۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۹
طرح ارغوان گستر ایلام ۱۴۰۲ به بهره‌برداری می‌رسد

فردای اقتصاد: طرح ارغوان گستر ایلام به‌عنوان تولیدکننده محصول پلی‌پروپیلن با هدف جلوگیری از خام‌فروشی و تکمیل زنجیره ارزش، در تابستان ۱۴۰۲ به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش گروه سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج‌فارس، طرح ۱۵۰ هزارتنی پلی‌پروپیلن ارغوان گستر ایلام با توجه به عدم تولید واحد پلی‌پروپیلن بندر امام، تنها تولیدکننده پلی‌پروپیلن در این گروه خواهد بود و اگر مشکلات اصلی این طرح از طریق پترول برطرف شود و به تولید برسد، بسیاری از مشکلات تولیدکنندگان داخلی در زمینه pp دارند، حل خواهد شد.

برآورد سرمایه‌گذاری نهایی طرح ارغوان گستر ایلام ۵۱.۲۶ میلیون یورو و ۱۷.۵۵۰ میلیارد ریال پیش‌بینی شده است که مبلغ ریالی بیشتر از محل تسهیلات بانکی و بازار سرمایه و مبلغ ارزی از محل منابع ارزی حاصل از صادرات غیر، از سوی هلدینگ خلیج‌فارس تأمین خواهد شد.

فناوری مورداستفاده در واحد پلی‌پروپیلن ارغوان گستر ایلام از نوع فرآیند فاز گازی است که در ایران منحصربه‌فرد است؛ در این فرآیند پروپیلن دریافتی از پتروشیمی ایلام در فاز گازی و در تماس با کاتالیست جامد در یک بستر متحرک به پلی‌پروپیلن تبدیل می‌شود که خوراک‌های اتیلن و هیدروژن موردنیاز واحد نیز از پتروشیمی ایلام تأمین خواهد شد.

اهمیت راهبردی طرح ارغوان گستر ایلام زمانی دوچندان می‌شود که نه‌تنها به‌عنوان منبع درآمدزایی بلکه پایه توسعه سایر صنایع کشور است و با تولید محصول باارزش پلی‌پروپیلن شاهد تحرک و توسعه در صنایع دیگر نیز خواهیم بود که اشتغال‌زایی چشمگیری را نیز ایجاد خواهد کرد. این طرح به طور مستقیم برای ۲۲۰ نفر و به طور غیرمستقیم برای بیش از ۲ هزار نفر اشتغال‌زایی خواهد داشت.

تعدیل پیمانکار ساخت و اجرا و نصب و سازندگان تأمین کالا به دلیل کمبود نقدینگی، محدودیت فهرست AVL مربوط به هلدینگ خلیج‌فارس برای برگزاری مناقصه و خرید از وندورها وعدم مجوز جذب نفرات راه‌اندازی و بهره‌برداری از مشکلات اصلی طرح ارغوان گستر ایلام بود که با تأمین مالی به‌موقع، طبق برنامه زمان‌بندی این طرح تابستان ۱۴۰۲ به بهره‌برداری می‌رسد.

هم‌اکنون ارزش فروش هر کیلو پلی‌پروپیلن حدوداً معادل ۱.۲ دلار است و میانگین قیمت خلیج‌فارس حدود یک هزار و ۲۲۴ دلار و قیمت آسیای جنوب شرقی حدود یک هزار ۲۴۶ دلار به‌ازای هر تن برای ۵سال آتی محاسبه شده است به‌طوری‌که میانگین قیمت این محصول باتوجه‌ به دو بازار خلیج‌فارس و آسیای شرقی حدود یک هزار ۲۳۵ دلار به‌ازای هر تن برآورد می‌شود که نشان‌دهنده اهمیت تولید این محصول ارزشمند برای اقتصاد کشور است.

طرح ۱۵۰ هزارتنی پلی‌پروپیلن ارغوان گستر ایلام همسو با سیاست‌های کلان هلدینگ خلیج‌فارس در پترول مبنی بر توسعه و تکمیل زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی، جلوگیری از خام‌فروشی، اشتغال‌زایی، رونق اقتصادی در استان‌ها، ایجاد واحد پایین‌دستی تولید پروپیلن در مجاورت پتروشیمی ایلام تصویب و عملیات اجرای ساختمان و نصب تجهیزات آن از آبان‌ماه سال ۱۳۹۸ آغاز شد.

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

پربیننده‌ترین‌ها از دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار دیگر رسانه‌ها

آخرین اخبار