۲۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۴
صادرات ۱۷ میلیون تن محصولات پتروشیمی از بندر امام

۱۷ میلیون تن محصولات پتروشیمی در سال ۱۴۰۱ از بندر امام به خارج از کشور صادر شده است.

به گزارش فردای اقتصاد و به نقل از روابط عمومی کشتیرانی، بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان گفت:  در مجموع در سال گذشته ۴۳ میلیون تن کالا در بندر امام تخلیه و بارگیری شده که از این میزان ۱۵ میلیون تن واردات کالاهای اساسی و ۱۷ میلیون تن صادرات محصولات پتروشیمی بوده است.

وی  با اشاره به اهمیت منطقه ویژه اقتصادی در بندر امام و اینکه این مجتمع بندری سالانه ۶۰ میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری دارد، تصریح کرد: این منطقه به اندازه کافی از اراضی مسطح و دارای زیرساخت برای واگذاری به سرمایه‌گذاران صنایع پایین دست پتروشیمی برخوردار است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با بیان اینکه بخش قابل‌توجهی از این اراضی، مجوزهای زیست‌محیطی با کاربری‌های مورد نیاز برای صنایع پتروشیمی را دارد، افزود: با هماهنگی‌های انجام شده فرایند اخذ دیگر مجوزها در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پسکرانه‌های این منطقه در قالب قراردادهای مختلف به سرمایه‌گذاران برای بهره‌برداری واگذار می‌شود، خاطرنشان کرد: به منظور افزایش تولید محصولات مختلف صنایع پایین دست، فرایندهای واگذاری اراضی در شرایطی پایدار و مطمئن انجام می‌شود.

آقایی با بیان اینکه همجواری صنایع پتروشیمی با بندر امام، یک مزیت کاربردی و رقابت پذیر است، ادامه داد: در این راستا از سال گذشته، برنامه‌ریزی‌های لازم برای فعالیت خطوط منظم کشتیرانی جهت تسریع در حمل کالاهای صادراتی پتروشیمی‌ها پیش بینی شده است.

وی افزود: هم اکنون، ماندگاری محصولات تولیدی صنایع پتروشیمی در بندر امام نسبت به دیگر بنادر کشور از مدت زمان کمتری برخوردار است، اما برابر با نظام بهره‌وری، مدت زمان این ماندگاری با ایجاد خطوط منظم کشتیرانی، دوباره کاهش می‌یابد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان تصریح کرد: زیرساخت‌های موجود در این منطقه در راستای توسعه اقتصاد دریامحور از فرایندهای کاربردی برخوردار است که صنعت پتروشیمی کشور از این ظرفیت‌ها می‌تواند بیش از پیش بهره‌مند شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مزیت‌های برجسته منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) برخورداری از مخازن نگهداری فراورده‌های نفتی است، افزود: ظرفیت اسمی این مخازن ۳۵۰ هزار مترمکعب است که پیشرفته‌ترین تجهیزات تخلیه و بارگیری فراورده‌های نفتی در آن‌ها به کار گرفته شده است.

آقایی خاطرنشان کرد: به منظور ایجاد ارزش افزوده در عملکرد تولید محصولات پتروشیمی، امکان نگهداری مواد اولیه مورد نیاز مجتمع‌های پتروشیمی در برخی از این مخازن فراهم است. ۲۲ واحد پتروشیمی در بندر امام خمینی و ماهشهر فعال هستند و سالانه حدود ۲۶ میلیون تن فراورده تولید می‌کنند. این منطقه قطب نخست تولید فراورده‌های پتروشیمی ایران و غرب آسیا محسوب می‌شود.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha