۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۶
مشکلی برای تامین نان تا آخر سال نداریم

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تا اسفند ماه سال ۱۴۰۱ هیچ مشکلی برای تأمین نان و گندم نداریم.

سید جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت در حال برگزاری است، درباره اینکه آیا مصرف نان در جامعه عشایر به دلیل تورم بالا رفته و آیا سهمیه برای آنان در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: نه تنها در عشایر بلکه سایر بخش‌ها مثلاً شهرهای گردشگری هم اگر میزان مصرف بیشتر شود سهمیه اختصاص می‌یابد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: تا اسفند ۱۴۰۱ هیچ مشکلی برای تأمین نان و گندم نداریم.

وی همچنین با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بلندمدت و میان‌مدت به نفع بخش تولید خواهد بود، با این حال این امر در کوتاه مدت استرس‌هایی را به تولید وارد کرد و هنوز هم ادامه دارد.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه در صادرات محصولاتی همچون ماکارونی محدودیتی برای واردات گندم نداریم، ادامه داد: در این حوزه مشکل صادرات مربوط به نرخ پایه صادراتی گمرکی می‌شود که صحبت کرده‌ایم تا مشکل رفع شود.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود درباره اینکه با توجه به افزایش تولید مرکبات و میوه، آیا تلاشی برای توسعه صادرات به بازار روسیه و چین اقدامی صورت گرفته است، گفت: در سال جاری وضعیت تولید مرکبات قابل توجه است.

مشکلات صادرات سیب و کیوی حل شده است

ساداتی نژاد با بیان اینکه ۱۶ سال صادرات سیب ممنوع شده بود و از افغانستان سیب ما به پاکستان وارد می‌شد، اضافه کرد: در حال حاضر این مشکل حل شده و ضمن اینکه مشکل صادرات کیوی به هندوستان را برطرف کردیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای تصاحب سهم از بازار چین وزارت خارجه تلاش زیادی کرده است، ادامه داد: در سال جاری تولید مرکبات بالای ۴.۵ میلیون تن خواهد شد و اقدامات اولیه صادرات عسل، مرکبات و پای مرغ به چین را آغاز کردیم.

برای صادرات مشکلی وجود ندارد

به گفته ساداتی نژاد، مشکل صادرات چند برند لبنی به روسیه نیز حل شده و در مجموع در بحث صادرات مشکلی وجود ندارد.

وی همچنین درباره اینکه عوارض صادرات دام سنگین بالاست، اضافه کرد: بعد از اجرای طرح مردمی سازی، صادرات را آزاد کردیم و تلاش داریم که بازار را با عوارض صادراتی کنترل کنیم.

ساداتی نژاد گفت: عوارض صادراتی در قانون بودجه ۱۴۰۱ آمده است و ما با مجلس وارد مذاکره شدیم که عوارض صادرات را لغو کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ارائه آمار در بحث کشاورزی اهمیت ویژه‌ای دارد، تصریح کرد: در این راستا رصد خانه کشاورزی را ایجاد و هر هفته گزارش‌های آن را پایش می‌کنیم.

ساداتی نژاد افزود: اگر تا پایان دولت سیزدهم بتوانیم آمار دقیق میزان تولید، مازاد و کمبود را ارائه دهیم به موفقیت قابل توجهی دست یافتیم.

منبع: مهر

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha