۲۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۴
هشدار هواشناسی به ۴ استان/ گرمای هوا کی برمی‌گردد؟

سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در چهار استان، کاهش دما تا ۱۰ درجه سانتیگراد و احتمال آسیب به شکوفه‌ها و محصولات کشاورزی هشدار داد.

ایسنا: سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد از فعالیت سامانه بارشی، رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، همراه با کاهش نسبی دما و در نواحی مستعد تگرگ از یکشنبه تا سه‌شنبه (۲۷ تا ۲۹ فروردین) خبر داد.

این شرایط جوی روز یکشنبه درگیلان، مازندران، ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، نیمه شمالی فارس، دوشنبه در گیلان، ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، ارتفاعات شمالی هرمزگان، ارتفاعات سیستان و بلوچستان، ارتفاعات استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و سه‌شنبه درارتفاعات جنوبی کرمان، ارتفاعات شمالی هرمزگان، ارتفاعات جنوبی سیستان و بلوچستان مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطره جوی لغزندگی جاده‌ها، صاعقه، تگرگ، احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها و احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات در نواحی کوهستانی وجود دارد.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب‌ و مخاطرات، اجتناب از اتراق در بستر و اطراف مسیل‌ها و احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، در صورت سفر با خودرو به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها را توصیه می‌کند.

وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۴ استان

این سازمان در ادامه هشدار از افزایش گرادیان فشاری به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، افزایش میزان سرعت باد در مقیاس نسبتا شدید و در نواحی مستعد خیزش گردوخاک از یکشنبه تا سه شنبه (۲۷ تا ۲۹ فروردین) خبر داد.

این شرایط جوی روز یکشنبه در جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، دوشنبه در جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق کرمان و سه‌شنبه در شمال سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی مورد انتظار است.

در اثر این مخاطره جوی در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش دید و کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع به‌ویژه در بعدازظهر و استفاده از قیم برای نهال‌ها را توصیه می‌کند.

این سازمان همچنین با صدور هشدار سطح زرد دیگری از نفوذ توده هوای نسبتا سرد، کاهش ۵ تا ۱۰ درجه‌ای دما و احتمال آسیب به شکوفه و جوانه‌های درختان و محصولات سطح زمین از صبح یکشنبه تا صبح چهارشنبه (۲۷ تا ۳۰ فروردین) خبرداد.

این شرایط جوی روز یکشنبه در خراسان شمالی، دوشنبه تا چهارشنبه در خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر این مخاطره جوی آسیب به شکوفه و جوانه‌های درختان و محصولات سطح زمین مورد انتظار است بنابراین سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی تامین سوخت و سرویس وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها با توجه به کاهش دما، ایجاد پوشش روی نهال‌های جوان و درختان آسیب‌پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، تخلیه سیستم‌های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دما، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک به صبح و بامداد) و استفاده از جیره غذایی پر انرژی برای دام و طیوررا توصیه می‌کند.

افزایش ارتفاع امواج در شمال کشور

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشدار سطح زرد از  افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج بین۱ تا ۱.۵ متر در دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان از یکشنبه تا دوشنبه ( ۲۷ تا ۲۸ فروردین) خبر داد.

بر اثر این مخاطره احتمال غرق شدن شناورهای کوچک و متوسط صیادی و گردشگری، غرق شدن شناورهای نیمه‌سنگین و اختلال در تردد شناورهای سنگین و فوق سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به حوضچه بنادر، آسیب دیدن شناورهای سنگین دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی احتیاط در عملیات تفریحی به‌ویژه غواصی و شنا، احتیاط در تردد با شناورهای سبک، نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی ، مسافربری و تفریحی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت به تورهای صیادی واحتیاط در فعالیت‌های دریایی در سواحل و دور از سواحل را توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا، هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار