگر امکان حضور در این مرکز را ندارید، ماهی را از فروشگاه‌های معتبر بخرید.»

مشاوره حضوری برای خرید ماهی

۳ دامپزشک در ۲سالن عرضه ماهی بعثت مستقر هستند و شهروندان می‌توانند برای خرید ماهی مورد نظر روی مشاوره این دامپزشکان حساب کنند. دامپزشکان از نخستین ساعت شروع فعالیت در مرکز مستقر هستند. شهروندانی که اطلاعات چندانی در مورد ماهی‌ها ندارند می‌توانند از این افراد مشاوره بگیرند. فعالیت دامپزشکان از ساعت ۴ صبح که خودروهای حامل ماهی وارد مرکز می‌شوند آغاز می‌شود. دامپزشکان محموله‌ها را با وسواس و دقت و اندازه‌گیری درجه حرارت یخچال‌ها بررسی می‌کنند. ماهی‌هایی که فاسد شده باشند از همان ابتدا از دور فروش خارج می‌شوند.

آنها با گازوئیل معدوم می‌شوند

عقربه‌های ساعت که به ظهر نزدیک می‌شود در بازار عرضه ماهی، جای سوزن انداختن نیست. همراه با دامپزشک مرکز، در سالن شماره ۲ قدم می‌زنیم تا از دنیای جالب آبزیان خوراکی اطلاعات بیشتری کسب کنیم. شاید برای شما هم جالب باشد اگر بشنوید در این مرکز، ماهی‌های فاسد به‌صورت روزانه معدوم می‌شـــــــوند. «حسن عبادی» می‌گوید: «نظارت ما بر ماهی‌های عرضه‌شده در بازار بعثت دائمی است. ماهی فاسد به هیچ عنوان در مرکز نگهداری نمی‌شود و بعد از شناسایی به‌صورت روزانه با گازوئیل معدوم می‌شوند.»

او آمار دقیقی از حجم روزانه ماهی‌های معدوم‌شده نمی‌دهد: «این آمار یکسان نیست. در بعضی از روزها صفر است و در بعضی از روزها حجم آنها به چندکیلوگرم می‌رسد.»

مسیرهای دسترسی را بشناسید

پیشنهاد می‌کنیم برای خرید ماهی خوراکی شب‌عید شال و کلاه کنید و به مرکز عرضه آبزیان بعثت بیایید. اگر می‌خواهید با خودرو شخصی از مناطق شمالی پایتخت به مرکز عرضه ماهی بروید، بزرگراه امام علی(ع) بهترین گزینه است. در مسیر شمال به جنوب این بزرگراه ادامه مسیر دهید، وارد خروجی بزرگراه بعثت شوید و به طرف غرب، ادامه مسیر دهید. بازار فروش ماهی، درست در ابتدای خیابان ۱۷ شهریور جنوبی قرار دارد. اگر هم تصمیم دارید از غرب تهران به مرکز فروش ماهی بیایید، وارد بزرگراه نواب شوید، در بزرگراه آزادگان ادامه مسیر دهید، تابلو بزرگراه بعثت را که مشاهده کردید وارد خروجی شوید.

شهروندانی که از مناطق جنوبی قصد آمدن به مرکز عرضه آبزیان را دارند می‌توانند از خیابان فداییان اسلام وارد بزرگراه بعثت شوند. مسیر دسترسی برای شهروندان ساکن مناطق شرقی تهران هم بزرگراه شهید باقری، بزرگراه بسیج و بزرگراه بعثت است. اگر می‌خواهید از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید مترو و اتوبوس گزینه‌های پیشنهادی ما به شماست.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha