۱۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۰
رشد تولید و تسریع در اجرای طرح‌های توسعه فولاد مبارکه

مدیر عامل فولاد مبارکه گفت: امسال با رشد تولید و تسریع در اجرای طرح‌های توسعه شرکت درصدد تحقق شعار «مهارم تورم و رشد تولید» و  بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی جامعه هستیم.

محمد یاسر طیب نیا مدیر عامل فولاد مبارکه با بیان اینکه سال گذشته پر از چالش و البته سرشار از دستاوردهای متعدد برای این شرکت بود گفت: به گونه ای که در گروه فولاد مبارکه با ثبت رکوردها آغاز و با عبور از رکورد قبلی تولید سالانه ۱۰ میلیون تن فولاد خام و گذر از ظرفیت اسمی ۷٫۲ میلیون تن تختال در خود شرکت به پایان رسید.

به گزارش فردای اقتصاد و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، وی با تاکید بر اینکه این شرکت مسیر گذشته را با کار گروهی طی کرده، تصریح کرد: برداشتن گام دوم و مسیری که پس از سه دهه پیش روی مااست  به تلاشی دوباره نیاز دارد، به همین منظور با اتکا به زیرساخت‌هایی که در حوزه‌های دانش‌بنیان و تولید محصولات جدید و همچنین ظرفیت‌هایی که طی سالیان گذشته، به‌ویژه سال ۱۴۰۱ ایجاد شده، بر این باوریم که تحقق شعار سال ۱۴۰۲ در گروه فولاد مبارکه بیش از همیشه در دسترس است و با رشد تولید و تسریع در اجرای توسعه‌ها، امید است که همانند سال های گذشته، بتوان به خوبی در عملیاتی شدن شعار سال نقش‌آفرینی کنیم.

طیب نیا  به تشریح دستاوردهای شرکت فولاد مبارکه و سایر شرکت‌های گروه پرداخت و با ادامه داد : این شرکت در سال گذشته، برغم تمامی محدودیت‌ها، به دستاوردهای زیادی دست یافت و توانست در رشد و تعالی اقتصاد و صنعت کشور موثر باشد.

وی گفت: تامین حداکثری نیاز بسیاری از صنایع مهم کشور، نظیر خودروسازی، لوازم‌خانگی کشور، لوله و پروفیل و بسیاری از صنایع دیگر که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم ورق موردنیاز خود را از فولاد مبارکه تامین می‌کنند، از دستاوردهای شرکت در سال گذشته بوده است. این در حالی است که در شرایط مختلف و نوسانات بازارهای جهانی و داخلی توانستیم با تولید حداکثری و پایدار و عرضه به‌موقع انواع محصولات از بروز هرگونه التهاب در بازارهای داخلی جلوگیری کنیم.

عملکرد  گروه فولاد مبارکه در سال گذشته

مدیر عامل فولاد مبارکه با اشاره به دستاوردهای خطوط تولید و برخی شرکت‌های زیرمجموعه تصریح کرد: در گروه فولاد مبارکه برغم از دست رفتن تناژ قابل‌ملاحظه‌ای از ظرفیت تولید به‌دلیل محدودیت‌های انرژی و قطعی برق و گاز در تابستان و زمستان، در حوزه‌های مختلف اعم از تولید گندله، آهن اسفنجی، تختال و کلاف گرم، با ثبت رکوردهای متعدد و رشد تولید نسبت به سال قبل مواجه بودیم؛ به‌گونه ای که درمجموع خطوط گندله‌سازی فولاد مبارکه و سنگان در سال ۱۴۰۱ به میزان ۱۱ میلیون و ۲۱ هزار تن گندله تولید شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲٫۷ درصدی داشت. سهم فولاد مبارکه در تولید گندله با رشد ۳٫۸ درصدی ۶ میلیون و ۹۶۴ هزار تن و سهم فولاد سنگان نیز با رشد یک‌درصدی ۴ میلیون و ۵۷ هزار تن بود.

وی افزود: در تولید آهن اسفنجی نیز گروه فولاد مبارکه عنوان بزرگ‌ترین کارخانه تولید آهن اسفنجی جهان را به نام خود ثبت  و ۱۰ میلیون و ۳۰۶ هزار تن تولید کرد. در این حوزه  توانستیم با تولید ۶ میلیون و ۷۱۳ هزار تن به رشد ۶٫۷ درصدی دست یابیم. همچنین فولاد سبا با تولید یک‌میلیون و ۳۲۰ هزار تن، رشد ۳۴٫۴ درصدی را به ثبت رساند و در فولاد سفیددشت نیز تولید این محصول از سال ۱۴۰۰ فراتر رفت و به ۸۰۳ هزار تن رسید.

به گفته طیب نیا، در تولید فولاد خام  گروه فولاد مبارکه (فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و فولاد سبا) درمجموع با تولید ۱۰ میلیون و ۲۴۷ هزار تن تختال و رشد ۹٫۷ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ بر همه محدودیت‌ها و مشکلات موجود در مسیر تولید فائق آمدند.

وی تصریح کرد: فولاد مبارکه در بخش یاد شده با تولید ۷ میلیون و ۲۱۶ هزار تن رشد ۷٫۷ درصدی داشت و فولاد هرمزگان با تولید یک‌میلیون و ۵۳۸ هزار تن به رشد ۶٫۸ درصدی و مجتمع فولاد سبا نیز با تولید یک‌میلیون و ۴۹۳ هزار تن به رشد ۲۴٫۸ درصدی رسیدند.

مدیر عامل فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: در تولید کلاف گرم نیز این گروه (فولاد مبارکه و فولاد سبا) با تولید مجموع ۶ میلیون و ۵۸۸ هزار تن، عملکرد بسیار خوبی داشتند به گونه ای که  تولید ورق در خط نورد گرم فولاد مبارکه در سالی که گذشت با رشد ۲٫۱ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ به ۵ میلیون و ۱۵۴ هزار تن و در مجتمع فولاد سبا میزان تولید کلاف گرم با رشد ۲۹٫۸ درصدی به یک‌میلیون و ۴۳۴ هزار تن رسید.

به گفته وی، همچنین در خطوط نورد سرد فولاد مبارکه، برغم انجام تعمیرات اساسی برخی از خطوط و محدودیت‌های انرژی، یک‌میلیون و ۵۵۷ هزار تن کلاف سرد تولید و روانه بازار کرد.

طیب نیا با توجه به اهمیت تداوم تولید و دسترسی تولیدکنندگان داخلی به محصولات موردنیاز خود، گفت: در بخش حمل انواع محصولات به مقصد مشتریان نیز در پی برنامه‌ریزی و هماهنگی حساب‌شده بخش‌های مرتبط تولید و ناوگان حمل‌ونقل، رکوردهای زیادی به دست آمد و با حمل ۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تن انواع محصولات به رشد ۱۲٫۲ درصدی دست یافتیم.

فولاد مبارکه حامی شرکت‌های دانش‌بنیان کشور

وی افزود: در سال گذشته در مجموع رویکرد شرکت از همان ابتدای سال بر تولید حداکثری محصولاتی متمرکز شد که پیش از این از خارج از کشور وارد می‌شدند؛ محصولاتی که دست‌یابی به دانش فنی و توان تولید آن‌ها برای صنعت و اقتصاد کشور ارزش‌افزوده بیشتری به همراه داشته باشند که با اتکا به دانش و تخصص نهادینه شده در شرکت و فراهم کردن زمینه‌های حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در چرخه تولید، توانستیم با سرمایه‌گذاری‌های هدفمند و ریسک‌پذیری حساب‌شده، پای بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان و جوانان فرهیخته را به عرصه صنعت فولاد کشور باز و زمینه رشد و استفاده از ظرفیت‌های آن‌ها و ترسیم افقی روشن برای صنعت فولاد کشور را فراهم کنیم.

مدیر عامل فولاد مبارکه، افتتاح مرکز نوآوری در دانشگاه صنعتی اصفهان، دعوت از بیش از ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان کشور برای حضور در بزرگ‌ترین گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان کشور و برگزاری «نمایشگاه مسیر زاینده»؛ تمرکز شرکت بر نوآوری و ایجاد نوآوری شهری (فعال‌سازی سه شتاب‌دهنده، پیش‌بینی فضای اشتراکی جهت شتاب‌دهی استارت‌آپ‌ها و استقرار اتاق فکر) را از دستاوردهای این شرکت در سال گذشته برشمرد.

وی همچنین ایجاد نوآوری دانشگاهی با تدوین نظام بلوغ همکاری فولاد مبارکه و دانشگاه، عقد تفاهم‌نامه با ۲۱ دانشگاه و مرکز پژوهش، راه‌اندازی ۲۰۰۰ مترمکعب مرکز نوآوری دانشگاهی و تخصیص بودجه حمایت از پایان‌نامه‌ها در موضوعات اولویت‌دار، افتتاح مرکز نوآوری صنعتی با تخصیص ۲۰ هزار مترمربع فضا جهت راه‌اندازی کارخانه نوآوری مجاور کارخانه، سرمایه‌گذاری در ۸ طرح توسعه فناوری (پایلوت) به ارزش ۸۰۰ میلیارد ریال (قابل‌تبدیل به کسب‌وکار) را از جمله دیگر دستا. وردهای فولاد مبارکه در سال گذشته خواند.

طیب نیا، سرمایه‌گذاری در ۱۸ شرکت دانش‌بنیان به‌منظور توسعه کسب‌وکار و بازار به ارزش بیش از ۲ هزار میلیارد ریال و امضای تفاهم‌نامه با بنیاد نخبگان و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با هدف استفاده از توسعه و زیست‌بوم نوآوری، توسعه زیرساخت نوآوری با ایجاد ساختار کمیته سرمایه‌گذاری خطرپذیر و بررسی بیش از ۱۸۰ پیشنهاد همکاری و مشارکت، آغاز عملیات احداث ۴ هزار مترمربع فضای کارگاهی در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و آغاز عملیات احداث مرکز نوآوری فولاد مبارکه در پارک فناوری دانشگاه تهران را نیز از دیگر دستاوردهای فولاد مبارکه برشمرد.

وی به امضای تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه صنعتی اصفهان، برگزاری نشست کمیته سرمایه‌گذاری خطرپذیر فولاد مبارکه و سرمایه‌گذاری ۵۰۰۰ میلیارد تومانی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در زنجیره تامین از طریق عقد قرارداد، بومی‌سازی ۱۳۲۱ قطعه و صرفه‌جویی ۷۲۱ میلیارد تومانی برای شرکت از محل بومی‌سازی و در نهایت حضور ۶۰۵ شرکت دانش‌بنیان در لیست تامین‌کنندگان فولاد مبارکه را بعنوان دیگردستاوردهای این شرکت در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد.

تولید گریدهای خاص به‌منظور بی‌نیازی از واردات

مدیر عامل فولاد مبارکه تصریح کرد: در سال ۱۴۰۱ با تلاش‌ها و سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در عرصه تولید نوآورانه و در پی استفاده بیش‌ازپیش از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان کشور، گریدهایی که پیش از این از محل واردات تامین می‌شدند، تولید شد که تولید تختال فولاد زنگ‌نزن و تولید کلاف گرم این محصول خاص و ارزشمند در مجتمع فولاد سبا؛ تولید ورق کورتن یا فولادهای مقاوم به خوردگی اتمسفری؛ تولید تختال‌های الکتریکی با ۱٫۸ درصد سیلیسیم برای نخستین بار در کشور محصولی که بدون آن ساخت موتورهای الکتریکی و ژنراتورها امکان‌پذیر نخواهد بود؛ تولید تختال فولادی API برای محیط‌های نفت و گازترش که با تولید این محصول علاوه بر صرفه‌جویی ۶۰۰ میلیون یورویی و تأمین نیاز صنعت نفت، ایران به جمع معدود تولیدکنندگان این محصول استراتژیک در جهان پیوست؛ تولید ورق‌های میکروآلیاژی ۳۴۰YC که با استفاده از آن می‌توان نیاز صنایع خودروسازی را برطرف کرد؛ تولید ورق‌های آجدار شطرنجی در فولاد سبا را می توان از جمله این محصولات برشمرد.

سرمایه‌گذاری در اجرای طرح‌های توسعه و روند پیشرفت پروژه‌ها

وی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری ۶۳۵۶۲۵ میلیارد ریالی و ۳۴۴۲ میلیون یورویی فولاد مبارکه برای اجرای طرح‌های توسعه در گروه فولاد مبارکه از دیگر اقدامات شرکت در سال ۱۴۰۱ بوده است.

طیب نیا، طرح توسعه شرکت‌های فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری، فولاد هرمزگان و فولاد سنگان خراسان؛ احداث نورد گرم ۲ فولاد مبارکه؛ احداث نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی فولاد مبارکه؛ احداث نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر (خورشیدی و بادی)؛ تکمیل پروژه تولید الکترود گرافیتی شرکت نوین‌الکترود اردکان، احداث خطوط نورد سرد و اسیدشویی شرکت فولاد امیرکبیر کاشان؛ مشارکت در طرح انتقال آب دریای عمان به استان اصفهان در قالب شرکت تأمین آب اصفهان؛ مشارکت در طرح انتقال آب دریای عمان به شرق کشور در قالب شرکت تأمین آب صنایع و معادن؛ انتقال پساب شهرستان‌های مجاور به شرکت فولاد مبارکه؛ اجرای طرح‌های شرکت صنایع معدنی و فولادی ستاره سیمین هرمز؛ مشارکت در توسعه میدان‌های گازی و احداث واحد گندله‌سازی شرکت فولادکاوان حامی ایرانیان را از جمله طرح های توسعه فولاد مبارکه خواند.

وی با اشاره به میزان پیشرفت پروژه‌های پنج‌گانه پیشران توسعه فولاد مبارکه افزود: پروژه نورد گرم شماره ۲ شرکت که باهدف تکمیل زنجیره تولید تا ۷٫۲ میلیون تن در نظر گرفته‌شده و به‌صورت واقعی تاکنون ۸٫۲ درصد پیشرفت داشته است.

مدیر عامل فولاد مبارکه ادامه داد: احداث نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی فولاد مبارکه که با هدف ایجاد زیرساخت لازم برای تامین پایدار انرژی موردنیاز تولید و کاهش فشار بر شبکه تامین برق و ایجاد امکان افزایش ظرفیت تولید در نظر گرفته ‌شده و اکنون به ۷۵ درصد پیشرفت رسیده است.

به گفته وی، طرح توسعه شرکت فولاد امیرکبیر کاشان که در فاز اول حدود ۳ درصد پیشرفت داشته است به‌منظور افزایش تولید محصولات کیفی و متنوع نورد سرد و ایجاد امکان اسیدشویی محصولات نورد سرد در حال اجراست.

طیب نیا تصریح کرد: افزایش ظرفیت زیر سقف از ۱٫۵ به ۲٫۵ میلیون تن تختال در فولاد هرمزگان که در حال حاضر ۱٫۸۱ درصد پیشرفت داشته و برای ایجاد توازن در زنجیره فولاد تعریف ‌شده است و همچنین تامین مالی تکمیل و بهره‌برداری تاسیسات فاضلاب شهرهای مجاور که به‌منظور کاهش وابستگی برداشت آب خام از رودخانه زاینده‌رود و تولید پایدار و همچنین کمک به توسعه شبکه فاضلاب به شهرستان‌های مجاور و کمک به بهداشت منطقه تعریف شده و در حال اجراست.

دستاوردهای شرکت در حوزه فروش محصولات

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته برغم نوسانات شدید بازارهای جهانی، بخش فروش و بازاریابی فولاد مبارکه با افزایش عرضه محصولات فولادی در بازار داخل و صادراتی به میزان ۱۱ درصد، به موفقیتمطلوبی دست ‌یافت و توانست ضمن تامین بازار داخل، در حوزه صادرات نیز با ارسال ۱٫۲ میلیون تن انواع محصولات به بازارهای جهانی به برنامه‌های صادراتی شرکت جامه عمل بپوشاند و افزایش ۱۰ درصدی درآمد شرکت از محل فروش محصولات در بازار داخل و صادرات را تحقق بخشد.

مدیر عامل فولاد مبارکه افزود: در سال ۱۴۰۱ بیش از ۶۰۰ میلیون دلار از محل صادرات محصولات در راستای تحقق اهداف کلان اقتصادی کشور ارزآوری شده است. همچنین در سال گذشته شاهد رشد ۱۴ درصدی تحویل محصولات در بازار داخل نسبت به سال قبل به‌منظور تامین حداکثری نیاز بازار داخل و کاهش واردات و افزایش حمل و تحویل محصولات بازار داخلی و صادرات به میزان ۱۲٫۴ دهم درصد بیشتر از سال گذشته بودیم.

دستاوردهای مالی شرکت از محل بومی‌سازی و تکنولوژی

وی تصریح کرد: در سال گذشته نیز راهبرد فولاد مبارکه بر توانمندسازی سازندگان داخلی و افزایش پایداری کسب‌وکار استوار بود تا جایی که با حمایت حداکثری از سازندگان و تولیدکنندگان داخلی توانستیم با بومی‌سازی حداکثری بسیاری از تجهیزات موردنیاز بیش از ۷۲۱ میلیارد تومان برای شرکت صرفه‌جویی حاصل کنیم.

طیب نیا افزود: واکنش سریع به حمله سایبری و بازگشت ایمن به شرایط عادی تولید؛ طرح جامع معماری سازمانی؛ فعال‌سازی مرکز نوآوری فولاد مبارکه؛ بازنگری در فرایندهای کلیدی؛ تدوین سند اقتصاد چرخشی و سند پایداری کسب‌وکار؛ تدوین سند جامع برند سازمانی و تعیین استراتژی برند شرکت؛ توسعه رصد استراتژی و جاده پلتفرم دیدوان؛ تهیه نقشه‌های دانشی فرایندهای تولید و تعمیرات؛ ارائه ۴۵۰۰۰ پیشنهاد در نظام پیشنهادها با مشارکت حدود ۹ هزار نفر از همکاران واحدهای مختلف شرکت از مهمترین دستاوردهای فولاد مبارکه در سال ۱۴۰۱ در حوزه تکنولوژی است.

اقدامات شرکت در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی

وی ادامه داد: امدادرسانی به زلزله‌زدگان خوی و محاصره‌شدگان در برف منطقه کوهرنگ؛ مشارکت در تامین ۱۰۰ واحد مسکونی و ۲۰۰ سری جهیزیه و ۵۳۰ لوازم‌خانگی برای مددجویان کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره)؛ تخصیص اعتبار به‌منظور توسعه اماکن ورزشی فرهنگی و آموزشی شهرستان مبارکه؛ تدوین و اجرای الگوی جامعه پیشرفت و آبادانی مناطق محروم با تمرکز بر اشتغال و بهبود معیشت؛ آغاز انتقال آب دریای عمان به اصفهان با مشارکت فولاد مبارکه به‌منظور انتقال ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب در سال؛ مشارکت در آزادی زندانیان جرائم غیرعمد با برگزاری گل‌ریزان‌های فولاد مبارکه و شرکت‌های تابعه؛ حمایت از باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان و سرمایه‌گذاری به‌منظور ارتقای ورزش استان؛ تعمیر و بازسازی ۶۶ دستگاه آمبولانس ازکارافتاده دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با کمک ۱۰ میلیارد تومانی فولاد مبارکه؛ مساعدت جهت مراسم پیاده‌روی اربعین با توزیع بیش از پنج میلیون بطری آب‌معدنی؛ اعزام ۱۱۰۰ دستگاه اتوبوس جهت جابه‌جایی زائران کربلای معلی؛ توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل و ایمن‌سازی راه‌های منطقه پیرامونی در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی شرکت در سال گذشته بود.

طیب نیا افزود: در سال گذشته تمامی عوامل تولید، تعمیرات، پشتیبانی و پیمانکاری در گروه فولاد مبارکه بیش از ۶۰ رکورد تولید روزانه، ماهانه و سالانه به ثبت رسید که این رکوردشکنی‌ها موجب شد تولید در گروه فولاد مبارکه قبل از پایان سال از ۱۰ میلیون تن و در شرکت فولاد مبارکه نیز از ۷ میلیون تن فراتر رود.

به گفته مدیر عامل فولاد مبارکه، در سال ۱۴۰۱ بالغ‌بر ۸ میلیون و ۲۳۴ هزار تن محصولات این شرکت به مقصد مشتریان حمل شد تا صنایع کشور بتوانند به تولید پایدار خود همت گمارند. همچنین در این سال، علاوه بر تحقق راهبردهای کشور در حوزه‌های تولید و دانش‌بنیان، شاهد آن بودیم که در بخش اشتغال‌زایی نیز شعار سال و اهداف شرکت محقق شد و با برگزاری یکی از بزرگ‌ترین آزمون‌های استخدامی کشور، برای ۱۱۰۳ نفر به‌صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد شد. همچنین در پی آغاز عملیات اجرایی طرح‌های توسعه شرکت و تکمیل آن‌ها برای ۳۶۸۵ نفر به‌صورت مستقیم و برای ۲۳ هزار و ۴۰۰ نفر نیز به‌صورت غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

وی افزود: دو مرتبه افزایش سرمایه از محل سود انباشته در مجموع به میزان ۵۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته صورت گرفت که این رقم معادل ۱۳۱٫۸۲ درصد افزایش است.

به گفته وی، افزایش ارزش سهام به میزان ۴۰ درصد بدون احتساب سود نقدی و سود سهمی نیز از جمله دستاوردهای شرکت فولاد مبارکه در این سال بوده است که این امر باعث شیرین شدن کام سهام‌داران این شرکت شد.

طیب نیا تاکید کرد:جهت‌گیری فولاد مبارکه در دوره جدید بر مبنای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود، توسعه سرمایه‌های انسانی، تمرکز بر نوآوری و فناوری‌های نوین، توسعه کمی و کیفی متوازن و تبدیل‌شدن به صنعت سبز استوار شده است.

وی با اشاره به حضور خود در نشست اخیر رییس‌جمهوری با جمعی از تولیدکنندگان و کارآفرینان تصریح کرد: همان‌گونه که مقام معظم رهبری همواره تولید را از عوامل بنیادین رشد اقتصادی کشور معرفی کرده‌اند و همچنان‌که در نشست مذکور نیز تاکید شد، تولید در صنایع بزرگی همچون فولاد مبارکه نقش تعیین‌کننده‌ای در روند روبه‌رشد اقتصاد کشور دارد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار