آخرین گام واردات خودرو؛ با تشکیل کمیته سه جانبه
۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۶

به نظر میرسد یکی از مسائل مهم در مسیر واردات خودرو تعیین سود بازرگانی عادلانه‌ای است که در آیین نامه مربوط به واردات یک میلیارد دلار خودرو درج شده است.

معاون اول رئیس‌جمهور سوم شهریورماه آیین‌نامه واردات خودرو را ابلاغ کرد؛ طبق این آیین‌نامه سقف واردات خودروی خارجی ۲۰ هزار دلار است.  یکی از شروط مندرج در آیین نامه خودرو چالش مربوط به تعیین سود بازرگانی عادلانه است. بر این اساس یک  سود بازرگانی علل الحساب ابتدا در گمرک وصول خواهد شد و در مرحله بعد از عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا مابه‌التفاوت سود بازرگانی قیمت خودرو وصول خواهد شد. رقم این سود بازرگانی در یک کمیته مشترک با حضور وزارت صمت و وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه  تعیین خواهد شد.

گفتنی است، هنوز رقم سود بازرگانی علل الحساب در گمرک اعلام نشده است، به نظر میرسد این سود بازرگانی بسته به نوع خودروهای وارداتی و ارزش دلاری آنها متفاوت باشد. این در حالی است که بر اساس در گام بعدی و پس از عرضه خودرو در بورس کالا که یک سازوکار نسبتا جدید محسوب میشود ما التفاوت سود بازرگانی از متقاضیان و خریداران وصول خواهد شد.

طبق مصوبه هئیت دولت این سود بازرگانی بایستی در یک کمیته سه جانبه تعیین شود که به نظر میرسد با توجه به بلاتکلیفی برخی بازارها بایستی در خصوص تشکیل این کمیته و تعیین سود بازرگانی عادلانه تسریع شود. در مصوبه هئیت دولت همچنین اشاره شده که وظیفه تعیین سود بازرگانی علی الحساب و قطعی بر عهده این کمیته سه جانبه است.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha