۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۸
آغاز عملیات اجرایی طرح پلی پروپیلن بیدبلند خلیج فارس

فردای اقتصاد: همزمان با هفته دولت، طرح تولید پروپیلن از پروپان پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس (PDH) در راستای تکمیل زنجیره ارزش، با سرمایه‌گذاری بیش از ۹۰۰ میلیون یورو آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، همزمان با هفته دولت عملیات اجرایی چند پروژه نفتی در اهواز از جمله طرح PDH بیدبلندخلیج فارس با دستور وزیر نفت آغاز شد.
جواد اوجی؛ وزیر نفت در سخنانی با اشاره به اینکه این پروژه از مهم‌ترین پروژه‌های همسو در جلوگیری از خام‌فروشی است گفت: در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گازهای مشعل جمع‌آوری و پروپان تبدیل به پروپیلن  و زنجیره کامل می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم در این مراسم اظهار داشت: تولید پروپیلن هم‌اکنون از مسیرهای مختلف در واحدهای پالایشگاه نفت خام، واحدهای الفین با خوراک مایع، واحدهای MTP و واحدهای PDH تولید می‌شود که امروز عملیات اجرایی واحد PDH پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس در این مسیر توسعه آغاز می‌شود.
مرتضی شاهمیرزایی، پروپیلن را از اصلی‌ترین محصولات راهبردی صنعت پتروشیمی دانست و گفت: بسیاری از محصولات امروزی پتروشیمی به پروپیلن وابستگی دارد که با برنامه‌ریزی و دستور وزیر نفت و سرمایه‌گذاری‌های تازه که در این صنعت خواهیم داشت، افق خوبی در این مسیر محقق خواهد شد.
در ادامه، مدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس افزود: در مگاپژوه عظیم بیدبلند خلیج فارس، با فرآوری انجام شده، میعانات گازی دریافتی از چاه‌های نفت که روزگاری موجب زحمت و آسیب به محیط زیست بود، تفکیک می‌شود و یکی از خروجی‌های راهبردی و مهم آن پروپان است.
علی عسگری افزود: اتان تولید شده در بیدبلند خلیج فارس به عنوان خوراک به پتروشیمی گچساران به بهره‌برداری می‌رسد و محصول اتیلن و پلی اتیلن در آن مجتمع تولید می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه گاز پروپان تولید شده در بیدبلندخلیج فارس آنقدر ارزشمند است که باید فرآوری شود و به فکر خام‌فروشی آن نباشیم تصریح کرد:  طرحی که امروز آغاز شد، در همین راستاست و محصول آن حدود ۶۰۰ هزار تن در سال تولید پروپیلین و پلی پروپیلن خواهد بود که یک محصول راهبردی پایین دستی پتروشیمی در جهان، محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه امروز ایران وارد کننده پلی پروپیلن است اما بعد از راه‌اندازی این مجتمع تبدیل به صادر کننده خواهد شد، ‌ گفت: با توجه به قیمت روز پلی پروپیلن که هر تن آن حدود ۱۲۰۰ دلار ارزش دارد، راه اندازی طرح جدید بیش از ۷۰۰ میلیون دلار در سال برای کشور ارزآوری خواهد شد.
به گفته علی‌عسکری با راه‌اندازی این طرح، پایین دست پلی پروپیلن هم می‌تواند در بهبهان که در پس کرانه‌های ماهشهر و هندیجان قرار دارد راه‌اندازی شود و با ارتباطی که با پارک هندیجان برقرار می‌شود، می‌تواند محصولات ارزشمند پایین دستی را به دنیا صادر کند.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس نیز در این مراسم با بیان اینکه این شرکت ۲ پروژه فرعی گازهای مشعل را برای تأمین ۱۰۰ درصدی خوراک خود در حال اجرا دارد افزود: شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس بر تکمیل زنجیره ارزش تأکید دارد. محمود امین‌نژاد اضافه کرد:این شرکت تولید پلی‌پروپیلن را به‌منظور تکمیل زنجیره ارزش به معنای واقعی و تولید ارزش افزوده و ایجاد اشتغالزایی در دستور کار دارد.
وی تصریح کرد: طرح تولید پروپیلن از پروپان بیدبلند خلیج فارس در دوران اجرای طرح برای حدود ۵ هزار نفر و در دوران بهره‌برداری برای ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر اشتغالزایی مستقیم خواهد داشت.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha