حفاری اکتشافی صبا نور تا مرز ۱۳۰ هزار متر
۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۴

فردای اقتصاد:مدیرعامل شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور گفت: در نظر داریم تا سال ۱۴۰۳ بیش از ۱۳۰ هزار متر عملیات حفاری اکتشافی برای معادن مذکور برای اکتشافات جدید را به اتمام برسانیم.

محمد کلانتری همچنین افزود: در برنامه امسال ۶۰ هزار متر عملیات حفاری به منظور اکتشاف در سه معدن اجرایی خواهیم کرد.

وی اضافه کرد:نتایج اولیه نمونه های حفاری اکتشافی بسیار امیدوار کننده بوده است و امکان دارد ذخایر فعلی و قطعی ما که در حدود ۵۲ میلیون تن است تا چند برابر افزایش یابد که به محض قطعی شدن نتایج اکتشافات، اطلاع رسانی دقیق از طریق سامانه کدال اجرایی خواهد شد.

مدیر عامل صبانور با اشاره به اینکه این اقدامات اکتشافی ما را بر آن داشته تا در راستای خلق ارزش طرح های توسعه ای جدیدی را تعریف کنیم گفت: در حال حاضر ۱.۶ میلیون تن ظرفیت تولید کنسانتره داریم و با توجه به افزایش ذخایر اقدام به ایجاد واحد کنسانتره دو میلیون تنی در دو فاز یک میلیون تنی در شهرستان قروه کردستان در نزدیکی معدن گلالی خواهد شد.

وی ادامه داد:اقدامات اولیه اعم از انتخاب زمین و زیر ساخت های لازم انجام شده و پس از برگزاری مناقصه در سال جاری انتخاب پیمانکار انجام و ظرف دوسال پس از انتخاب پیمانکار پروژه به بهره برداری خواهد رسید که زمان بندی های دقیق نیز به محض نهایی شدن فرآیند ها اطلاع رسانی خواهد شد.

کلانتری افزود: جواز احداث کارخانه کنسانتره در کنار معدن بابا علی همدان به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن اخذ شده که فعلا در مرحله جواز تاسیس است و در زمان مقتضی فرآیند های این طرح را نیز اجرایی خواهیم کرد.

وی درباره پروژه یک میلیون تنی گندله کردستان (از طریق شرکت تابعه صبا امید غرب خاورمیانه) که از قبل در دستور کار بوده است گفت:اقدامات اولیه اجرای این پروژه عملیاتی شده و پیشرفت فیزیکی آن ۳۰ درصد است.

وی ادامه داد: با تمام مشکلات موجود توانستیم اقدامات لازم در راستای واردات تجهیزات این پروژه را عملیاتی کنیم و انتظار داریم از ماه آینده تجهیزات مورد نیاز وارد کشور شود و همچنین با حضور پیمانکار داخلی و برنامه هایی که در دستور اجراست این پروژه تا دو سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به دلایل کاهش فروش گفت: بر اساس افشای اطلاعاتی که داشتیم کاهش فروش به دلایل مختلفی از جمله رکود بازارهای داخلی و خارجی بوده است اما خوشبختانه بر اساس تغییراتی که در استراتژی بازاریابی و فروش ایجاد کردیم اقدامات لازم برای فروش محصولات در بورس کالا و شناسایی مشتری مصرف کننده نهایی (کارخانجات تولید کننده زنجیره فولاد) به نتیجه رسیده است و انتظار داریم تمام محصولات تولیدی بدون مشکل خاصی به فروش برسد.

کلانتری با اشاره به دپوی حدود ۱۸ میلیون تن گندله در کشور گفت: با توجه به مشکلاتی که واحدهای تولید آهن اسفنجی برای تامین انرژی دارند شاهد کاهش تولید در این خطوط تولید هستیم و این خود از عواملی است که تقاضا برای خرید گندله را کاهش داده است. از طرفی ظرفیت تولید گندله نیز افزایش داشته است و رکود بازارهای جهانی نیز منجر به کاهش تقاضا در سطح بین المللی نیز شده است.

مدیر عامل صبانور درباره اقدامات صورت گرفته در حوزه جلوگیری از قطعی برق هم گفت: با خرید دیزل ژنراتورها مشکلات قطعی برق را مرتفع کردیم و اکنون مشکلی در این حوزه نداریم.

کلانتری در ادامه به سرمایه گذاری های صبانور در بخش تکمیل زنجیره ارزش اشاره کرد و گفت: بر اساس اقداماتی که صورت گرفته و با توجه پتانسیل های ایجاد شده در منطقه برنامه ایجاد واحد ۱.۶ میلیون تنی آهن اسفنجی و ۱ میلیون تنی فولاد (از طریق شرکت صنایع فولاد کردستان) در راستای زنجیره ارزش مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود:با توجه به اینکه ایجاد این پروژه به منظور تکمیل زنجیره ارزش صبا نور خواهد بود ما نیز سهم خود را به منظور سرمایه گذاری در این پروژه به میزان ۳۰ درصد افزایش دادیم و انتظار داریم شاهد خلق ارزش قابل توجهی باشیم.

مدیر عامل صبانور گفت: پیمانکار برای این طرح انتخاب شده و سهم ما در این پروژه ۳۰ درصد، ایمیدرو ۴۴ درصد، سرمایه گذاری معادن و فلزات ۶ درصد و شرکت تجلی ۲۰ درصد است. تاکنون ۴۷۰ میلیارد تومان سهم ما از بابت این طرح پرداخت شده است و حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز باید در این طرح سرمایه گذاری کنیم.

وی درخصوص برنامه افزایش سرمایه نیز گفت: با توجه به طرح های توسعه ای افزایش سرمایه را نیز در دستورکار داریم که به محض تصویب آن در هیات مدیره میزان و محل آن نیز اطلاع رسانی خواهد شد.

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha