۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۰
عملیات اجرایی پروژه های توسعه ای طی ۱۸ ماه آینده  

پروژه‌های توسعه زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی لامرد در طی ۱۸ ماه با اعتبار بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد ریال برنامه‌ریزی و عملیاتی خواهد شد.

‌احسان انصاری به مناسبت هفته دولت در مورد تامین آب مورد نیاز صنایع مستقر درمنطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت:  یکی از مسائل مهم و حیاتی طرح انتقال آب از خلیج‌فارس به منطقه ویژه اقتصادی لامرد بود که باید اقدام مؤثری انجام می‌شد تا بتوان آب پایدار در منطقه ویژه داشته باشیم.

وی بابیان اینکه با سرمایه‌گذار طرح جلسات متعددی برگزار شد، افزود: در تیرماه ۱۴۰۰ یک الحاقیه‌ای پیرو قرارداد قبل منعقد شد که این اقدام موجب شد تا عملیات لوله‌گذاری شروع و آبرسانی به شهرستان لامرد با جدیت بیشتری انجام شود. این پروژه پیش از این متوقف بوده که با حمایت‌های ایمیدرو احیا و عملیات لوله‌گذاری آن با قابلیت انتقال ۶۰ میلیون مترمکعب آب در سال و عملیات احداث آب‌شیرین‌کن آن با ظرفیت ۳۶ میلیون مترمکعب در سال در پارسیان در حال احداث است.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد در مورد تامین برق پایدار، با اشاره به ایجاد نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی غدیر  تصریح کرد: مهم‌ترین هدف از ساخت این نیروگاه تامین و حفظ پایداری برق صنعت آلومینیوم جنوب به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های آلومینیوم کشور و سایر صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد است که با پیگیری‌های مضاعف ایمیدرو این مگا پروژه نیز از اواخر سال گذشته کلید خورده و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال ساخت است.

به گفته وی، در سنوات قبل، زمانی که ایمیدرو با مشارکت ۴۹ درصدی سالکو را می‌ساخت، تعهدات ایمیدرو این بود که در پارسیان اسکله بسازد و تعهدات غدیرانرژی ساخت نیروگاه در لامرد بود. در سال ۱۴۰۰ به دلیل مشکلی که در روند سرمایه‌گذاری خارجی و تامین مالی نیروگاه پیش آمد، عملیات ساخت نیروگاه به تعویق افتاد که با پیگیری‌ها و جلسات متعددی که برگزار گردید و تکیه بر داشته‌های داخلی، عملیات ساخت نیروگاه آغاز شد.

انصاری خاطرنشان کرد: عملیات طراحی و احداث آزادراه لامرد-پارسیان به طول تقریبی ۵۲ کیلومتر با مشارکت سازمان ایمیدرو، وزارت راه و شهرسازی و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با قدرالسهم عمده ایمیدرو در دست اقدام است. در این مورد با نهایی شدن و امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه، اقدامات لازم در حال انجام است.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد بیان کرد: در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی و توسعه‌ای خارج از محدوده منطقه ویژه، سازمان ایمیدرو با مدیریت طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی کشور عملیات دوبانده کردن محور لامرد-خنج (از محدوده فرودگاه تا تونل شهید باقری) به طول ۱۰ کیلومتر را آغاز کرده است که عملیات اجرایی آن در حال انجام است.

وی در باره زیرساخت‌های اصلی منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: در ابتدا در حوزه زیرساخت‌ها بضاعت منطقه ویژه خیلی کم بود که این خود عامل مهمی برای عدم تمایل سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه به شمار می‌آید.

انصاری افزود: زیرساخت‌هایی اساسی مانند آب، برق، گاز، سوله‌های انبار، شبکه توزیع آب و جمع‌آوری فاضلاب، باسکول، جاده‌های شریانی و اصلی و فرعی، فضای سبز و … باید با برنامه‌ریزی اصولی ایجاد و گسترش می‌دادیم که این مهم با حمایت‌های همه ارکان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و بویژه وجیه الله جعفری رییس هیات عامل  ایمیدرو در بازه زمانی ۱۸ ماه گذشته رقم خورده است و برنامه‌ریزی تکمیل و توسعه بیشتر منطقه نیز در دست اقدام است.

وی در مورد وضعیت برنامه‌ریزی، طراحی، برگزاری مناقصه و اجرای پروژه‌های زیرساختی مورد نیاز منطقه در ۱۸ ماه گذشته تاکید کرد: : طی این بازه زمانی با عملیاتی شدن پروژه‌های مختلف زیرساختی با اعتباری بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد ریال در منطقه ویژه اقتصادی لامرد رکورد توسعه زیرساخت‌های ضروری شکسته شده است.

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد افزود: از جمله طرح‌های یاد شده می‌توان به احداث زیرساخت‌های سیویل، راه، جاده‌های شریانی، پست‌های ۱۳۲ کیلوولت و ۲۰ کیلوولت برق، خطوط انتقال ۱۳۲ و ۲۰ کیلوولت برق، خطوط توزیع گاز و ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز، سوله‌های انبار گمرک (احداث ۴ سوله جدید و تکمیل ۲ سوله)، دایک‌های و کانال‌های کنترل سیلاب (پیرامون و درون سایت)، خطوط شبکه آب و فاضلاب، مخازن ذخیره‌سازی آب، فضای سبز، روشنایی معابر اصلی، آماده‌سازی سایت انبارها و شهرک پشتیبان و... و. اشاره کرد.

وی به سرمایه‌گذاری پتروشیمی‌ها در منطقه ویژه اقتصادی لامرد اشاره و تصریح کرد : سه طرح پتروشیمی با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام عملیاتی می‌شود.

انصاری ابراز امیدواری کرد که با ساخت و ایجاد پتروشیمی‌ها در این منطقه، شاهد رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: حجم سرمایه‌گذاری در حوزه پتروشیمی ۲۳۹ میلیون دلار به‌صورت ارزی و بالغ بر ۱۴۵۰۰ میلیارد به‌صورت ریالی است.   دو طرح پتروشیمی با مساحت ۲۰ هکتار و یک طرح صنایع معدنی به مساحت ۵ هکتار نیز واگذار شده است.

 مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: با توجه به اختصاص ۵ میلیون مترمکعب خوراک گاز، جلسات متعدد با وزارت نفت در خصوص افزایش میزان به ۳۷ میلیون مترمکعب گاز به منظور تأمین خوراک پتروشیمی‌ها و تسهیل حضور پتروشیمی‌ها در منطقه در حال انجام است.

 وی با اشاره به اینکه ارتقاء شاخص‌های بهره‌وری در منطقه نیز رشد قابل‌توجهی صورت گرفته است، افزود:کسب جایزه دوستاره بهره‌وری در هشتمین دوره جایزه بهره‌وری معدن و صنایع معدنی ایران در سال ۱۴۰۰ توسط منطقه ویژه اقتصادی لامرد دستاورد مهمی است که توسط سازمان منطقه ویژه کسب شده است. به گفته مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد، افزایش ۳۷ درصدی عملکرد ایمنی و بهداشت در ممیزی عملکرد سالیانه شرکت‌های تابعه سازمان، رشد ۳۵۲ درصدی درآمد حاصل از صادرات کالا در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ و رشد بیش از ۵۰۰ درصدی تولید آب شیرین و تولید بیش از ۴۰۰ هزار مترمکعب آب شیرین نیز از جمله فعالیت‌های منطقه ویژه اقتصادی لامرد در بازه زمانی سال از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا کنون است.

  وی به برنامه‌ریزی جهت طراحی و برون‌سپاری پروژه‌های زیرساختی دیگر از جمله تکمیل کانال‌های هدایت سیلاب، توسعه شبکه فیبر نوری، احداث ساختمان‌های اداری و اقامتی منطقه، احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک پشتیبان و ... در ادامه برنامه‌های سال جاری اشاره کرد.

انصاری گفت : با توسعه و تکمیل زیرساخت‌های ضروری و با برنامه‌ریزی توسعه سایر زیرساخت‌ها در آینده نزدیک شاهد رونق و شکوفایی منطقه ویژه اقتصادی لامرد به‌عنوان قطب صنایع معدنی در جنوب کشور خواهیم بود.                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار