احیای معادن راکد را دو تا سه برابر افزایش می‌دهیم
۲۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۲

مدیر اجرایی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس گفت: امیداست تا پایان سال جاری، احیای معادن راکد نسبت به سال‌های گذشته دو تا سه برابر افزایش یابد.

به گزارش فردای اقتصاد و به نقل از روابط عمومی ایمپاسکو، در جلسه طرح احیای معادن کوچک مقیاس در استان بوشهر که با حضور عباس جرجانی مدیر اجرایی طرح احیا و مدیر کل صمت استان برگزار شد، مهدی صفوی مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر تصریح کرد: سال گذشته ۱۰ پروژه مهم و تحول در وزارت صمت تعریف شد که یکی از این پروژه‌ها استفاده از ظرفیت معادن کوچک مقیاس بوده و هدف ما انجام همکاری و هماهنگی‌های لازم و برنامه‌ریزی برای اجرای این طرح در استان بوشهر است.

وی افزود: از مجموع ۲۶۰ واحد معدنی استان، حدود ۹۳ معدن راکد است و در همکاری با این طرح، هدف ما فعال‌سازی این معادن، اشتغال‌زایی و ایجاد ارزش افزوده در استان بوشهر است.

صفوی با بیان اینکه در راستای این هدف پروژه‌هایی را تعریف، پیشنهاد و اولویت‌بندی خواهیم کرد، خاطرنشان کرد : عمده معادن در استان با مشکل نقدینگی مواجه هستند و همین مساله انگیزه معدن‌کاران را برای ادامه کار تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: موضوعاتی مانند سوخت و بیمه از جمله مسایلی است که معادن ما در  استان با آن درگیر هستند، اگرچه ما در سال گذشته در بحث ماشین آلات با تحولاتی روبرو شدیم، اما همچنان مشکلات زیادی وجود دارد که معدن کاران با آن درگیر هستند.

مدیر کل صمت استان بوشهر تاکید کرد: یکی از مزیت‌های استان بوشهر به دلیل قرار گرفتن در حاشیه خلیج فارس است و از این منظر و به لحاظ موقعیت جغرافیایی این امکان برای استان وجود دارد که تبدیل به یک هاب صادرات معدنی شود.

عباس جرجانی مدیر اجرایی طرح احیای معادن کوچک مقیاس نیز در ادامه جلسه ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال جاری و نسبت به سال‌های گذشته راه‌اندازی و احیای معادن راکد، دو تا سه برابر افزایش یابد.

وی افزود: فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس و راکد، ارزش افزوده خوبی برای معادن و منطقه، علاوه بر اشتغال‌زایی مناسب ایجاد خواهد کرد.

جرجانی تصریح کرد: اگرچه تعداد معادن در استان کم است اما به نسبت تعداد معادن موجود، معادن راکد رقم قابل توجهی است، در واقع ۵۹ درصد معادن در استان فعال و ۳۷ درصد معادن کاملا غیرفعال است.

وی با بیان اینکه بخش اعظم معادن استان بوشهر را کانی‌های غیرفلزی تشکیل می‌دهند، افزود: خاک‌های صنعتی در بازارهای جهانی مورد استقبال زیادی قرار می‌گیرند و به همین لحاظ راه‌اندازی معادن راکد استان می‌تواند ارزآوری داشته باشد.

مدیر اجرایی طرح احیای معادن کوچک مقیاس عنوان کرد: یکی از کارهای مهمی که ما در طرح احیا در سال گذشته موفق به اجرای آن شدیم، بسته‌های سرمایه‌گذاری معدنی بود که استان بوشهر در آن مشارکتی نداشت و امیدواریم در سال جاری استان بوشهر هم در این زمینه فعال‌تر شود.

وی ادامه داد: همچنین صندوق بیمه سرمایه‌گذاری‌های معدنی در استان بوشهر هیچ فعالیتی نداشته و ما در همکاری با صندوق آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری و یا تامین ماشین آلات معدنی مورد نیاز استان، اعلام می‌کنیم.

در پایان این جلسه تعدادی از فعالان معدنی استان به بیان مشکلات خود پرداختند و مقرر شد خانه معدن و نظام مهندسی استان بوشهر، مشکلات معادن استان با اولویت معادن راکد را به سازمان صمت اعلام کنند و پس از آن سازمان صمت موارد مشخص شده را به طرح احیا، توسعه و فعال‌سازی معادن راکد ارسال کند. در نهایت پس از جمع‌بندی نسبت به برگزاری جلساتی برای تک تک معادن مشکل دار در قالب ستاد تسهیل اقدام خواهد شد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار