۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۷
تنظیم شکایت برای افزایش حقوق کارگران

حسن صادقی گفت: تقاضای ما در دولت آقای رئیسی این است که قدرت خرید فروردین ماه را به کارگران بازگردانند. ما به دنبال افزایش حقوق نیستیم بلکه به دنبال افزایش قدرت خرید خویش به عنوان جامعه کارگری و بازنشستگی هستیم.

ایلنا: مراسم ضیافت افطاری خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران هفتم فروردین ماه در دفتر تهران این تشکل با حضور جمعی از اعضا و بازنشستگان و کارگران برگزار شد.

در این مراسم حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و معاون دبیرکل خانه کارگر) با تبریک ایام اخیر گفت: جامعه کارگری امسال واقعا با تصمیم دولت در زمینه افزایش حقوق کارگران متضرر شد. تصمیم دولت باز هم مانع رنگین شدن سفره کارگران شده و این درحالی است که باید شورایعالی کار قدرت خرید جامعه کارگری را مبتنی بر ابتدای سال ۱۴۰۱ حفظ کند. در سال ۱۴۰۱ قدرت خرید کارگران در ابتدای بهار ۲۸۳ دلار بود اما در پایان اسفندماه ۱۴۰۱ این قدرت خرید به ۱۲۲ دلار کاهش یافت.

وی افزود: تقاضای ما در دولت آقای رئیسی این است که قدرت خرید فروردین ماه را به کارگران بازگردانند. ما به دنبال افزایش حقوق نیستیم بلکه به دنبال افزایش قدرت خرید خویش به عنوان جامعه کارگری و بازنشستگی هستیم. در این راه قطعا از حقوق طبقه کارگر عدول نخواهیم کرد. ما اعتراض‌مان را در چهارچوب قوانین بالادستی و در راس آن قانون اساسی بیان خواهیم کرد و آن را از طریق قوه قضاییه و سایر قوا و سایر راه‌های مجاز پیگیری می‌کنیم. 

صادقی تصریح کرد: حق امری گرفتنی است و اکتساب می‌شود. ما به دنبال حق ضایع شده جامعه کارگری هستیم و امیدواریم که خلاء قدرت جامعه کارگری با فقدان یا کمبود نماینده کارگری در سال آینده با حضور نمایندگان دلسوز جامعه کارگری در مجلس راه پیگیری را هموارتر کنیم. ما با همین مسیر تلاش می‌کنیم تا با یاری الهی حقوق جامعه کارگری را کسب کرده و حق را به حق دار برسانیم.

در ادامه این مراسم محمدصادق محسنی کبیر (مدیر اجرایی سازمان دارالقرآن خانه کارگر) با تبریک ایام عید نوروز و همزمانی آن با ماه مبارک رمضان گفت: در پایان سال گذشته خبری کام همه خانواده جامعه کارگری و بازنشستگان کشور را تلخ کرد و آن تصمیم شورایعالی کار مبنی بر افزایش حداقل دستمزد کارگران به اندازه ۲۷ درصد بود. این دولت که با شعار خدمت به ضعیف‌ترین اقشار شروع به کار کرد امروز تصمیمی گرفته است که به زیان کارگران و سایر اقشار زحمتکش جامعه تمام شد. در این میان امیدواریم که عده‌ای در دولت در تجدیدنظر از این تصمیم قدم بردارند. 

وی افزود: تقریبا از یک ماه پیش کمیته مزد شورای عالی کار با سه ضلع شرکای اجتماعی نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت شروع به کار کرده و برای تعیین سبد حداقل معیشت کارگری به بحث و مذاکره پرداختند. مطابق با ماده ۴۱ قانون کار ایران، شورایعالی کار موظف است تا باتوجه به تورم اعلامی بانک مرکزی دستمزد هرساله باید افزایش یابد. در تبصره دوم این قانون که مورد عنایت هیچ کدام از سه ضلع در عمل قرار نمی‌گیرد، آمده است که حداقل دستمزد باید تامین کننده حداقل‌های معیشتی یک خانوار کارگری باشد که در اینجا منظور سبد حداقل معیشت خانوار ۳.۳ نفری است. 

محسنی کبیر ادامه داد: معیارهای مختلفی برای تعیین سبد حداقل معیشت کارگری و رقم آن وجود دارد. بر مبنای گزارش مرکز آمار ایران که متولی تدوین گزارشات مربوطه برای شورای عالی کار است، هزینه‌یابی‌هایی انجام می‌شود. برای مثال در سال پایه ۱۳۹۵ فقط در بخش کالاهای خوراکی تا سال ۱۴۰۲ (یعنی تا امروز) طی کمتر از هفت سال ۹۰۹ درصد افزایش یافته است. بر مبنای همان سال پایه و محاسبات هزینه سبد معیشت کارگری برای بهمن ۱۴۰۱ خورشیدی ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان بود. 

وی با اشاره به فشار دولت به شورایعالی کار گفت: دولت دستمزدی را مستقیم برای جامعه کارگری تعیین کرد که بازنشستگان متاثر از افزایش حقوق کارگران با این میزان افزایش ۲۷ درصدی، تنها می‌تواند هزینه خوراک را بدهد و سایر هزینه‌ها را نمی‌توان با آن در جامعه کارگری و بازنشستگی پوشش داد. 

دبیر اجرایی دارالقرآن خانه کارگر با اشاره به ضرورت اعتراض جامعه کارگری و بازنشستگی به این تصمیم مزدی گفت: ما علاوه بر اعتراضی که به دولت با حضور آحاد جامعه کارگری و بازنشستگی خواهیم داشت، نسبت به این تصمیم شورایعالی کار و دولت شکایت‌نامه‌ای را تنظیم کردیم که شاید بتوانیم روی تصمیم مزدی تاثیر بگذاریم.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات کاربران

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 151
 • نظرات غیرقابل انتشار: 8
 • سمیرا امانی IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۹
  اگه افزایش حقوق ها اینقدر پایین باشه ترجیح می دم سر چهاراه دستمال کاغذی بفروشم تا اینکه برای دولت کار کنم استعفا می دم
 • عباس بیگی IE ۱۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۹
  نظرم مثبت است. لطفا پیگیری نمایید
 • رمضانعلی یزدانی IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۹
  ضعف ترین قشر جامعه طبقه کارگر است بداد کارگر برسید
 • اسمال IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۹
  دولت منفعت طلب است گویا خبر از گرانی ندارن سیر خبر از گرسنه نداره ما زندگی نمی کنیم زنده بمانی می کنیم میخوان سفره مردم رو رنگین کنن اما بر عکس فقط حرف میزنن عمل صفر
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۹
  بخدا اگه بفهمید شرمندگی زن بچه یعنی چی
 • طاهره IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۹
  باسلام ودرودبه شرف کسانی که به فکرقشرزیرخط فقر هستن، باکرایه خونه سنگین وکلی قسط ودانش آموزوهزاربدبختی دیگه چطورمیشه با ماهی 8میلیون زندگی کرد،مردن خیلی بهتره ازاین زندگی
 • ایران IR ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۹
  اقای رئیسی زمان نامزدی گفت من بفکر سفره مردم هستم وهمین کار راکرد سفره مردم را کامل خالی کرد از این بهتر نمیشد
 • هدا IR ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۹
  اقتصاد سرمایه داری یعنی شکستن کمر کارگر مظلوم و پول دار شدن بیشتر قشر سرمایه دار اللهم عجل لولیک فرج
 • عبدالحسین دهامی IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۹
  خواهش میکنم پیگیر باشیدهرچندهیچ فایده ای ندارد
 • غلامعلی حلواساز IR ۱۸:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۹
  ما تا شاهرگمان با شورایعالی کار ک برایحق وحقوق کارگران و بازنشسته گان زحمت میکشن ایستاده ایم ودفاع میکنیم ما از شورایعالی محترم کارتشکر میکنیم