افشاگری همتی درباره کسری تجارت خارجی ایران
۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۰

عبدالناصر همتی، رئیس اسبق بانک مرکزی در کانال تلگرام خود نوشت: کسری تراز تجارت خارجی ۱۴۰۱معادل۶.۵ میلیارد دلار شد، که بیشترین کسری تجاری در سه سال اخیر است.

انتخاب: در ادامه این یادداشت آمده: تراز تجاری در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰به ترتیب منفی ۴ و منفی ۴.۵میلیارد دلار بوده است. براساس آمار منتشره توسط گمرک ایران رقم وزنی صادرات غیرنفتی در سال ۱۴۰۱ در حدود سال ۱۴۰۰ بود.این درحالی است که ادعا شده بود با تلاش‌های دولت جهش جدی در صادرات در سال گذشته انجام گرفته است.

با بررسی گزارش‌های آماری مشخص می‌شود آنچه که موجب رشد و رسیدن ارزش تجارت خارجی ایران به رقم ۱۱۳ میلیارد دلار شده است، صرفاً افزایش قیمت‌های جهانی محصولات صادراتی و وارداتی ایران بوده است.

نکته مهم قابل ذکر این است که پرداخت ارز واردات، قطعی است. ولی، برگشت ارز صادرات غیر نفتی احتمالا کمتر از ۷۰ درصد است. این بدین معناست که مابه التفاوت ناشی از کسری تجاری و نیز عدم برگشت ارز صادرات غیر نفتی، از ناحیه فروش دارایی سرمایه‌ای (صادرات نفت خام) تأمین شده است.

گزارش آماری بانک مرکزی، با منظور کردن حساب سرمایه و لذا نتیجه کامل دو حساب جاری و سرمایه، تصویرمشخص تری از تراز تجاری کشور خواهد داد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار