۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۶
سوال جالب دختر ایرانی از فضانورد چینی

مهشید قاسمی، دانش‌آموز ایرانی به صورت آنلاین از فضانورد چینی مستقر در ایستگاه فضایی سؤالی پرسید مبنی بر اینکه آیا با وجود سرعت بالای ایستگاه فضایی، فضانوردان دچار سرگیجه خواهند شد یا خیر؟ فضانورد چینی پاسخ جالبی به این سؤال دانش‌آموز ایرانی داد.

تسنیم: همایش «گفت‌وگو با قصر آسمانی» که در واقع برنامه گفت‌وگوی نوجوان ایرانی و نوجوانان کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای با فضانوردان ایستگاه فضایی چین بود، امروز در سالن غدیر مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

این آیین با حضور سفیر چین در ایران، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مسئولان سازمان فضایی ایران، نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مسئولان وزارت آموزش و پرورش و مسئولان وزارت فناوری ارتباطات و اطلاعات برگزار شد.

«ژانگ مینگ» دبیرکل سازمان شانگهای در این نشست برخط گفت: از اعضای ثابت سازمان شانگهای و کشورهایی که بیننده این رویداد آنلاین هستند، تشکر می‌کنم. چین با موفقیت ایستگاه فضایی را ساخت و کودکان و نوجوانان امیدهای ما هستند و همه پیشرفت‌های کشورها متکی به همین کودکان و نوجوانان است.

نماینده حوزه هوا و فضای چین نیز در این نشست در پاسخ به سؤالی مبنی بر رشد گیاهان در فضا گفت: گیاهان به طرف نور رشد می‌کنند ما لامپ‌ها ‌و فلورسنت‌های نوری را به سمت گیاهان می‌گیریم تا از نور آنها گیاهان رشد کنند.

وی در پاسخ به سؤال یک‌کودک هندی مبنی بر نحوه جمع‌آوری زباله‌هایی فضایی گفت: ما دو نوع زباله‌های کاری و زباله‌های زندگی جاری را داریم که در نایلون‌های آکبند بسته‌بندی می‌کنیم و در دستگاه‌های مختلف حل کرده یا به صورت بسته‌بندی به زمین باز می‌گردانیم.

 اما در ادامه این مراسم، ارتباط ویدئویی و آنلاین با ایستگاه فضایی چین برقرار شد و فضانوردان مستقر در فضا به سؤالات کودکان در سرتاسر جهان پاسخ دادند!

یکی از فضانوردان ایستگاه فضایی چین در پاسخ به سؤال یک کودک قزاقستانی مبنی بر اینکه زندگی برپایه بی‌وزنی در فضا چگونه است، گفت: باتوجه به اینکه بی‌وزنی در فضا حاکم است، سیستم بدنی انسان به هم‌ریخته و مسیر گردش خون نیز مختل می‌شود و تعادل بدن نیز به‌هم می‌خورد، ضمن آنکه خون زیادی در مغز انسان جمع می‌شود و اگر کارهای پیشگیرانه انجام نشود روی بدن انسان تأثیر منفی خواهد داشت که البته برای این مشکلات تمهیدات لازم از قبل اندیشیده شده است و از طرفی در فضا هوا جریان ندارد، آب مسیر خود را طی نمی‌کند و از طرفی ماهیچه‌های بدن انسان منقبض می‌شود اما با تمرینات بدنی زیاد بر روی این مشکلات مسلط شدیم.

این فضانورد چینی در پاسخ به سؤال کودک قرقیزستانی مبنی بر اینکه آیا شما در فضا امکان بازی کردن دارید یا خیر؟! گفت: من به این دانش‌آموز می‌گویم که سرمان در ایستگاه فضایی بسیار شلوغ است. ما در هفته 6 روز کار کرده و فقط یکشنبه‌ها تعطیل هستیم؛ یکی از کارهای روزمره ما مدیریت سفینه و تعمیرات سفینه فضایی است و در زمان استراحت، کتاب خوانده و موسیقی گوش می‌دهیم اما امکان بازی کردن در ایستگاه نیست.

این فضانورد در پاسخ به سؤال دانش‌آموز پاکستانی  مبنی بر چگونگی نفس کشیدن در فضا گفت: در ایستگاه فضایی چین، فشار هوا با زمین یکی است اینجا هم‌ نیتروژن و هم‌اکسیژن به مقدار کم وجود دارد و البته این زیاد ملموس نیست.

فضانوردان چینی در پاسخ به سؤال دانش‌آموز روس مبنی بر اینکه بزرگترین مشکل و چالش شما در ایستگاه فضایی چین چیست، تصریح کرد: یکی از مشکلات بزرگ ما در هنگام بازگشت به کره زمین است که احساس شوک شدیدی در ما ایجاد می‌شود و صداهای مختلف و وحشتناکی را می‌شنویم. یکی دیگر از مشکلات مربوط به زمانی است که از سفینه جدا شده و قصد پیاده‌روی فضایی داریم که باید مدت زمان بیشتری را دور از سفینه سپری کنیم و شاید بیشتر از 10 روز با لباس‌های فضایی و روزانه 6 تا 7 ساعت در فضای بیرون از ایستگاه باشیم که گاهی اوقات احساس می‌کنم که با گذشت زمان، انرژی بدن من تمام می‌شود که بار روانی این موضوع برای ما بسیار زیاد است و هر زمان که مأموریت بیرون از ایستگاه، با موفقیت انجام شود بسیار خوشحال می‌شوم!

در ادامه یک دانش‌آموز تاجیکستانی از نحوه زندگی در سفینه‌های فضایی سؤال کرد. یکی دیگر از فضانوردان چینی در پاسخ به این سؤال گفت: زندگی در فضا برای ما بسیار راحت است چرا که همه غذاهایی که در زمین می‌خوردیم در اینجا نیز قابل دسترسی است. در ایستگاه فضایی، میوه‌ها و سبزیجات تازه، برنج و ماکارونی آماده و بسته‌بندی شده در دسترس است و از طرفی ما مایکروفر و یخچال در ایستگاه فضایی داریم که مواد غذایی را در آنها نگهداری می‌کنیم و حتی قادر هستیم که برای خودمان ماست تهیه کنیم! از طرفی محل سرویس بهداشتی و جای خواب خوب نیز تدارک دیده شده است.

یکی از فضانوردان چینی در پاسخ به سؤال دانش‌آموز ازبکستانی مبنی بر اینکه در فضا چه چیزهایی کم است، گفت: از لحاظ زندگی همه‌چیز مثل زمین است اما دلمان برای خانواده خود تنگ می‌شود و امیدواریم شرایط در آینده طوری مهیا شود که بشر بتواند در فضا میوه و سبزیجات خود را بکارد.

اما بخش جذاب این مراسم، سوال دانش‌آموز ایرانی "مهشید قاسمی" از فضانوردان ایستگاه فضایی چین بود! مهشید  قاسمی، عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اصفهان این سؤال را مطرح کرد که با توجه به سرعت بسیار بالای ایستگاه‌های فضایی آیا فضانوردان دچار سرگیجه می‌شوند؟ فضانورد چینی در پاسخ به این سؤال دانش‌آموز ایرانی گفت: سؤال بسیار خوبی توسط دانش‌آموز ایرانی مطرح شد، بله درست است سرعت حرکت ایستگاه‌های فضایی بسیار بالاست البته مانند بقیه دستگاه‌های پرنده است که در کره زمین پرواز می‌کنند. در مورد احساس سرگیجه برای فضانوردان باید بگویم که زمین با سرعت زیادی به دور خورشید می‌چرخد و با توجه به اینکه ما در کره زمین احساس سرگیجه نداریم، بنابراین فضانوردان نیز در ایستگاه‌های فضایی دچار سرگیجه نمی‌شوند!

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها