۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۸
چرا زائران اربعین نمی‌توانند ارز بخرند؟

در حالیکه از روز گذشته اعلام شد که فروش ارز اربعین در بانک‌ها و صرافی‌ها شروع شده است و پنج بانک باید نسبت به فروش این ارز اقدام کنند، پیگیری‌ از این بانک‌ها نشان می‌دهد که هنوز نسبت به فروش این ارز اقدام نکرده‌اند و می‌گویند که این امکان در روزهای آتی فراهم خواهد شد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی از روز گذشته فرآیند فروش ارز اربعین در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی و بانک‌های ملی،‌ سپه، ملت، تجارت و صادرات به میزان ۱۰۰ دلار به نرخ توافقی شروع شد و بانک‌ها و صرافی‌ها باید نسبت به این اقدام می‌کردند.

همچنین، در صورت تمایل زائرین به دریافت دینار، بانک‌ها و صرافی‌ها باید به جای ۱۰۰ دلار نسبت به پرداخت ۱۵۰ هزار دینار عراق به نرخ توافقی به متقاضیان اقدام کنند. 

هنوز فرآیند فروش ارز اربعین آغاز نشده است

در این بین، بررسی و مشاهدات میدانی از شعبه‌های ارزی بانک‌های ملی،‌ سپه، ملت، تجارت و صادرات حاکی از آن است که هنوز فرآیند فروش و تخصیص ارز اربعین در بانک‌ها شروع نشده است.

بر اساس پیگیری‌ها، شعبه مرکزی بانک ملی اعلام کرد که بانک ملی هنوز فروش ارز اربعین را شروع نکرده است.

همچنین، یک شعبه ارزی دیگر بانک ملی می‌گوید که تخصیص ارز اربعین را تازه امروز به آنها گفتند و برای فروش این ارز و ورود به سامانه مربوطه باید یک کد کاربری برای بانک تعریف شود که هنوز این اتفاق رخ نداده است.

وی با بیان اینکه فعلا فروش ارز اربعین نداریم، گفت: معلوم نیست که فرآیند تخصیص کد کاربری به بانک برای ورود به سامانه جهت فروش ارز اربعین چقدر زمان می‌برد.

علاوه بر این مسئولان شعب ارزی بانک تجارت نیز می‌گویند که تخصیص ارز اربعین هنوز در بانک تجارت شروع نشده است.

بررسی‌ها از بانک سپه به عنوان یکی دیگر از بانک‌های عامل در تخصیص ارز اربعین حاکی از آن است که هنوز بخشنامه مربوط به فروش ارز اربعین به این بانک ابلاغ نشده و چند روز آینده مشخص می‌شود.

بانک ملت نیز اعلام می‌کند که تخصیص ارز اربعین فعلا اجرایی نشده و بخشنامه‌ای در این زمینه نیامده است.

علاوه بر این، بررسی‌ها از بانک صادرات نیز به عنوان یکی دیگر از بانک‌های عامل در فروش ارز اربعین نشان می‌دهد که این موضوع قرار است به شعب این بانک ابلاغ شود که هنوز ابلاغ نشده است.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha