۲۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۵
امیدواری صنعت بیمه برای اصلاح قانون بیمه شخص ثالث

سخنگوی بیمه مرکزی با اشاره به مشکلات بعمل آمده برای مردم در خصوص بیمه های متعارف و غیر متعارف، اظهار امیدواری کرد که مجلس شورای اسلامی هرچه زودتر بررسی لایحه اصلاح ماده ۸قانون بیمه شخص ثالث را در دستور کار قرار دهد.

به نقل از  اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، مجید مشعلچی خاستگاه اصلی ایجاد مفهوم خودروهای متعارف و غیر متعارف را ماده ۸ قانون بیمه شخص ثالث عنوان و اظهار کرد بیش از یک دهه است که افزایش تردد خودروهای لوکس و گران‌قیمت در خیابان‌های کشور باعث بروز نگرانی برای رانندگان شده است زیرا ارزش برخی از این خودروها از سرمایه زندگی بسیاری از آحاد جامعه بیشتر شده است و در صورت تصادف، جبران خسارت احتمالی برای افراد بی‌شماری سخت و بعضاً غیرممکن خواهد بود.

قائم مقام بیمه مرکزی اضافه کرد: این دغدغه باعث شد تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی قانون اخیر بیمه شخص ثالث مصوب سال ۱۳۹۵ با هدف حمایت از افراد کمتر برخوردار جامعه، به ناچار با محدود نمودن سقف مسوولیت مالی مقصر حادثه رانندگی به نصف دیه کامل مرد مسلمان در ماه‌های حرام، در تبصره ۴ ماده ۸ قانون بیمه شخص ثالث خودروها را به دو گروه متعارف و غیرمتعارف تقسیم‌بندی کنند. به این ترتیب خودروهایی که ارزش آن‌ها بیش از پنجاه‌ درصد دیه کامل باشد خودروی غیرمتعارف محسوب ‌شد.

با این تعریف هر خودرویی که ارزش آن در سال ۱۴۰۲ بیشتر از ۶۰۰ میلیون تومان باشد غیرمتعارف محسوب می‌شود. این در حالی است که در زمان تصویب قانون بسیاری از انواع خودروهای در حال تردد در کشور اعم از تولیدی، مونتاژ داخل و وارداتی خودروی متعارف محسوب می‌گردید اما با گذشت زمان حتی بیشتر خودروهای ارزان قیمت تولید داخل هم به جمع غیرمتعارف‌ها پیوستند. بیمه مرکزی ایران در سال ۱۳۹۹ برای حل این مشکل لایحه اصلاح ماده ۸ قانون مزبور را به مجلس شورای اسلامی ارائه داد اما متاسفانه تاکنون مصوب نشده است.

مشعلچی اظهار امیدواری کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با درک مشکلاتی که اجرای این قانون برای جامعه و زیاندیدگان مالی بیمه های شخص ثالث ایجاد کرده است در اسرع وقت نسبت به تصویب و ابلاغ اصلاحیه مزبور اقدام کنند.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha