۱۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۴
احتکار خانگی طلا به اقتصاد ضربه می‌زند؟

یک کارشناس اقتصادی: کسانی که سرمایه‌های جامعه را کنز می‌کنند و آن را در راه خدا خرج نمی‌کنند به عذاب الهی دچار خواهند شد.

باشگاه خبرنگاران: یک کارشناس اقتصادی گفت: در صورتی که طلا و ارز توسط افراد پس انداز و احتکار شود مصداق بارز کنز است.

تاثیر احتکار خانگی طلا و ارز بر اقتصاد کشور امروز با حضور معلمی، کارشناس  اقتصادی و حسین میثمی، کارشناس اقتصادی  بحث و بررسی شد.

سوال: چه میزان طلا باشد به معنای کنز اندوزی است:

معلمی: ملاک کلی آن است ذخیره احتیاط مشکلی ندارد و به اندازه قوت یک سال باشد و به اندازه پس انداز یک سال باشد و مابقی درآمدها  در راه رضای خدا هزینه شود و مازاد درآمد باید ذکات داده شود.

سوال: مازاد اموال باید در چه بخشی هزینه شود

معملی : مازاد اموال در صورتی  که سرمایه گذاری  و در مسیر  اشتغال‌ هزینه شود  از بزرگترین حسنات در کشور است و مصداق انفاق در راه رضای خدا است و باید مابقی اموال در راه تولید باید هزینه شود و بخشی از تورم از این طریق برطرف می شود.

اما اگر احتکار صورت گیرد دچار عذاب بزرگی است که بخشی از آن در این دنیا و مابقی در آخرت است.

سوال: مصداق کنز در اقتصاد کشور چیست:

حسین میثمی، کارشناس اقتصادی  باید به منطق کلی اقتصاد اسلامی کشور  توجه شود.

کنز در آیات و روایت آمده و صدقات سرمایه ها و ثروت ها باید احتکار نشوند و در چرخه اقتصاد باید هزینه شود. کالا باید در خدمت اقتصاد باشد ثروت اندوزی باید در حوزه اقتصاد و تولید باشد.

سوال: احتکار چه تاثیری بر اقتصاد کشور دارد؟

معلمی اقتصاد دان: کنز در آن دو عنصر معنایی وجود دارد که یکی خرج نکردن و دیگری راکد گذاشتن این سرمایه است. اگر مثلا کسی تعدادی سکه بخرد و آن را به امید گران شدن نگه دارد اینگونه بزرگترین ضربه به اقتصاد وارد میشود. کسانی که سرمایه‌های جامعه را کنز میکنند و آن را در راه خدا خرج نمی‌کنند به عذاب الهی دچار خواهند شد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار