زن ایرانی عضو ناسا یک جایزه مهم در نجوم گرفت + عکس
۲۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۰

شعله نیکزاد، مهندس الکترونیک ایرانی-آمریکایی و دانشمند پژوهشی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا است. انجمن نجوم آمریکا جایزه «جوزف وبر» را به او اعطا کرد.

ایسنا: شعله نیکزاد، مهندس الکترونیک ایرانی-آمریکایی و دانشمند پژوهشی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا است. او رهبری ارائه‌های آشکارساز پیشرفته، سیستم‌ها و گروه علم نانو را بر عهده دارد.

جایزه جوزف وبر توسط انجمن نجوم آمریکا برای طراحی ابزار دقیق نجومی به فردی برای طراحی، اختراع یا بهبود قابل توجه ابزار دقیق که منجر به پیشرفت در نجوم می‌شود، اعطا می‌شود.

برای اینکه تأثیر علمی ابزار دقیق ارزیابی شود، ممکن است مدت زمان قابل توجهی بین توسعه ابزار دقیق و اعطای جایزه سپری شده باشد.

سایت جامعه اخترشناسی آمریکا در سایت خود تصاویر برندگان این جایزه در سال‌های اخیرا را منتشر کرده که نام شعله نیکزاد نیز در لیست فرد برنده این جایزه در سال ۲۰۲۳ قرار دارد.

زن ایرانی عضو ناسا یک جایزه مهم در نجوم گرفت + عکس

سایت جامعه اخترشناسی آمریکا با انتشار تصویر نیکزاد، علت دریافت جایزه او را چنین توضیح داده است: برای کمک‌های پیشگام او که مرزهای دستگاه‌های افزاره بارجفت‌شده شمارشگر فوتون فرابنفش/مرئی را پیش می‌برد. افزاره بارجفت‌شده (به انگلیسی: Charge-coupled device، CCD) یا افزاره رنگ‌بردار یک حسگر تصویربرداری است که از یک مدار یکپارچه شامل ارائه‌ای از خازن‌های متصل یا تزویج‌شده تشکیل می‌شود.

شعله نیکزاد، مهندس الکترونیک ایرانی-آمریکایی و دانشمند پژوهشی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا است. او رهبری ارائه‌های آشکارساز پیشرفته، سیستم‌ها و گروه علم نانو را بر عهده دارد. تحقیقات او آشکارسازهای ذرات فرابنفش و کم انرژی، دستگاه‌های نانوساختار و طیف‌سنج‌های جدید را در برمی‌گیرد. نیکزاد عضو انجمن فیزیک آمریکا، آکادمی ملی مخترعان و اسپای است. نیکزاد در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی تحصیل کرد. او برای تحصیلات تکمیلی به مؤسسه فناوری کالیفرنیا رفت و در آنجا مدرک دکترای خود را اخذ کرد. از سال ۲۰۱۹، نیکزاد یک محقق ارشد و مهندس اصلی در آزمایشگاه پیشرانش ناسا است؛ جایی که او ارائه‌های آشکارساز پیشرفته، سیستم‌ها و گروه علم نانو را رهبری می‌کند.

افتخارات و جوایز شعله نیکزاد

مدال رهبری برجسته ناسا

همکاری با مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک IEEE

جایزه وویجر در مورد رهبری و به رسمیت شناختن جوامع حرفه‌ای

همکاری با آکادمی ملی مخترعان

همکاری با اسپای

همکاری با مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک در بخش زنان در مهندسی (WIE) به عنوان فرد پیشگام در مهندسی برق

جایزه تیم بخش رصد آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا

جایزه لو آلن

جوایز افتخاری ناسا (جایزه دستاوردهای گروهی)

جایزه فعالیت فضایی ناسا ۲۰۰۲

جایزه فعالیت فضایی ناسا، ۲۰۱۲

جایزه Leadership Mariner ناسا

جایزه تیم بخش رصدی ناسا

جایزه دستاورد فنی برجسته NOVA

رهبری انجمن نقشه‌برداری مغز و درمان

دانشمند پژوهشی ارشد آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا

جایزه تیم افتخاری فناوری و کاربردی.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار